تحقیق و پژوهش در متوسطه

به وبلاگ علمی - آموزشی و خبری خوش آمدید

دروس پیشنهادی شاخه کاردانش

جدول دروس پیشنهادی شاخه کاردانش بر اساس مجموعه هشتم

 

باتوجه به اینکه در سال تحصیلی 89-88 مجموعه جدید رشته های مهارتی شاخه کاردانش بعنوان مجموعه هشتم در هنرستانهای این شاخه اجرا می گردد رعایت پاره ای از موارد مهم جهت برنامه ریزی ضروری می باشد لذا این موارد مهم بصورت فهرست به شرح زیر جهت اطلاع پیشنهاد می گردد.·                  

 

  اجرای مجموعه هشتم برای دانش آموزان جدید الورود در سال دوم (89-88) الزامی می باشد.

  دانش آموزان سال سوم طبق مجموعه هفتم ادامه تحصیل می دهند تا فارغ التحصیل شوند.

  تنظیم برنامه هفتگی برای سال دوم طبق مجموعه هشتم و برای سال سوم طبق مجموعه هفتم می باشد.

  رعایت شرایط خاص در برخی از رشته ها مورد تاکید می باشد.

  برخی از عناوین رشته ها با توجه به مجموعه هفتم از  مجموعه هشتم  حذف شده و رشته های جدید مشابه معرفی شده است.

  ارایه دروس عربی 1/2 ،زبان خارجه 2، دین و زندگی و قران 2و آمادگی دفاعی در سال دوم الزامی میباشد.

   در تنظیم برنامه  بطورهمزمان سال دوم و سوم یک رشته  مورد دقت قرار گیرد.

  استاندارد هر رشته مهارتی را ابتدای سال در اختیار هنرآموزان قراردهید و در جلسه شورای دبیران کاملا در مورد استاندارد ها ، شیوه تدریس آنان را توجیه کنید.

  حتی المقدور دروس اختیاری از منابع کنکور کاردانی همان رشته ارایه گردد.

  استاندارد هر رشته مهارتی منبع اصلی آزمون ها می باشد.

 

+ نوشته شده در  88/08/29ساعت 20:53  توسط مدیر سایت  | 

ضرورت ايجاد شاخه كاردانش

 

ضرورت ايجاد شاخه كاردانش

 • ۱-ابترماندن و رهاشدن فرآیند هدایت تحصیلی در دوره متوسطه و کم توجهی به پرورش علاقه واستعداد دانش آموزان و نداشتن انعطاف لازم برای پاسخگویی به علاقه ها و پرورش استعدادهای متفاوت.

 • ۲- تاكيد و تمركز بر آماده كردن كليه دانش آموزان براي ورود به دانشگاه و در نتيجه افزايش دائمي تعداد داوطلبان وامانده از تحصيل دانشگاهي.

 • ۳- تاکید بر دروس نظری، کثرت دروسی که به دانش آموز در یک هفته عرضه می شود، عدم ارزش گذاری به آموزشهای خارج از مدرسه و نارسابودن شیوه مهارت آموزی (طرح کاد) در آموزش متوسطه.

 • ۴- نامتناب بودن بافت و محتوای برنامه های درسی با شرایط شهرهای کوچک و روستاها.

 • ۵- نداشتن انعطاف لازم برای پذیرش نوآوری ها و پاسخگویی به نیازهای خاص مناطق کشور.

 • ۶- اتلاف منابع به لحاظ شیوه برخورد با تکرار پایه در نظام سالی (ارزشیابی همه یا هیچ) و در نتیجه تشدید ترک زودرس تحصیل و فقدان تسهیلات مناسب برای بازگشت مجدد به تحصیل.

 • ۷- تشدید جو حاکم بر جامعه (خاص جامعه آموزش وپرورش) مبنی بر کم ارزش بودن آموزش های فنی وحرفه ای در مقایسه با آموزش متوسطه به واسطه:

 • - فقدان هدایت تحصیلی صحیح و سوق دادن دانش آموزان بی علاقه و سرخورده به آموزشهای فنی و حرفه ای.

 • - اعمال روشهای اجرایی که باعث منزوی شدن وکم ارزش جلوه کردن این آموزشها می شود.

 • - کم توجهی به امکانات محیط و نیازهای آن و نبودن ارتباط متقابل بین محیط و مؤسسه آموزشی.

 • ۸- سازماندهی غیرمنعطف در اجرای آموزشها که استفاده بهینه از کلیه منابع بالقوه مفید برای آموزش فنی و حرفه ای را دشوار می سازد.

 • 0- عدم ارتباط متقابل آموزشهای فنی وحرفه ای با دوره های کوتاه مدت مهارت آموزی و یا آموزشهای تخصصی ودوره های کاردانی و کارشناسی.

هدف و ساختار شاخه کاردانش:

هدف کلی این شاخه تربیت نیروی انسانی در سطوح نیمه ماهر، ماهر و استادکاری و سرپرستی برای بخشهای صنعت، کشاورزی، خدمات و هنرمی باشد.

     ساختار :

الف - کسب گواهینامه درجه۲ مهارت: فارغ التحصیلان دوره راهنمایی پس از گذراندن پودمان های مهارت مطابق برنامه آموزشی مربوط و توفیق در آزمون استاندارد مهارت در حرفه مربوط به دریافت گواهینامه درجه۲ مهارت نائل می شوند.

ب - کسب گواهینامه درجه یک مهارت: دارندگان گواهی نامه درجه۲ مهارت (یا معادل آن) پس از گذراندن پودمان مهارت مطابق با برنامه آموزشي مربوط و توفیق در آزمون استـاندارد مهارت به دریافت گواهینامه درجه یک مهارت نائل می شوند.

تبصره: برای آن دسته از مشاغلی که درجه بندی سطوح مهارت به شکل فوق انجام نشده است باهماهنگی دستگاه های ذیربط اسامی مناسب به کار گرفته خواهد شد.

ج - کسب دیپلم کاردانش: لازمه کسب دیپلم، اخذ حداقل یک گواهینامه درجه ۱ مهارت یا معادل آن در حرفه موردنظر و گذراندن حداقل ۴۳ واحد دروس عمومی و تکمیل دروس تا حداقل ۹۶ واحد خواهدبود. دروس مشترک این شاخه با دروس عمومی شاخه های نظری و فنی حرفه ای همسان بوده و تکمیل دروس تا ۹۶ واحد با توجه به واحدهای معادل ارزیابی شده برای گواهینامه های مهارت از طریق  اخذ گواهینامه های اضافی مهارت و یا اخذ دروس سایرشاخه های آموزش متوسطه امکان پذیر خواهد بود. همچنین تقدم یا تأخر یا هم زمانی اخذ گواهینامه های مهارت و سایر دروس، متناسب با امکانات آموزشی وموقعیت دانش آموزان از انعطاف لازم برخوردار می باشد.

 

مزاياي شاخه كاردانش:

 • v وارد شدن مفهوم گواهينامه مهارت در كنار ديپلم متوسطه و دانشنامه كارداني در نظام آموزش و پرورش امكان تنظيم امر استانداردهاي مهارت و ارتباط طولي و عرضي سطوح مهارت را با يكديگر در اين نظام فراهم مي آورد. در حال حاضر هر يك از اين سطوح به طور جداگانه و فارق از يكديگر عمل مي كنند.

 • v با ارزش تحصيلي قائل شدن- طبق ضوابط معين- براي آموخته هاي خارج از مدرسه فوايد زير حاصل مي شود:

 • o ارتباط بين آموش و بازاركار به صورت فعال برقرار مي گردد.

 • o منابع گسترده و قابل توجهي براي حرفه آموزي در اختيار آموزش و پرورش قرار مي گيرد.

 • o ارزش فرهنگي و اجتماعي فعاليت هاي فني و حرفه اي در جامه ارتقاء مي يابد.

 • o بدليل تعيين صلاحيت كارگاههاي مشمول، زمينه ارتقاء سطح دانش فني صاحبان حرف فراهم مي آيد.

 • o براي دانش آموزاني كه به دليلي ناچارند تحصيل را رها كرده و به كار روي آورند تسهيلاتي جهت بازگشت مجدد به مدرسه پس از رفع موانع و استفاده از آموخته هاي فني حين اشتغال فراهم مي گردد.

 • o براي آموزش فني و حرفه اي دختران تسهيلات جديدي فراهم مي گردد.

 • o امكان مشاركت بخش غيرانتفاعي و شركتهاي توليدي دولتي و غيردولتي در آموزش فني و حرفه اي بهتر فراهم مي گردد.

 • v امكاناتي براي حرفه آموزي ديپلمه هاي نظري و يا ترك تحصيل كنندگان حين دوره متوسطه- با برخورداري از معافيت تحصيلي و تحت نظارت آموزش و پرورش فراهم مي آيد.

در حال حاضر استفاده از امكانات حرفه آموزي موجود در جامعه نيازمند گذراندن دوره نظام وظيفه مي باشد و محيط هاي كارآموزي نيز متناسب با مقتضيات سني و تربيتي دانش آموزان طراحي و اداره نمي شود.

 • v با پذيرفتن مهارت هاي آموخته شده به عنوان جزئي از دروس ديپلم متوسطه فوايد زير حاصل مي شود:

 • - ارزش اجتماعي- فرهنگي و اقتصادي حرفه آموزي و كار مفيد افزايش مي يابد.

 • - راه جديدي براي حرفه آموزي در درون نظام آموزش و پرورش باز مي شود.

 • - امكان نزديكتر شدن آموزش با زندگي واقعي خاصه براي كساني كه به دلائلي نمي توانند يا نمي خواهند ادامه تحصيل دهند باز مي شود.

 • - از مركز توجه قرار داشتن آموزشهاي نظري كاسته مي شود.

 • - همراه با صرف وقت كمتر (به علت امكان پودماني ارائه كردن دروس كاردانش در دوره هاي كوتاه مدت) امكان تطبيق بيشتر برنامه هاي آموزشي با نيازهاي محيط و منطقه فراهم مي آيد.

امكان توجه بيشتر به علاقه و استعداد دانش آموزان فراهم مي گردد.

ورود به شاخه كاردانش متناسب با امكانات آموزشي هر منطقه و امكانات تحصيلي هر دانش آموز كاملاً قابل انعطاف بوده و گذراندن هريك از سطوح مهارت (كه به تنهايي نيز قابليت اشتغال دانش آموز در بازاركار را ايجاد مي نمايند) و دروس مشترك هر كدام مقدم بر ديگري و يا به صورت همزمان نيز ميسر خواهد بود. ادامه تحصيل دارندگان ديپلم كاردانش در دوره هاي كارداني طبق ضوابط و شرايط هر رشته امكان پذير خواهد بود. علاوه بر اين آنان مي توانند از طريق آموزشهاي جبراني و با گذراندن قسمتي از دروس تخصصي در يك رشته خاص به دريافت ديپلم فني و حرفه اي نائل شوند.

 

+ نوشته شده در  88/08/29ساعت 20:40  توسط مدیر سایت  | 

هوش چندگانه

هوش چندگانه چيست؟

در حوزه روان شناسي و علوم رفتاري معمولا باور بر اين است که هوش موجوديتي منفرد است که به ارث مي رسد و انسانها مانند لوح سفيدي هستند که هر چيزي را در صورتي که به شيوه اي مناسب ارائه شود ، مي توان به آنها آموزش داد. تحقيقات اخير نشان مي دهد که عکس اين مسأله صادق است و هوش هاي چندگانه وجود دارد که کاملا از يکديگر مستقل هستند. گاردنر هوش را "ظرفيتي براي حل مسائل يا تطبيق ساخته ها متناسب با مجموعه فرهنگي " مي داند. گاردنر هفت هوش معرفي مي کند، دو تاي اول در مدرسه به دست مي آيد. سه تاي بعدي مربوط به هنر است و دو تاي پاياني شخصي.در کتاب چارچوب هاي ذهن گاردنر با هوش هاي شخصي به عنوان يک کل برخورد مي کند؛ چرا که بسيار به هم نزديکند و هماهنگ عمل مي کنند. افراد ترکيب يگانه اي از هوش ها دارند و اين هوش ها بدون جهت گيري اخلاقي است و مي تواند براي مقاصد خوب يا بد بکار آيد.نظريه گاردنر در روان شناسي جايگاه معتبري به دست نياورده است ولي به شدت مورد توجه معلمان قرار گرفته است. در اصل اين تئوري، هفت روش تدريس به جاي يکي را امکان پذير مي کند؛ يعني مي توان ذهن را در زمينه اي که آماده است، تحريک کرد و با شيوه اي که مورد علاقه دانش آموز است پيش رفت. توصيه هاي گاردنر:"معلمان بايد توجه خود را به همه هوش ها معطوف کنند.""بايد آموزش و اخلاقيات را به يکديگر گره زد .

انواع هوش چندگانه کدامند؟

هوش ديداري /فضايي 

اين نوع هوش توانايي درک پديده هاي بصري است. يادگيرنده هاي داراي اين نوع هوش ، گرايش دارند که با تصاوير فکر کنند و براي به دست آوردن اطلاعات نياز دارند يک تصوير ذهني واضح ايجاد کنند. آنها از نگاه کردن به نقشه ها، نمودارها، تصاوير، ويديو و فيلم خوششان مي آيد.مهارت هاي آنها شامل موارد زير است:ساختن پازل، خواندن، نوشتن، درک نمودارها و شکل ها، حس جهت شناسي خوب، طراحي، نقاشي، ساختن استعاره ها و تمثيل هاي تصويري (احتمالا از طريق هنرهاي تجسمي)،دستکاري کردن تصاوير، ساختن، تعمير کردن و طراحي وسايل عملي، تفسير تصاوير ديداري.شغل هاي مناسب براي آنها عبارتند از:دريانورد،مجسمه ساز، هنرمند تجسمي، مخترع، کاشف، معمار، طراح داخلي، مکانيک، مهندس 

هوش کلامي/ زباني   

 اين نوع هوش يعني توانايي استفاده از کلمات و زبان. اين يادگيرنده ها مهارت هاي شنيداري تکامل يافته اي دارند و معمولا سخنوران برجسته اي هستند. آنها به جاي تصاوير، با کلمات فکر مي کنند. مهارت هاي آنها شامل موارد زير مي شود:گوش دادن، حرف زدن، قصه گويي، توضيح دادن، تدريس، استفاده از طنز، درک قالب و معني کلمه ها، يادآوري اطلاعات، قانع کردن ديگران به پذيرفتن نقطه نظر آنها، تحليل کاربرد زبانشغل هاي مناسب براي آنها عبارتند از:شاعر، روزنامه نگار، نويسنده، معلم، وکيل، سياستمدار، مترجم

هوش منطقي /رياضي

هوش منطقي / رياضي يعني توانايي استفاده از استدلال، منطق و اعداد. اين يادگيرنده ها به صورت مفهومي با استفاده از الگوهاي عددي و منطقي فکر مي کنند و از اين طريق بين اطلاعات مختلف رابطه برقرار مي کنند. آنهاا همواره در مورد دنياي اطرافشان کنجکاوند، سوال هاي زيادي مي پرسند و دوست دارند آزمايش کنند.مهارت هاي آنها شامل اين موارد مي شود:مسئله حل کردن، تقسيم بندي و طبقه بندي اطلاعات، کار کردن با مفاهيم انتزاعي براي درک رابطه شان با يکديگر، به کاربرددن زنجيره طولاني از استدلالها براي پيشرفت، انجام آزمايش هاي کنترل شده، سوال وکنجکاوي در پديده هاي طبيعي، انجام محاسبات پيچيده رياضي، کار کردن با شکل هاي هندسيرشته هاي شغلي مورد علاقه آنها عبارتند از :دانشمند، مهندس، برنامه نويس کامپيوتر، پژوهشگر، حسابدار، رياضي دان

هوش بدني /جنبشي

اين هوش يعني توانايي کنترل ماهرانه حرکات بدن و استفاده از اشيا. اين يادگيرنده ها خودشان را از طريق حرکت بيان مي کنند. آنها درک خوبي از حس تعادل و هماهنگي دست و چشم دارند (به عنوان مثال در بازي با توپ، يا استفاده از تيرهاي تعادل مهارت دارند)انها از طريق تعامل با فضاي اطرافشان قادر به يادآوري و فرآوري اطلاعات هستند.مهارت هاي آنها شامل اين موارد مي شود:، هماهنگي بدني، ورزش، استفاده از زبان بدن، صنايع دستي، هنرپيشگي، تقليد حرکات، استفاده از دست هايشان براي ساختن يا خلق کردن، ابراز احساسات از طريق بدنشغل هاي مورد علاقه آنها عبارتند از :ورزشکار، معلم تربيت بدني، ، هنرپيشه، آتش نشان، صنعتگر

هوش موسيقي / ريتميک 

اين نوع هوش يعني توانايي توليد و درک موسيقي. اين يادگيرنده هاي متمايل به موسيقي با استفاده از صداها، ريتم ها و الگوهاي موسيقي فکر مي کنند. آنها بلافاصله چه با تعريف و چه با انتقاد، به موسيقي عکس العمل نشان مي دهند. خيلي از اين يادگيرنده ها بسيار به صداهاي محيطي (مانند صداي زنگ، صداي جيرجيرک و چکه کردن شيرهاي آب) حساس هستند.مهارت هاي آنها شامل موارد زير مي شود:آواز خواندن ، سوت زدن، نواختن آلات موسيقي، تشخيص الگوهاي آهنگين، آهنگ سازي، به ياد آوردن ملودي ها، درک ساختار و ريتم موسيقيشغل هاي مناسب براي آنها عبارتند از :موسيقي دان، خواننده، آهنگساز

هوش درون فردي

توانايي ارتباط برقرار کردن و فهم ديگران. اين يادگيرنده ها سعي مي کنند چيزها را از نقطه نظر آدم هاي ديگر ببينند تابفهمندآنها نيچگونه مي انديشند و احساس مي کنند. آنها معمولا توانايي خارق العا د ه اي در درک احساسات، مقاصد و انگيزه ها دارند. آنها سازمان دهند ه خيلي خوبي هستند، هرچند بعضي وقت ها به دخالت متوسل مي شوند. آنها معمولا سعي مي کنند که در گروه آرامش را برقرار کنند و همکاري را تشويق کنند. آنها هم از مهارت هاي کلامي (مانند حرف زدن) و هم مهارت هاي غيرکلامي (مانند تماس چشمي، زبان بدن) استفاده مي کنند تا کانال هاي ارتباطي با ديگران برقرار کنند.مهارت هاي آنها شامل موارد زير مي شود:ديدن مسائل از نقطه نظر ديگران (نقطه نظر دوگانه)، گوش کردن، همدلي، درک خلق و احساسات ديگران، مشورت، همکاري با گروه، توجه به خلق و خو ، انگيزه ها و نيت هاي مردم، رابطه برقرار کردن چه از طريق کلامي چه غير کلامي، اعتماد سازي، حل و فصل آرام درگيري ها، برقراري روابط مثبت با ديگر مردمشغل هاي مناسب براي آنها عبارتند از :مشاور، فروشنده، سياست مدار، تاجر

هوش برون فردي (فرا فردي)

اين هوش يعني توانايي درک خود و آگاه بودن از حالت دروني خود. اين يادگيرنده ها سعي مي کنند احساسات دروني، روياها، روابط با ديگران و نقاط ضعف و قوت خود را درک کنند.مهارت هاي آنها شامل موارد زير مي شود:تشخيص نقاط ضعف و قوت خود، درک و بررسي خود، آگاهي از احساسات دروني، تمايلات و روياها،ارزيابي الگوهاي فکري خود، باخود استدلال و فکر کردن ، درک نقش خود در روابط با ديگران.

 

+ نوشته شده در  88/08/29ساعت 10:43  توسط مدیر سایت  | 

نمونه طرح درس زبان و ادبیات فارسی

طرح درس هفدهم زبان فارسي (1) و با عنوان :

ساده نويسي

صفحه 83                  

  مدت تدريس : 90 دقيقه

شيوه تدريس : روش توضيحي ( تلفيقي از پرسش و پاسخ و بحث گروهي )

هدف كلي درس : آشنايي با ابعاد مختلف ساده نويسي

مقاصد آموزش ( هدف هاي تفكيك شده ) عبارتند از :

1 پيش آزمون : ابتدا يكي از موارد درس قبل به بحث گذاشته مي شود و درباره‌ي آن سؤال هايي مطرح مي گردد .

مثلاً ": اصطلاح " حشو " را معني كنيد

و با مثال هايي روشن مي كنيم كه حشو چيست .

به مطلب فوق در درس مورد نظر اين جلسه اشاره شده است حشو يا آوردن عبارت ها و كلمه هاي زايد به اين صورت است كه در دو قسمت تركيب يا جمله معني واحدي آمده كه گاه مي توان يكي از آن ها را حذف كرد و گاهي نيز به همان شكل مورد پذيرش قرار گرفته و كاربرد آن رايج گرديده است .

 

مثال :

بردار كتبا" بنويس شايد ترتيب اثر دادند .

ضرب المثلي كه زدي درست نبود

هنوز صيدي شكار نكرده ام          ويژگي                     خاص

 سلام بر اهل بيت خانه         مثمر         ثمر

براي محض رضاي خدا اين كار را انجام داده ام

با او شروع به صحبت     پرداختم     در حال حاضر

پشت سر  كسي غيبت نكن        مي خواستم سئوالي از شما بپرسم

مثل سيبي كه از  وسط   نصف كرده باشند                   مفيد       فايده

فوق  بالاش  دستگيرمان مي كنند       اقل       كم

يك بار ديگر      تجديد             نظر كنيد                     تدبيري  انديشيد

بر    عليه   او اقدام نكرد     فرزند        ارشد     تر       خانواده بود

ضربه     زدن             عقد         بستن                  بهتر            تر   است

صداي   زنگ به            صدا    درآمد                       همراه     باهم    به آن جا رفتيم ‌  ‌

دسته    جمعي     تهمينه  نام   او را سهراب    ناميد

نسيم      شروع      به وزيدن گرفت      فاتحه اي براي   اموات     از دنيا رفته          خواندم

احساس       بي حالي شديدي در خود   احساس مي كردم

با گفتن       نام  بسم الله       از خانه بيرون آمدم

هر چه به اين طرف و آن طرف فرار كرد نتوانست از چنگ او  فراركند

اسم        بچه ام را در يكي از مدارس ثبت            نام   كند .

ضربان     قلبم چنان              مي زد    كه نزديك بود بيفتم

2- به اصل مطلب و جان كلام برگرديم

گفتيم : " ساده نويسي " اما اين عنوان را ساده نمي گيريم

درست است كه هر مكطلب پيچيده اي از ساده شروع مي شود .

ولي ساده نويسي و همه فهم شدن مطلب پس از تجربه ي نوشته هاي تكلف آميز و دشوار گذشته پديدآمده است .

در روزگار پيشين به كار بردن كلمه هاي دور از ذهن نشانه فضل فروشي بوده است و هيچ گاه مرد قبول عموم قرار نگرفته است تا قبل از انقلاب مشروطيت در ايران نظم و شعر بر نثر غلبه دارد اما از آن زمان به بعد با رواج روزنامه نويسي ، قصه نويسي ، نمايش‌نامه  و ... علاوه  بر اينكه نثر رونق بيشتري مي يابد ساده نويسي هم رايج مي گردد .

از يعقوب ليث نقل مي كنند كه : "چيزي من اندر نيابم چرا بايد گفت "

اما همين عبارت ساده نيز با گذشت زمان قديمي شده است و معادل امروزي آن تقريبا چنين است كه

"مطلب بايد براي ديگران قابل فهم باشد ."

 مقايسه نوشته هايي كه با هم اختلاف زماني دارند نشان مي دهد كه كاربرد واژه ها چه دگرگوني هايي را پذيرفته است اينجاست كه سخن از معادل سازي به ميان مي آيد . برخي از كاربردهاي قديمي يا نسبتا قديمي و برابر هاي مناسب امروزي آن را مقابل يكديگر مي آوريم و با يان جانشين سازي واژگان مناسب ، مفاهيم درس را گسترش مي‌دهيم .

خدايش بيامرزاد .                                                     خدا بيامرزدش

همانا به كوه مي مانست            

 

                             درست مانند كوه بود

چنان كه اشارت رفت                                            همانطور كه اشاره شد

نزد من فراز آمد                                                      پيش من آمد

مخفي نماناد                                                           ناگفته نماند

بايسته نيست كه با سگالان هم داستان باشيم           درست نيست كه با بدانديشان موافق باشيم

لختي درنگ كم تا من به تو اندر رسم               كمي صبر كن تا من به تو برسم

برآنم كه نصيحت او را از بن دندان بشنوم       تصميم دارم كه نصيحت او را از صميم قلب بشنوم

ما را گريزي نيست و نان تهي مي سازيم         چاره اي نداريم و به نان خالي مي سازيم

 

در متون گذشته الفاظي به كار مي رفته است كه گاهي براي مردم روزگار ساده و طبيعي بوده است اما امروز يا كاربردي ندارند يا كاربرد آن ها بسيار كم است .يك متن ساده هميشه ساده نمي ماند و ساده بودن آن اثر نسبت به روزگار خود عنوان مي شود .

3- دگرگوني واژه ها

انسان طبيعتاً دوست دارد كه مقصود خود را هر چه ساده تر بيان كند و به قول معروف "لقمه ر ا دور سر نچرخاند"

بنابراين با برگزيدن راه آسان نه تنها جمله ها بلكه كلمه ها ر ا نيز با گذشت زمان كوتاه و ساده تر مي كند  تا به اين وسيله بتواند منظور خود را زودتر و راحترتر بيان كند . به نقل نمونه هايي از اين دگرگوني ي پردازي :

زينده بواد                                 زنده باد

روانيدن                            راندن

ناوخدا                                          ناخدا

بازارگان                          بازرگان

قند دان                                        قندان

يك گانه                          يگانه

هفت ده                        هفده         

پاد سخن                                          پاسخ

بي آبان                                            بيابان

تا آن جا اين ساده نمودن پيش مي رود كه گاهي مي شنويم به جاي " حيص و بيص " مي‌گويند : " حين و بين " در واژه هايي نيز كه تلفظ آنها دشوار است گاه حروف را جابجا مي نمايد .

مثال : فلاكس                 به جاي      فلاسك                  ماكس         به جاي        ماسك

 

4 پرهيز از دراز نويسي

كوتاهي مطلب و لزوم پرهيز از دراز نويسي و نزديك شده به زبان گفتار ايجاب مي كند كه برخي از عبارتهاي طولاني و جمله يا عبارت كوته معادل آن را براي دقت نظر مقابل يكديگر بياوريم

به مورد اجرا بگذاريد .                                 اجرا كني

اطلاع حاصل نمودم                                  آگاه شدم

مورد بررسي قرار گرفت                             بررسي شد

ترتيبي اتخاذ نماييد                                     ترتيب دهيد

دعوت به عمل آوريد                                  دعوت كنيد

نتيجه اي بر آن مرتب نيست                          نتيجه اي ندارد

موثر واقع نشد                                              اثر ندارد

اين پرسش را به ذهن متبادر مي كند كه .....    اين پرسش را ايجاد مي كند كه ....

5- خلاصه گويي( خلاصه نويسي )

خلاصه گويي يعني اين كه از توضيح واضحات و تكرار مكررات بپرهيزيم خلاصه گويي حدي دارد و نبايد تا آن جا پيش برود كه مقصود گوينده يا نويسنده را نفهيمم چون زبان وسيله تفهيم و تفاهم است اغلب ضرب المثل ها خود نمونه اي از خلاصه گويي است

سخن بسيار داري اندكي كن                      يكي را صد مكن صد را يكي كن

براي تمرين و نگارش در اين زمينه جمله هاي كوتاه تبديل مي كنيم .

و يا

مي تواينم جمله هايي از يك نوشته بلند را برگزينيم

و عبارت هاي زايد را در بازنويسي نياوريم

به عنوان مثال در متن زير قسمت هاي انتخابي با خط كشي مشخص شده است :

"مطمئن بودم كه اگر كسي طرز نوشتن كلمه اي را "

كه همه در رسم الخط آن وحدت آن نظر داشته و لغت شناسان آن را به همان صورت قرار داده اند .

بداند امكان ندارد كه شكل درست

و مورد توافق ديگران

را

كه همه مي شناسند و معني آن را مي فهمند و اگر هم نفهمند به ياري كتاب هاي لغت به معني آن پي خواهند برد

رها كند و به جاي آن از خود شكل تازه اي

كه آشنا و مانوس براي هيچ كس نيست .

پديد آورد و با اين حركت

خود خواهانه

فهم مقاصدي

را

هم كه كلمات قرار داي براي بيان آنها به وجود آمده

بر ديگران مشكل يا محال كند .

6- از كلي گويي ( كلي بافي ) و ابهام بپرهيزيم

براي اين روند و جريان بحث مشخص باشد مسائل از هم تفكيك شده  و قابل فهم عموم بيان شود .در غيرز اين صورت به مقصود اصلي گويند دست نمي يابيم و يا به عبرات ديگر با سخن خويش شنونده ر ا در ابهالم قرار مي دهيم . نمونه هايي از اين دست و مثال هايي از اين زمينه:

"متاسفانه در آغاز به خاطر پرداختن به يك سري از مسائل يك سرس مسائل را از دست داديم كه شرح جزئيات آن به علت قلت وقت در اين مختصر نمي گنجد و مجال فراخ‌تري را مي طلبد كه در جاي خود در مورد آنها تبادل نظر صورت خواهد گرفت و درباره آن بحث كارشناسي خواهد شد "

يا

" مقام هاي مسئول درباره مسائل مورد علاقه دو كشور به گفتگو پرداختند "

7 ازدحام صور خيال

در نوشته هاي ادبي نيز  ازدحام صور خيال شيوايي كلام را از ميان مي برد و مقصود نويسنده در ميان انبوهي از تصاوير خيالي گم مي شود به قول معروف بوي گل هاي رنگارنگ چنان مرا تحت تاثير قرار داد كه گل چيدن و هديه آوردن براي دوستان را فراموش كردم .

خوانده ايم كه كليله و دمنه در آغاز بيشتر جنبه تربيتي و آموزشي سياسي داشته است اما ترجمه نصراله منشي از لحاظ هنري و ادبي چنان ارزش هاي سياسي محتواي كتاب را تحت الشعاع خود قرار داد كه امرزوه كمتر ممكن است كسي اين كتاب را تنها از جنبه سياست علمي آن بخواند .

مثال كوتاه‌تر اين تصورهاي خيال انگيز و صور خيال چنان عبارت عبارتهاي زير را فراگرفته است كه پرداختن به مضمون آن ها در درجه ي دوم اهميت قرار مي گيرد :

" .. پيل سحاب پيش هيكل جسميش چون قطره اي سحاب در پيش پيل و درياي نيل در جنب اندام ضخيمش مانند بركه در جنب درياي نيل ....."

يا

"سمند صاعقه زين كن سواره بايد رفت         

                                                   به عرش شعله سحر با ستاره بايد رفت "

تذكر اين نكته لازم است كه گاهي نيز شيوايي كلام موضوع را تحت الشعاع قرار مي دهد همان گونه كه گاه  شيوايي كلام بيهقي موضوع تاريخي كتاب را تحت الشعاع خويش قرار داده است .

8 پرهيز از كاربرد تكيه كلام ها

كه در اين قسمت به بخشي از اين تكه كلام ها اشاره مي كنيم :

"به اصطلاح"              "عرضم به حضور شما "               " پس بنابراين "

"در صورتي كه "        "به حساب"          "في الواقع "        " غيره و ذلك "

"در ارتباط با"              " مثلا "              "  نه چندان به اين صورت "

"نهايا"              " نمي دانم "  

         

9- اصلاح جمله ها

براي اصلاح جمله هاگاهي ساختار آنها را عوض مي كنيم و گاهي بعضي از كلمه هاي آن را

صداي هفت بامدادي از راديو شنيده شد .

                                                 " راديو ساعت هفت بامداد را اعلام كرد "

من را از نگراني نداشتن پول خارج كرد

                                                    " مرا از اضطراب بي پولي نجات داد "

 

10- تحت تاثير موقعيت قرار گرفتن و از حالت خودماني درآوردن زبان

صحبت با رسانه هاي گروهي در مقابل دوربين و بلندگو قرار گرفتن گاهي گوينده را هول مي كند ؛ غافلگير مي كند ؛ شكل رسمي به بيان خود بدهد و يك مرتبه به قول معروف بخواهد لفظ به قلم و كتابي حرف بزند .

 به جاي             "نام من ميثم خير انديش است :مي‌گويد

                                                           "نام من ميثم خيرانديش مي باشد "

به جاي    " تكاليفم ر ا انجام مي دهم "

                                             گفته مي شود:

                                                                     "به انجام تكاليف خود مبادرت مي ورزم "

 

11- غير مستقيم گفتن

گاهي مقصود خود را غير صريح ( محترمانه ) بيان مي كنيم .

به جاي " نفهميديد " مي گوييم " متوجه منظور بنده نشديد " به جاي " شما آدم ساده لوحي هستيد "

مي گوييم :

"متاسفانه از صداقت شما ديگران سوء استفاده مي كنند "

به جاي اينكه بگوييم سختي هاي زندگي به اين زودي ها آسان نمي شود "

به شوخي و طنزآميز مي گوييم :

                                        " زندگي صد سال اولش سخت است ".

به جاي " كار كردن خر و خوردن يابو " مي گوييم

                                                   " گل از ما ديگري گيرد گلابش "

لغتي را اشتباه تلفظ مي كند با فاصله‌ي كمي در مطلب طوري كه جنبه منفي ايرادگيري نداشته باشد همان لغت را صحيح تلفظ مي كنيم .

 نكته اساسي و مقصود اصلي كه ضمن روخواني درس و جمع بندي و نتيجه گيري اهداف مهم درس معرفي شود و با پاسخ به سؤالها و بررسي ياداشت ها مطلبي از قلم نيفتد  .

در پايان با توجه به كتابهايي كه دانش آموزان نكته سنج در زمينه‌ي ساده نويسي در اختيار دارند نمونه هايي متناسب با مباحث ياد شده در مورد گسترش مفاهيم درس ارائه گردد .

+ نوشته شده در  88/08/27ساعت 12:38  توسط مدیر سایت  | 

شعر و ادب

در خلوت مولا علی

یا علی شرمنده ام دل پر گنــاه                   با زبان یادت کنم ای خوش پناه

 بی نوا چون طبل خالی پر صدا                    دیــن مـــا بــا بی نـوایی شد فنا

یاریــم کن از یــتیمـانت شوم                       بــهــر نـانـی تا در پـاکـت دوم

از یـتـیـمـانت کن و نــانم بده                       بـچـه ام از شـیـطـنـت آنم بـده

تـا که مشغول رهت باشم دمی                   آن طـریقت را نُـما در همـدمی

یا که شطرنج دلم بر هم خورد                      بـیـدق عـدلـت ازل مـاتم کنـد

تاکه دیگرمن نرانم اسب وفیل                      سوی فرزین نـزاکـت، الـدخیل 

شوق تـو در قـلـبم افـتاده علی                   گریه هاتسبیح چشمست ای ولی

با عدالت آشـنـا یم کن عــلی                      بــا وفـایـت آشـنـایم کـن علی

خواب مـرگین دلم را آب ده                            این غـریـب آشـنا را تـــاب ده

در سرای دین و قرآن کن نظر  ......................... ادامه دهید ......

   

پاسخ به سئوالات ادبي

سئوال از خانم ملكي  دبيرستان فاطمه ي زهرا :

بته جقّه : (جِ) بته اي ساخته از پر پرندگان در پيش كلاه پادشاهان اما در كتاب ادبيات ؛ نقش سرو سرافكنده كه نشان راستي و فروتني ايرانيان است . 

پاسخ به سئوالات ادبي

اتل خورده و سقط شده يعني چه ؟

معاني اتل : ۱- اِتِل نام رودي كه در اطراف خزر وارد مي شود؛ شايد آتل ، ولگا يا اورال باشد.

                 ۲- اَتل :‌مصدر عربي اتل من الطعام سير شدن شكم از طعام

                 ۳- اُتُل در تداول زنان لغتي اهريمني به معني شكم ؛ اتلش پيش آمده و در محاوره ؛ اتومبيل ، مانع و عايق

                ۴- اُتُل مرد پر شكم از شراب

                ۵- اَتَل : اسم ؛ قسمي كرم كه در زير خاك مرطوب يافت مي شود و در بوشهر آن را چون ، چشته و كرم  بر سر قلاب كنند براي صيد ماهي

و حال خود معني را حدس بزنيد!

 پاسخ به سئوالات همکاران و دانش آموزان

فرق آفرین و نفرین ؟

آفرین مخفف آفریننده و نیز به معنی زه ِ آباد ِ پخ پخ ُ شادباش ُ دست خوش و تبریک است:

جهان شد زدانش پر از آفرین                    به فرمان دادار  داد آفرین ( فردوسی)

آفرین متضاد نفرین است و نفرین در معانی دعای بد ُ لعنت ُ دشنام ُ مرغوا ُ نکوهش ُ بلا و محنت آمده است.

که نفرین بر این تخت  و این تاج باد  .....

روز رخشان ز پی تیره شبان گویی                  آفرين است روان  بر اثر نفرين ( ناصر خسرو)

رك . ل. دهخدا

 

+ نوشته شده در  88/08/27ساعت 12:37  توسط مدیر سایت  | 

صورتجلسه گردهمايي دبيران معارف اسلامي

بسمه تعالي                                                                

 اولين جلسه گروه معارف ( خواهران ) ناحيه 2 – روز چهارشنبه مورخه  29/7/88 رأس ساعت 30 : 15 در محل دبيرخانه ( دبيرستان محدثه ) برگزار شد كه گزارش آن جهت اقدامات مقتضي تقديم مي گردد.              

جلسه با تلاوت آياتي از قرآن مجيد شروع شد ، سپس سرگروه محترم ناحيه ضمن خيرمقدم به همكاران گرامي برنامه هاي سال جاري گروه را به اطلاع آنان رسانيد كه به شرع ذيل مي باشد:

1 – از همكاران خواسته شد تا در مدارس جهت هماهنگي در امر تدريس و طرح سوالات جلساتي بين دبيران ( درس معارف ) برگزار شود و گزارش آنها در دفتر مربوطه ثبت شود ، همچنين در امر تدريس از طرح درس استفاده شود و از مجلات رشد و CD آموزشي براي بهبود كيفيت آموزش استفاده كنند.

2 – جهت تشكيل بانك سوالات درس ديني 3 درسهاي مربوط به اين كتاب بين همكاران تقسيم شد و تأكيد شد تا براي جلسه بعد حتما سوالات آماده باشد.

3 – پيشنهاد شد اينكه در جلسات ماهانه ، همكاري تدريس يكي از دروس ديني را به صورت عملي اجراء كند.

4 – منابعي براي ديني 2 و 3 و پيش دانشگاهي به قرار زير معرفي شد:

براي ديني 2 :

الف – تفسير سوره واقعه ، از آيت الله دستغيب شيرازي

ب – قيامت كبري         "       "        "        "

ج– معاد، از آيت الله طباطبائي

د – عالم برزخ، از آقاي بهمني

ذ – عالم برزخ، از ابوالفضل بهرامپور

براي بخش نبوت:

الف – خاتميت ، از آقاي مطهري

ب – نبوت ، از آقاي مطهري

براي بخش امامت :

الف – امامت ، از آقاي مطهري

براي بخش خانواده :

الف – حجاب ‌، از آقاي مطهري

ب – روابط بين الملل ، از آقاي مطهري

ج – زن در آئينه جمال ، از آقاي جواد عاملي

ديني پيش دانشگاهي :

الف – مخلص و مخلص  ب – معرفت نفس ج – تزكيه المتقين د – توحيد براي سالك الي الله ،از آقاي حسن زاده آملي

ذ – نكته ها و گفته ها ، از آقاي فاطمي نيا  - ج 3 و 2 و 1

م– ادب حضور يا فلاح السائل ، از آقاي سيدبن طاووس

ن – المراقبات ، از آقاي سيدجوادملكي تبريزي

و – منشور جاويد ، از آيت الله جعفر سبحاني – ج 2

ي – معارف قرآن

 

5 – پيشنهاد شد تا همكاران مقالات خود را ارائه دهند تا در نشريه گروه مورد استفاده قرار گيرد.

6 – تأكيد د كه سوالات دي و خرداد ماه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

7 – عناوين مقالات جهت فراخوان مقاله به شرح زير ارائه گرديد:

الف – نقد و بررسي كتابهاي دين و زندگي متوسطه و پيش دانشگاهي .

ب – عصمت از ديدگاه قرآن و روايات .

ج – تجسم اعمال از منظر قرآن و روايات .

د – تا به حال چه خرافاتي را مشاهده كرده ايد، براي زدودن آنها از جامعه چه پيشنهادهايي داريد؟

ذ – چه آفت و آسيبهايي دينداري نسل جديد را تهديد مي كند و چه راههايي براي از بين بردن آنها مي دانيد؟

جلسه با صلوات و پذيرايي به پايان رسيد.

                                                                

                                                             سرگروه معارف اسلامي ( خواهران ) ناحيه 2

                                                                      فريبا بيدار اصل          29 /7 /88

رديف

نام و نام خانوادگي

آموزشگاه

شماره پرسنلي

 

1

امانه     عظيمي پور

سميه

51560589

 

2

ربابه    باقري

فخريه

50186687

 

3

نادره      دانش

محدثه

50480217

 

4

ليلا فيضي

علويه

12435967

 

5

ليلا ده باشي پور

حضرت معصومه

50535184

 

6

مرضيه   رجبيان

سميه

90950049

 

7

ليلا      هروي

سميه

50533945

 

8

نيره      يوسفي

حضرت معصومه

50174870

 

9

رباب    بهمني

فاطمه زهرا

50197974

 

10

فاطمه    رضائي

 محدثه

5050177795

 

11

رعنا    گل نوروزي

سميه

50165571

 

12

افسانه   رنجدوست

فارابي

51483462

 

13

اكرم     بهنام

حجاب

50229914

 

14

فريده    عالي مقام

 فاطمه الزهرا

50196861

 

15

فاطمه   علي شمس

صدرا

50631167

 

16

ليلا حسين خاني

صدرا

52210339

 

17

هايده    گراوند

فارابي

38004100

 

18

طاهره   نور،ن

سميه – تلاش

50527939

 

19

مهين مذنب خدائي

فارابي

50177442

 

20

فراندخت   خردادي

مهديه

11666900

 

21

فريبا     بيدار اصل

فخريه

 

 

   

+ نوشته شده در  88/08/27ساعت 9:6  توسط مدیر سایت  | 

اصطلاحات اجتماعی -سیاسی جامعه شناسی سوم انسانی

اصطلاحات سیاسی –اجتماعی

کتاب جامعه شناسی سال سوم انسانی

همراه با معادل انگلیسی انها

  به نام خدا

کارآمدی واثربخشی در هر امر ووظیفه ایی، منوط به تخصص است. بعبارت دیگر؛آشنایی با مبانی و پارادایم های هر رشته علمی از بدیهیات  برای ایفا کنندگان یک نقش و شغل محسوب می شود.این موضوع برای معلمان ضروری تر از سایر افراد است ؛ به این دلیل که آنها با تربیت انسانها سرو کار دارند.بدین جهت بر خود واجب دیدم؛هر چند به عنوان یک کار ابتدایی ،اصطلا حات سیاسی و اجتماعی موجود  در جامعه شناسی ۲ را همراه با معادل انگلیسی انها ، استخراج و به همکاران تقدیم کنم.بر این باور هستم که فهم درست مفاهیم بستگی به اشنای با معادل اصلی آنها دارد .لذا اصطلاحات به صورت درس به درس تفکیک و ارائه می شود.هر کدام از این اصطلاحات می تواند بعنوان یک کار پژوهشی مورد بررسی قرار گیرد .پیشنهاد می گردد همکاران علاقمند در این زمینه فعالیت  کرده و نتیجه کار خود را جهت استفاده  همکاران ارائه کنند. امید وارم همکاران لایق وعالم علوم اجتماعی _ با وجود همه مشکلات و اشفتگی اوضاع اموزشی و علمی و با همه بی توجهی ها و مشکلات زندگی- به مسئولیت خود واقف و در جهت تاثیر گذاری بیشتر عمل کنند.   با احترام نوروزی سر گروه علوم اجتماعی  ناحیه ۲

 فصل اول

اصطلاحات :درس اول

هویت – خود –موقعیت –تبعیض نژادی – ویژگی های پایدار –موقعیت های مهم

Identity- Self – Situation- RacialDiscrimination-Constantly characteristics-  Important situation

اصطلاحات :درس دوم

 - دیگران – قدرت –مقایسه – وجوه تمایزبخش –گفت وگو-اقناع

Others-Power-Comparative-Distingush characteristic-Dialogue-Satisfy 

اصطلاحات :درس سوم

روایت – نماد- گذشتگان ،معاصران ،آیندگان – انواع مهم روایت

Narrative-Symbol-Ancients,Contemporary,Futurs -Kinds of the most important narratives

اصطلاحات:درس چهارم

تعریف- نسب ونسبت- جسمانی- روانی وذهنی- اخلاقی- مالکیت- مصرف-مد- تولیدگری- خلاقیت- کار آفرینی- اکتسابی وانتسابی- جامعه-فردیت.

Define-Descent And Relation-Physical-Psychic And Mental- Ethic

Possession-Consumption-Fashion-Productivity-Creativity-Entrepreneuship-Acquisitive                AndDscentive-Society-Individuality

اصطلاحات:درس پنجم

باور- ارزش- هنجار- هویت جمعی-مکان- خاک وطن – وطن پرستی - زبان- ادبیات- هنر-تاریخ- مفاخر وقهرمانان- میراث فرهنگی –سرنوشت - خاطره- دانشمند.

Belief-Value-Norm-Collective Identity-Place,Locality- The Land of Country-Patriotism- Dialect(Language)- Litreture- Art- History-          -----------Luminaries And Heroices- Cultural Heritage- Predestination- Memory-Scientist                                                                                       

اصطلاحات:درس ششم

  موقعیت های مهم ایرانیان- دوره ی باستان- دوره اسلامی- دوره ی جدید- تمدن- غرب- ملت- خودباخته- احیاگر- بازگشت به خویشتن- قدرت-گفت وگوی تمدنها.

Iranian Important Situation-Ancient Period-IslamicPeriod-ModernPeriod-Civilization-West-Nation-Alienation-Renaissance(Reviwer) ReversionToHimself-Power-Dialogue Of Civilization. 

اصطلاحات:درس هفتم

 تعلق – تعهد- وفاداری- عرصه- ناکامی- موفقیت- خودشیفتگی- غرب گرا-میانه رو-عمل- مثبت ومنفی- تفاوت.

Belongingness- Commitment- Loyalty- OpenSpace- Disapointment(defeat)- Success- Self Captivative- Westernism- Moderate- Action-Positive And Nagitive-Difference.

فصل دوم 

اصطلاحات:درس اول

 مزایا – نابرابری- ناعادلانه – مسئولیت پذیری – معیارهای گزینش – ایفای نقش – ارزشمندی – محرومیت-  استدلال – مبنا.

 Interest- Inequality- Injustice- Responsive-Criterias Of Election-Playing of Role- Valuable- Deprivation- Argument- Foundation(Base)

اصطلاحات:درس دوم

 تبعیض – طبقه بندی – بردگی – کاست – انتسابی واکتسابی – جوامع صنعتی – امر طبیعی – انسان – شایسته سالاری – صلاحیت – داوری.

Discrimination- Category – Slave – Caste – Acquisitive And Descentive – Industirial Communities – Natural Case – Human – Meritocracy – Competency - Judgment

اصطلاحات:درس سوم

 تراکم – ثروت- مالکیت – وراثت- خصوصی- عمومی- لیبرال- سوسیالیستی- فساد اداری- مالیات- خصوصی سازی- پیامد- محروم- انگیزه

 Accumulation –Wealth-Owenership-Heredity – Private- Public(State)- Libral –Socialism- Office Corruption –Tax-Privatization –Result – Deprived –Motive                                                                                                      

اصطلاحات:درس چهارم

 پیامدهای مثبت – پیامدهای منفی – مردم سالاری- بیگانگی از نظام سیاسی- کاهش کارایی- خلاقیت- فرمانده- شاه- تهدید- اضطراب وترس- سقوط- مشارکت – بی میلی- بی قدرتی

Positive Result– Nagative Result –Democracy – Alienation Of Political System – Reduction Of Efficiency – Creative – Commander – Shah(king) – Threat – Agitation(Anxiety)- Fear – Fall – Participation – Reluctance(Unwillingness)- Power less     

اصطلاحات:درس پنجم

 شرایط ، کاهش ،  دیکتاتوری پرولتاریا ، مردم سالاری ، نمایندگی ، اشراف ، تفکیک قوا ، محدود بودن دوره تصدی ، رای ، رئیس جمهور، نهاد ، نمایندگان مجلس ، قوه ی قضائیه.

Situation , Reduction , Proletarian Dictation , Democracy , Representation , The Aristocrats , The Seperation Of power , Limited Of PeriodOfResponsibility Voe-President-Institute-Members Of parliament ,juridical Power.

 اصطلاحات:درس ششم

 پایگاه ؛ مزایا؛ رتبه بندی؛ قشربندی؛ قشر؛ تحرک اجتماعی؛انسداد اجتماعی؛ تحرک صعودی؛ نظام قشربندی باز ونظام قشربندی بسته؛انسداد ومحرومیت                           

  Status ; Advantages ; Gradation ; Stratification ; Stratum ; Social Mobilizasion ; Social Closure ; Elevating Movment ; OpenStratification System And Closure Stratification System ; Obstruction And Deprivation          

اصطلاحات: درس هفتم

 پایگاه ؛ مزایا؛ رتبه بندی؛ قشربندی؛ قشر؛ تحرک اجتماعی؛انسداد اجتماعی؛ تحرک صعودی؛ نظام قشربندی باز ونظام قشربندی بسته؛انسداد ومحرومیت                           

  Status ; Advantages ; Gradation ; Stratification ; Stratum ; Social Mobilization ; Social Closure ; Elevating Movment ; OpenStratification System And Closure Stratification System ; Obstruction And Deprivation          

اصطلاحات: درس هشتم

گسترش دانش ؛ ثروت؛ قدرت ، اعمال زورواجباز فیزیکی ؛ یقه سفیدان و یقه آبی ها ؛ فعالیت فکری ؛ شکل هرمی؛ نظام قشربندی پیازی ؛ تعدیل ؛ میانه.

The Development Of Knowledge –Wealth-Power- Using Force And Physical Coersion-White collars And Blue Collars- Mental Activities- Pyramidical- Onion s Stratification system- To Modifiy-middle……………………………….

اصطلاحات :درس نهم

شرایط نامساوی برای تحصیل ؛ معیارهای انتسابی و اکتسابی ؛ شرایط خانوادگی ؛ جدایی گزینی مکانی ؛ پایین شهر و بالای شهر ؛ سابقه ی انسداد؛ مناطق محروم ؛ سفید و سیاه ؛ برد کوتاه و برد بلند ؛ ویژ گی های روانی و ذهنی ؛ موفقیت شغلی ؛ ارتقاء.

Unequal Qualification For Education-Acquired And Descentive criterias-family condition-The Selecting Of Spatial Seperation-Down town And  Up town-Past Record Of Obsrtuction-Deprived Areas-White And Black-High And Short Range-Psychological And mental Characteristics-Job s Succesion –Promotion.

اصطلاحات: درس دهم

کاهش محرومیت ؛ هنجار؛ تحرک؛ارزش های جدید؛ خشونت آمیز؛ مقاومت؛ انقلاب های مردم سالارانه؛ حقانیت؛ روش ها ؛ راههای خشونت آمیز و انقلابی؛ راههای مسالمت آمیز و اصلاح طلبانه- تشکل سیاسی؛ نمایندگان؛تشکل مدنی؛ آموزش رایگان؛ حزب ؛ انتخابات؛ عوامل محرومیت زا؛ خشونت.

Decrease of Deprivation-Norm-Motion(Mobile)-New Values-Violent-Resistance-Democratic Revolutions-Truth(Legitimacy)-methods-Revolutionery And Violent Ways-Peace full And Reformation Ways-Political formation-Deputies-Civil Formation-Graties Education-Party-Elections-Deprived Factors-Violence 

+ نوشته شده در  88/08/26ساعت 18:43  توسط مدیر سایت  | 

CD آموزشی اقتصاد E

 CD آموزشی اقتصاد E

 


راهنمای نصب نرم افزار آموزشی E :


ابتدا وارد لوح فشرده شده و autorun.exe را اجرا کنید در صفحه باز شده روی گزینه Install کلیک کرده و صبر کنید تا صفحه نصب باز شود، با کلیک روی گزینه next ، این صفحه ظاهر می شود :

 

برنامه در این مسیر(C:\Program Files\Economy Exam) نصب خواهد شد این مسیر را به خاطر بسپارید .

دکمه next را دو بار کلیک کنید تا برنامه نصب شود و در پایان بر روی دکمه finish کلیک کنید.

 

نصب برنامه به پایان رسیده است با رفتن به مسیر
C:\ Program Files \ Economy Exam و اجـــــــــرا کـــــــردن  فـــایـــل EconomyExam.exe  نــــرم افزار آمــــاده اسـتــــفاده است .


تهیه کننده : امیر هریزچی قدیم

جهت تهیه و دریافت CD می توانید با شماره 09144062848 تماس حاصل فرمایید.

+ نوشته شده در  88/08/26ساعت 8:39  توسط مدیر سایت  | 

الگوی طرح درس روزانه

الگوی طرح درس روزانه

         مقدمه

 تنظیم و پیش بینی مجموعه ی از فعالیت های که معلم در یک جلسه کلاس درس جهت تدریس انجام می دهداز عوامل مهم موفقیت در مدیریت کلاس ، ارتقای کیفی ونیل به اهداف آموزشی محسوب می شود. بعبارت دیگر؛ طرح درس اهداف،شیوه، زمان، محتوای درس ،ترتیب منطقی  و مراحل اجرای تدریس رامشخص می کند. با داشتن برنامه ، متد و اهداف، ارزیابی گذشته و اصلاح شیوه ها برای ارتقائ کیفت در اینده   ممکن می شود. بدین جهت،با توجه به درخواست همکارا ن گرانقدر در جلسه گروه علو اجتماعی ؛فرمی تهیه و ارائه می شود.انتظار می رود با توجه به اذعان همه همکارا ن به ضرورت ارائه درس از طریق «طرح درس»،در این زمینه همکاران تلاش نمایندو در عمل ضمن استفاده از طرح درس،در صورت امکان طرح های بهتری تهیه و جهت استفاده همکاران به گروه درسی ارسال فرمایند.

    مراحل تهیه طرح درس روزانه

 هرچند همکاران نسبت به تهیه و استفاده از طرح درس اگاهی دارند در اینجا صرفا" توضیحی مختصری از بندها داده می شود.لذا رعایت نکات زیر در یک طرح درس ضروری است.:( مثال ها از درس سوم مطالعات اجتماعی سال اول دبیرستان انتخاب شده است).

 1 - تعیین موضوع درس :مثلا" الگوی عمل یا هنجار.

۲-مشخص کردن هدف: مثلا" اشنای دانش آموزان با هنجار.

3-نوشتن رئوس مطالب:این عمل برای تهیه هدف های جزئی و رفتاری ضروری است. مثلا:- تعریف هنجار- مثال برای هنجار- تعریف ارزش- مثال برای ارزش- تفاوت هنجار با ارزش.

 4 -نوشتن اهداف جزئی:مثلا"- دانش آموزان بتوانند هنجار وارزش را تعریف کنند.- دانش آموزان بتوانند هنجار را از ارزش تمییز دهند.- :

5- تهیه وتنظیم هدف های رفتاری یا اجرائی تدریس؛که با توجه به حیطه های یادگیری نوشته می شودو برای رسیدن به اهداف جزئی وکلی از ساده به مشکل تنظیم می شود.مثل:- دانش اموز هنجار را تعریف می کند.(سطح دانش)-در گروه های مختلف برای هنجار مثال می زند(درک وفهم)- هنجار را با ارزش مقایسه می کند(ارزشیابی)-هنجاهای  کلاس را رعایت می کند( حیطه عاطفی) .

۶-بررسی رفنتار ورودی و دانسته های پیشین شاگردان.مثل:-چگونگی شکل گیری گروه.

 7- تهیه وتنظیم سوالات ارزشیابی ورودی: مثل:- بچه می دانید هنجار چی ؟- آیا می توانید در کلاس درس یک هنجار نام ببرید؟

8 – مراحل تدریس:الف) مرحله امادگی: 1- امادگی معلم:مثل- اماده کردن طرح درس قبل از تدریس  - واماده کردن رئوس مطالب و مشخص کردن اهداف کلی و جزئی درس و وسایل و مواد لازم اموزشی.2- امادگی شاگرد .مثل توجه و همکاری شاگرد که اگر بطور جدی به معلم ودرس توجه نکند تدریس نتیجه نخواهد داشت.

ب) –مرحله بیان هدف های اموزشی:معلم باید انتظاراتش را بصورت ساده وروشن مشخص و برای شاگردان بیان کند( در عرض 3الی5 دقیقه)

ج)- مرحله ای ارائه درس: در این مرحله معلم باید با استفاده از روش های فعال و با مشارکت شاگرد درس را ارائه دهد.

9 - مرحله خلاصه کردن ونتیجه گیری: مطالب جمع بندی شود .بهتر است توسط دانش اموزان صورت گیرد ومعلم نظر نهائی را بدهد.

10- ارزشیابی پایانی.

11- تعیین تکلیف و اختتام درس.

12-تعیین روش یا روش های مناسب

13- انتخاب مواد اموزشی

 گرد اوری : بهروز نوروزی                                                                 

+ نوشته شده در  88/08/23ساعت 21:49  توسط مدیر سایت  | 

مدیریت کلاس درس: اصول و مقررات کلاس درس

مقررات کلاس درس برای معلم

Classroom rulers for teachers

این مقررات بهتر است در اولین جلسات توسط معلم و یا بطور مشترک تهیه و برای دانش اموزان تفیهم شود و معلم باید نظارت داشته باشد که بطور مستمر تا حد امکان رعایت شود و در انجام و اجرای مقررات ثابت قدم و یکسان عمل کند.( این ترجمه خلاصه و بصورت ساده شده ارائه شده است)

1- حضور بموقع دانش آموز در کلاس

2-شروع هر چه سریع فعالیت

3-توجیه دانش آموزان به اینکه به نیازهای شخصی در سیاحت رسیدگی کنند وجزء در موارد اضطراری تقاضای بیرون رفتن نکنند.

4- توجیه اینکه جز در مواردیکه اجازه دارند از صندلی خود شان بلند نشوند.

5-بیان اینکه شیرینی و غذای دیگری در کلاس نخورند.

6- هر روز مواد لازم آموزشی را بیاورند.

7- فقط وقتی اجازه داده شد صحبت کن.

8- از زبان کلامی وغیر کلامی مناسب استفاده کنید.

9- تقلب نکنید .کسانی که تقلب می کنند نمره ی صفر می گیرندو به خانه انها زنگ می زنم.هردو دانش آموز(تقلب دهنده وتقلب گیرنده)زیان می کنند.من انتظار دارم شما مشغول کار خودتان باشید ومطمئن باشید که کسی از شما کپی نمی کند.

10- دستورات معلم را فورا"اطاعت کنید.مرا خوشحال کنید ومن برای شما کارم را درست انجام می دهم. 

 

 Source:about.Com         

 by Melissa Kelly  - ترجمه از: بهروز نوروزی 

ده نکته برجسته برای انضباط و مدیریت کلاس درس

انضباط و مدیریت کلاس درس بیشترین ترس و سر درگمی را در معلمان جدید باعث می شود.معهذا،مدیریت کلاس درس مهارتی است که نه تنها یاد گرفته می شود بلکه هر روز تمرین می شود.اینجا ده نکته ارائه می شود که می تواند به مدیریت و انضباط  موفقیت آمیزکلاس درس منجرشود.این ده نکته کمک می کند تا شما مسائل انضباطی را ریز کرده وبا اختلال و گسیختگی کمتری مواجه شوید.

1- آسان بگیرید. بتدریج موضوع حل می شود.

2-رفتار منصفانه کلید است.

3-با حداقل وقفه با اختلال رفتار کنید.یعنی در ادامه درس وقفه ایجاد نکنید.گاهی با یک سوال از فرد صحبت کننده می شود کلاس را به حالت عادی برگرداند.

4- از مواجهه و در گیری در مقابل دانش اموزان بپرهیز.

5-اختلال را با یک تکه مزاح متوقف کنید .ولی از ریشخند و تمسخر بپرهیزید.

6- انتظارات را بالا نگه دارید و انتظارات خود را بیان کنید.

7-برنامه اضافی داشته باشید و از وقت آزاد بپرهیزید.

8-با ثبات باشید.

9- قوانین را قابل فهم کنید.

10-شروع تازه هر روز .هر روزتان را با انتظار جدید از آنچه که دانش آموزان باید انجام دهند شروع کنید.فرض نکنید که اگر یکی از دانش اموزان یک هفته هر روز اختلال ایجاد کرده امروز نیز حتما" اختلال ایجاد می کند.با این شیوه شما با او متفاوت رفتار نمی کنید.

 Source:about.com                                                                                 

by mellissa Kelly  -  ترجمه از : بهروز نوروزی

+ نوشته شده در  88/08/23ساعت 12:55  توسط مدیر سایت  | 

نمونه طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی

طرح درس روزانه

           تاریخ:    13/8/88                                               شماره: 7                                            

 

تهیه کننده:

نوروزی 

مدت جلسه:

      َ90

هدف درس:اشنای با:-تعریف نقش؛-تعریف وظایف نقش وحقوق نقش

موضوع درس:

نقش اجتماعی

نام درس:

مطالعات اجتماعی

فعالیت های دیگر:

 

 -ویژگی های تعریف نقش را بنویسید

- منظور از واژه نسبت در تعریف حقوق نقش و تکلیف نقش چیست؟

-رابطه نقش را با هنجار بنویسید.

وسایل

زمان

روش

 

 

 

-

 

قبل از کلاس درس

 

 

--

رئوس مطالب:

-تعریف نقش با مثال ؛-تعریف وظایف یا تکالیف نقش با مثال ؛-تعریف حقوق نقش با مثال

 

 

--

 

 

 

 

-

 

 

 

"

هدف های جزئی:-- اشنائی با تعریف نقش – قدرت تشخیص نقش ها ی مختلف در گروه ها-اشنائی با تکالیف نقش- اشنائی با حقوق نقش- اشنائی با نقش خود وحقوق وتکالیف خود در گروههای که حضور دارد مثل کلاس ، مدرسه و خانواده

 

 

 

 

"

 

دانش آموز: هدف های رفتاری (با توجه به حیطه های یادگیری):

- نقش را تعریف می کند(دانش)- در کلاس درس نقش ها را نام می برد(کاربرد)-تکالیف (وظایف) نقش را تعریف می کند( دانش)- وظایف خود را در کلاس انجام می دهد( کاربرد؛ حرکتی -روانی)- حقوق نقش را تعریف می کند(دانش)- حقوق دیگران را در کلاس رعایت می کند( کاربرد؛ حرکتی-روانی)-فرق نقش انتسابی واکتسابی را تشخیص می دهد(ارزشیابی)- با همدیگر در مورد حقوق و وظایف نقش صحبت می کنند( عاطفی)

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                گج وتخته 

 حضوروغیاب:

 

بررسی رفتار ورودی یا دانسته های پیشین دانش اموزان: 

 

پرسش و پاسخ

-دانش اموز گروه را تعریف کندو یک مثال بزند-تاثیر گروه را توضیح دهد – گروههای که ارزش های مخالف جامعه و اخلاق دارند نام ببرد-اسیب های گروهی را نام ببرد.

پرسش و پاسخ

                                                                  ارزشیابی تشخیصی:

-کی می تونی بگی نقش چی؟- در کلاس درس چند نقش نام ببرید.- این نقشی که نام بردید چه وظایفی دارند؟

 

5 "

 

 

5 "

 

20َ

(ممکن است در میان بحث طوری رفتار شود که شاگردان خسته نشوند5َ)

 

25َ

 

پرسش و پاسخ

 

سخنرانی

 

بارش مغزی و پرسش و پاسخ

 

 

 

بصورت گروهی

مراحل تدریس شامل:

1-جلب توجه شاگرد و ایجاد انگیزه:- کدام تیم را دوست دارید؟کدام بازیکن را بیشتر دوست دارید؟ این اقای....جاش در تیم کجاست؟

2-بیان هدف های صریح اموزشی(اهداف:درک و فهم وتعریف مفاهیم نقش،حقوق و وظایف نقش)

3-  یک گروه نام ببرید.....کلاس هم پس یک گروه است؟ هرکس هم وظایفی دارد...( معلم بصورت پرسش و پاسخ ادامه می دهد) نماینده ی کلاس نیز دارید؟ کارش چی ؟..یعنی علاوه بر وظیفه مشابه شما وظیفه دیگری نیز......

معلم چی؟... فرقش با شماچی؟ .....جوابهای  متفاوت ...یاداشت روی تخته؛

این تفاوت ها ناشی از چی؟ .....در سینما شنیدید که از نقش بازیگر صحبت می کنند؟..

  معلم با هدایت  ؛ جایگاه و الگوی عمل  را را نتیجه می گیردو جمع بندی تعریف نقش می شود.

- گروه تشکیل می شود .گروه کلاس درس؛حقوق ووظایف پدرو فرزند؛حقوق و وظایف معلم و دانش اموز؛نقش انتسابی و اکتسابی به عنوان کار گروهی تعیین می شود.

نقش اعضا در کلاس و خانواده به همراه وظایف انها مشخص می شود  و با هدایت معلم حقوق و تکالیف نقش بصورت اکتشافی و یا حل مسئله فهمیده می شود.

-  ممکن است سر گروهها جای خود را جهت تفهیم سایر دانش اموزان عوض کنند( البته این روش منوط به این است که تعداد کلاس کم باشد و یا نظم کلاس بهم نخورد.در غیر اینصورت روش سخنرانی  و پرسش و پاسخ مناسب است)

 

10َ

مباحثه و توصیف

نتیجه:با توجه به جایگاه فرد در گروه ،بایدالگوهای عمل خاصی را رعایت کند.الگوی عملی که فرد در نقش خود در گروه انتظار می رود انجام دهد تکلیف نقش می نامند.و الگوی عملی فرد از دیگران انتظار دارد برای او انجام دهند حقوق نقش است.

- دانش اموزان جا ها مهم را مشخص کنند و معلم نیز به انها کمک کندو فعالیت های تکمیلی داده شود.

پرسش و پاسخ

 ارزشیابی پایانی:

- انواع نقش هارا در کلاس کی می تونی  نام ببرد؟- حقوق نقش چی؟ تعریف نقش چی بود؟

 

+ نوشته شده در  88/08/23ساعت 12:37  توسط مدیر سایت  | 

فرم ارزيابي سئوالات امتحاني

+ نوشته شده در  88/08/23ساعت 11:58  توسط مدیر سایت  | 

دفاع مقدس اتحاد ملي و انسجام اسلامي

 دفاع مقدس اتحاد ملي و انسجام اسلامي

مسئله مهم اينكه اگر ملت ايران يك برهه از تاريخ خود را تجربه كرده باشد كه اين اتحاد و انسجام به نحوه كامل پياده شده باشد به غير از پيروزي در صحنه هاي انقلاب و غلبه بر نظام سلطنتي و ايادي داخلي و خارجي اش همانا وجود اين دو عنصر پيروزي بخش در دفاع 8 ساله ملت ايران بود كه با رهبري هاي داهيانه امام خميني به وقوع پيوست اين مقاله به بررسي اين دو عامل مي پردازد.

از نظر لغوي اتحاد به معني يكي شدن يگانگي و همدستي (فرهنگ عميد ـ ص 86 ) و انسجام به معني پيوستگي چسبندگي و در فيزيك الصاق يا قوه جاذبه به ذرات آمده است . (حييم ـ 1375 ـ ص 127 )
در تعريف نظري اتحاد و انسجام عبارت از پيوستگي و يد واحد بودن نيروها در انجام فعاليت هاست .
دانه هاي تسبيح با رشته اي به نام نخ به هم متصل است وقتي رشته اتحاد گسست كارآيي موردنظر از آن گرفته خواهد شد. به گواهي تاريخ رمز پيروزي ملت ها وحدت و يكپارچگي آنان بوده است و با مروري كوتاه بر تاريخ تابناك اسلام ملاحظه مي كنيم اتحاد و انسجام جمعي چنان قدرت و صلا بتي در مسلمانان ايجاد كرد كه همه گردنكشان و طواغيت را به خاك مذلت نشاند و در زماني كوتاه اقتدار مسلمين در پهنه گيتي طنين افكن شد. عكس همين قضيه نيز صادق بود يعني از زماني كه هواپرستي و نفع پرستي ها غلبه كرد در صفوف به هم پيوسته مسلمانان گسستگي ايجاد شد و بدنبال آن شكستهاي پي در پي و عقب ماندن از قافله علم و تمدن و به حاشيه رانده شدن و تحت سلطه قرار گرفتن از طرف زورگويان را شاهد بوده ايم .
اتحاد و انسجام از ديدگاه قرآن و اسلام
از ديدگاه قرآن اتحاد پيوند و همدلي و انسجام با يكديگر از جايگاه ويژه اي برخوردار است . خداوند متعال در قرآن كريم انسجام و اتحاد را موجب اعتلا و تفرقه را باعث انحطاط مي داند . در سوره آل عمران آيه 102 مي فرمايد : « واعتصموا بحبل الله جميعا ولاتفرقوا » به ريسمان الهي چنگ بزنيد و از تفرقه به پرهيزيد.
اتحاد و انسجام در قرآن كريم به معناي پيوستگي وحدت يگانگي هماهنگي و چسبندگي آمده است . در تفسير نمونه با استناد به آيات قرآن انسجام و تفرقه به شكل شيوايي تشريح شده است در اين تفسير مي خوانيم :
« تشبيه اعمال كفار به خاكستر با توجه به اينكه در ميان ذرات خاكستر هيچ نوع چسبندگي و پيوند وجود ندارد و حتي با كمك آب نيز نمي توان آنها را به هم پيوند داد و هر ذره اي به سرعت ديگري را رها مي سازد گويي اشاره به اين حقيقت دارد كه آنها برخلاف مومنان كه اعمالشان منسجم و به هم پيوسته و هر عملي عمل ديگر را تكميل مي كند و روح توحيد و وحدت نه تنها در ميان مومنان كه در ميان اعمال يك فرد با ايمان نيز وجود دارد از اين عوامل اثري در كار افراد بي ايمان نيست »
به نمونه هاي ديگري كه از آيات قرآن استخراج و تعريف مي شود مي توان به شرح ذيل اشاره داشت :
1 ـ در قرآن براي نشان دادن اتحاد و انسجام نيروها به بنيان مرصوص اشاره شده است « صفا كان تهم بنيان مرصوص » مرصوص از رصاص به معني سرب است و از آنجا كه گاه براي انسجام و يكپارچگي بناها سرب را آب مي كردند و در لابه لاي قطعات آن مي ريختند بطوريكه فوق العاده محكم و يكپارچه شده و لذا به هر بناي محكمي مرصوص اطلاق مي شود.
2 ـ آيات كتاب بزرگ عالم آفرينش (قرآن ) چنان با يكديگر هماهنگي دارد كه از وحدت به خوبي حكايت مي كند و در همه جاي آن آثار يك نظم عالي و انسجام و هماهنگي غيرقابل توصيف در ميان كلمات و سطور و صفحاتش نمايان است « ذالك الكتاب لاريب فيه » بقره آيه 3 ـ
3 ـ همچنين رهنمودهاي اسلام و قرآن به مناسك جمعي چون نماز جماعت نماز جمعه و اجتماع عظيم حج بدليل ايجاد اتحاد و انسجام از اهميت خاصي برخوردار است .
نظريه دانشمندان
دانشمندان رشته هاي مختلف نيز نظرياتي در تاييد و اثربخشي اين دو عامل ارائه كرده اند :
ديويس (1969 ) انسجام را يكي از ويژگيهاي گروه مي داند كه در آن نيروها اعمال شده بر اعضا براي ماندن در گروه بينش از كل نيروهايي است كه مي كوشند آنها را به ترك گروه وادار كنند.
و بستر (1988 ) لغت انسجام را عاريت گرفته شده از علم فيزيك مي داند و در اين علم منظور از انسجام نيرويي است كه مجموعه مولكولهاي يك جسم را به هم متصل كرده است به عبارت ديگر نيرويي است كه باعث چسبندگي عناصر يك جسم مي گردد.
دو ركيم جامعه شناس اتحاد و انسجام را در اثر دوست داشتن يكديگر و جاذبه متقابل (جاذبه مثبت ) مي داند.


لوين (1986 ) انسجام را برآيند همه نيروهايي مي داند كه باعث همبستگي افراد يك گروه مي شود و از اضمحلال آن جلوگيري مي كند.
اتحاد و انسجام از ديدگاه امام خميني (قدس سره )
يكي از محورهاي اساسي تشكيل دهنده استراتژي امام وحدت و انسجام است امام با اشاره به پيروزي قواي مسلح در سال 63 مي فرمايند :
« مي دانيد كه پيروزي ها در اثر انسجام تمام قواي مسلح با نقشه واحد و فكر واحد نصيب شما شد بايد اين انسجام و اين وحدت حفظ شود كه تزلزل در اين امر الهي از بزرگترين اسباب فشل و خداي ناخواسته شكست است »
ايشان در سال 1361 در خصوص وحدت فرمان دهي كه در اثر آن وحدت نيروها و اطاعت كامل از فرمانده ميسر مي شود تا پيروزي به دست آيد تاكيد مي فرمايند :
« وحدت فرمان دهي از مسائل مهم و سرنوشت ساز است كه بدون آن پيروزي ميسر نيست و عدم مراعات آن فاجعه آفرين است »
حضرت امام در سال 62 در راستاي وحدت و انسجام نيروهاي مسلح و هماهنگ بودن آنها و داشتن هدف مشترك كه عامل مهمي در پيروزي بر دشمن مي باشد بارها بر اين مهم تاكيد كرده و مي فرمايند :
« مهم اين است كه ما با هم منسجم باشيم مهم اين است كه قواي مسلح ما كه انشا الله نصرت بدهد منسجم باشند با هم سپاه پاسداران و قواي انتظامي ديگر خودشان را يكي بدانند همه شما براي يك مقصود داريد عمل مي كنيد و آن مقصود اين است كه كشور خودتان را آزاد نگه داريد و مستقل »
ايشان در جايي ديگر اتحاد و انسجام را يك نعمت بزرگ الهي دانسته و وظيفه همگان مي دانند كه از وجود چنين نعمتي شكر گذار باشند و بر حفظ آن تلاش نمايند :
« شما الان و همه برادرهاي ما در هر كجا هستند الان ديدند كه وحدت كلمه چه بركتي است كه خداي تبارك و تعالي به ما عطا فرموده است اين را حفظ بكنيم و اين نعمتي است كه خدا به ما داده بايد تشكر كنيم و تشكرش اين است كه با چنگ و دندان اين وحدت را حفظ كنيم »
بسيج مظهر اتحاد و انسجام در جنگ
يكي از خدمات منحصر به فرد و پيش بيني درست حضرت امام خميني به كشور و ملت مسلمان ايران و ملتهاي مست ضعف جهان تشكيل بسيج بعنوان شالوده اي براي بوجود آوردن اتحاد و انسجام و حفظ آن در ملت بود. امام با درك عميق و الهي خويش به خوبي مي دانست اين حضور گسترده مردم همواره راهگشاي مشكلات آتي كشور خواهد بود و براي در صحنه نگهداشتن سازماندهي شده مردم در 5 آذر ماه 1358 فرمان تشكيل ارتش 20 ميليوني را صادر فرمودند و فرمودند « ملتي كه 20 ميليون جوان دارد بايد 20 ميليون تفنگدار داشته باشد » . حدودا كمتر از يكسال بعد در 31 شهريور 1359 عراق تحريك شده توسط آمريكا و ديگر دشمنان با كليه امكانات و پشتوانه هاي استكبار جهاني به نظام اسلامي حمله كرد و اين ارزش پيش بيني و دشمن شناسي آن حضرت را نشان داد و در كليه صحنه هاي دفاع مقدس و از روزهاي اول تا پايان جنگ بسيج مردانه در صحنه ايستاد و به ديگر نيروهاي مسلح هم روحيه داد تا بجنگند.
در جنگ شجره مباركه بسيج متشكل از اعضاي دانشجو دانش آموز روحاني زنان اصناف عشاير و... به خوبي توانست اتحاد ملي را برقرار نموده و عليرغم داشتن زبانهاي مختلف فرهنگهاي گوناگون و حتي اديان و عقايد مختلف در كنار هم و دوشادوش بجنگند و به پيروزي برسند.
در دفاع مقدس نه تنها شيعه و سني بعنوان دو گروه عمده و ريشه دار مسلمان در كنار هم قرار گرفتند و نماز را با هم خواندند و به هم اقتدار كردند بلكه خون آنها در هم آميخت و گاهي سر بر زانوي هم به شهادت رسيدند بلكه برادران و خواهراني از اقليتهاي مذهبي هم در جنگ شركت كرده و به شهادت رسيدند و شهداي آرميده در گل زارهاي شهدا هم از فرقه هاي مختلف مسلمان هستند و هم از اقليتهاي زرتشتي مسيحي يهودي و...
پس در دفاع مقدس زبانها و فرهنگهاي مختلف در عين حضور نه تنها مانعي براي اتحاد و گروههاي مختلف فارس كرد ترك بلوچ و غيره نشد بلكه با رهبري هاي داهيانه حضرت امام به نقطه قوتي تبديل شد تا پتانسيل موجود در هر گروه در خدمت جنگ درآيد و اتحاد ملي در حد نهايت بود. وجود عقايد مذهبي مختلف در بين مسلمانان هم مانع از انسجام اسلامي نشد بلكه همه خداي واحد پيامبر واحد قرآن واحد و قبله واحد را ديدند و انسجام كامل ايجاد شد و باعث پيروزي ملت ايران و شكست دشمنان گرديد.
امروز دشمن بدنبال شكست اين اتحاد و انسجام است و با جنگ رواني و هزينه كردن بودجه در پي از بين بردن اين عوامل پيروزي است و مقام معظم رهبري با شناخت عميق و درست اين دو عامل را برجسته ساختند انشا الله همه اقشار با توجه كامل به اين دو اصل اين كشور اسلامي را به قله هاي رفيع پيروزي و سربلندي برسانيم همانگونه كه در دفاع مقدس اينچنين شد.
سرهنگ پاسدار رضا قرباني
مسئول مركز مشاوره دانشجويي دانشگاه امام حسين (ع )
حضرت امام خميني (ره ) : وحدت فرمان دهي از مسائل مهم و سرنوشت ساز است كه بدون آن پيروزي ميسر نيست و عدم مراعات آن فاجعه آفرين است
در دفاع مقدس نه تنها شيعه و سني بعنوان دو گروه عمده و ريشه دار مسلمان در كنار هم قرار گرفتند و نماز را با هم خواندند و به هم اقتدار كردند بلكه خون آنها درهم آميخت و گاهي سر بر زانوي هم به شهادت رسيدند

روزنامه جمهوری اسلامی 860715

+ نوشته شده در  88/08/23ساعت 9:11  توسط مدیر سایت  | 

تاريخچه استفاده از سلاح شيميايي

تاريخچه استفاده از سلاح شيميايي

 بمباران شيميايي حلبچه   

قبل از جنگ جهاني اول در سال 1763 ميلادي آمريکايي ها سلاح شيميايي را عليه سرخپوستان که صاحبان اصلي سرزمين آمريکا بودند به کار گرفتند.

در جنگ جهاني اول در سال 1915 ميلادي سلاح شيميايي از سوي نيروهاي آلماني به کار گرفته شد و سپس ديگر کشورها استفاده از آن را در برنامه هاي جنگي خود گنجاندند. پس از جنگ جهاني دوم، انگليسي ها درسال 1951 ميلادي از ماده «فتيوتوکسين» در مالايا عليه استقلال طلبان اين سرزمين استفاده کردند. آمريکا در جنگ ويتنام، کامبوج و لائوس، مواد شيميايي و ميکروبي را به کار برد.

در سال 1975، ويتنامي ها مواد شيميايي را در کامبوج عليه خمرهاي سرخ به کار بردند. در سال 1979، ارتش شوروي (سابق)، در اشغال افغانستان از اين گونه سلاح ها استفاده کرد. رژيم نژادپرست آفريقايي جنوبي در 8 مارس 1983 ميلادي از يک نوع ماده سمي عليه نيروهاي سواپو در ناميبيا بهره گرفت.

رژيم بعث عراق، در طول جنگ تحميلي به طور مکرر عليه رزمندگان اسلام از انواع سلاح هاي شيميايي استفاده کرد. اولين تلاش ها براي اعمال ممنوعيت استفاده از جنگ افزارهاي شيميايي و بيولوژيک در اعلاميه هاي 1868 سن پترزبورگ، 1874 بروکسل و 1898 لاهه نمايان شد. اما هيچ کدام از آنها به تنظيم يک معاهده بين المللي نينجاميد. در نتيجه کوشش هاي فراوان، سرانجام در سال 1907، يک معاهده بين المللي که از نظر حقوقي تعهدآور بود تنظيم شد. با شروع جنگ جهاني اول، کنوانسيون 1907 لاهه نتوانست از وقوع جنگ شيميايي ممانعت کند.

کاربرد جنگ افزارهاي شيميايي کشورها را به امضاي پروتکل 17 ژوئن 1925 ژنو درباره منع کاربرد جنگ افزارهاي شيميايي و بيولوژيک وادار کرد. اما اين پروتکل، توسعه توليد يا ذخيره سازي جنگ افزارهاي شيميايي و بيولوژيک را منع نکرد.

در 16 دسامبر 1917، مجمع عمومي سازمان ملل قطعنامه منع، توسعه، توليد و انباشت جنگ افزارهاي ميکروبي و سمي و نابودسازي آنها را تصويب کرد. در 11 نوامبر 1987، سازمان ملل قطعنامه اي در مورد جنگ افزارهاي شيميايي به تصويب رساند.

کنوانسيون منع جنگ افزارهاي شيميايي

اين کنوانسيون داراي يک مقدمه، 24 مان و 3 متن پيوست است و دبيرکل سازمان ملل دبير اين کنوانسيون است، تهيه و تنظيم فني کنوانسيون مزبور قريب 24 سال به درازا انجاميد و مذاکرات تدوين آن در ماه ژوئن 1993 در کنفرانس خلع سلاح پايان پذيرفت، سپس طي قطع نامه اي در اجلاس 47 مجمع عمومي سازمان ملل به اتفاق آرا به تصويب رسيد.

چگونگي کسب توانايي عراق در زمينه جنگ افزارهاي شيميايي

عراق در سال 1980 با انتقال مقاديري از عوامل شيميايي و مواد اوليه مربوطه از ذخاير شوروي سابق و همچنين خريد تجهيزات ويژه از کشورهاي اروپايي و ايالات متحده آمريکا براي نيل به توليد مستقل جنگ افزارهاي شيميايي اقدام کرد. در سال 1982، با کمپاني «دراي رايخ» آلمان که تامين کننده وسايل فني شيميايي است قراردادي منعقد کرد و جهت توليد عوامل اعصاب به خريد مواد شيميايي از منابع غربي از جمله آمريکا اقدام کرد. يکي از مقام هاي برجسته پنتاگون مي گويد: «ما مي دانيم که از کار خانه هاي آلمان غربي عراق را در توليد جنگ افزارهاي شيميايي ياري مي کنند يکي از آنها نقش برجسته اي در اين امر دارد و هنوز هم در عراق به کار خود ادامه مي دهد.»

عراق با خريد مواد شيميايي از آمريکا، آلمان غربي، هلند و کمک کارشناسان موفق شد چند تن گاز اعصاب در هر هفته توليد کند.

توانايي شيميايي عراق در جنگ تحميلي

عراق در 31 شهريور 1359، تهاجم سراسري خود را از سه جبهه آغاز کرد. مرکز ثقل اين تهاجم جبهه جنوب است. در آن زمان ارتش عراق، داراي مشخصات توانايي تهاجمي جنگ افزارهاي شيميايي به شرح زير بود:

1- توانايي حفاظتي و رفع آلودگي، وسايل حفاظتي انفرادي - يگاني براي کليه پرسنل در داخل خودروهاي زرهي، وجود گروهان شيميايي و رفع آلودگي در لشگرهاي رزمي.

2- داشتن مناسبات تجاري با غرب از جمله انگلستان، آمريکا، آلمان غربي به منظور خريد مواد شيميايي و تجهيزات حفاظتي مورد لزوم جهت نيل به خودکفايي در زمينه ساخت جنگ افزارهاي شيميايي.

3- در اختيار داشتن انواع سيستم هاي پرتاب مهمات شيميايي از جمله هواپيماهاي دورپرواز، توپخانه، راکت هاي سطح به سطح و موشک ها، کاربرد جنگ افزارهاي شيميايي توسط عراق در اوايل جنگ تحميلي، در منطقه شلمچه رژيم عراق براي اولين بار به طور محدود اقدام به استفاده از سلاح شيميايي کرد و براي دومين بار در منطقه ميمک تکرار شد.

عراقي ها از آذر سال 1361، به طور پراکنده از عوامل شيميايي کشنده استفاده کردند، ابتدا مقدار محدودي از «سولفورموستارد» (عامل تاول زا) را به منظور در هم شکستن سازمان رزمي رزمندگان ايران در تک هاي شبانه مورد استفاده قرار دادند.

در سال 1362، عراق به کار برد جنگ افزارهاي شيميايي در پيرانشهر و حوالي پنجوين مبادرت ورزيد. ايران حادثه پنجوين را «جنايت جنگي» ناميد و مجرومين جنگ شيميايي به بيمارستان هاي تهران اعزام شدند در اواخر 1363، عراق به دو علت از کاربرد جنگ افزارهاي شيميايي موقتا منصرف شد.

1- در رابطه با اعتراض هاي قبلي اروپا

2- علني شدن ابعاد گسترده کاربرد اين جنگ افزارها در جنگ با ايران استفاده از جنگ افزارهاي شيميايي در بعد وسيع توسط عراق از اوايل زمستان 1364 که رزمندگان ايران توانستند شهر (فاو) را تصرف نمايند مجددا آغاز شد.

در اوايل سال 1366 عراق بار ديگر از جنگ افزارهاي شيميايي به طور انبوه در جبهه مرکزي سومار استفاده کرد. پس از عمليات والفجر 8، نيروهاي عراقي به طرز بي سابقه اي از مواد سمي شيميايي استفاده کردند. حدود 7000 گلوله توپ و خمپاره حاوي مواد سمي عليه مواضع نيروهاي ايران شليک شد.

در طول 20 روز هواپيماهاي عراقي بيش از هزار بمب شيميايي در صحنه عمليات فرو ريختند و متجاوز از 30 تهاجم شيميايي عليه هدف هاي غيرنظامي در ايران انجام شد.

بمباران شيميايي شهر سردشت توسط عراق در هفتم تير 1366 فجيع ترين و وحشتناک ترين تهاجم از اين نوع بود که سبب کشته و مجروح شدن عده بسياري از مردم غيرنظامي شد.

جمهوري اسلامي ايران شهر سردشت را نخستين شهر قرباني جنگ افزارهاي شيميايي در جهان بعد از بمباران هسته اي هيروشيما ناميد.

وحشيانه ترين مورد استفاده در اسفند 1366، در حلبچه بوده است که وسيع ترين مورداستفاده از جنگ افزارهاي شيميايي از زمان جنگ جهاني اول تاکنون به شمار مي رود که حداقل 5000 تن از مردم کرد و مسلمان اين شهر را کشته و 7000 تن ديگر را مجروح کرد. فاجعه اي که در حلبچه رخ داد بدون شک با فجايعي همچون بمباران اتمي شهرهاي هيروشيما و ناکازاکي ژاپن به دست آمريکا، قابل مقايسه است.

 به کارگيري سلاح هاي شيميايي از سوي عراق، در حالي صورت مي گرفت که اين کشور جزو 120 کشور امضاکننده پروتکل ژنو راجع به منع استفاده از سلاح هاي سمي، خفه کننده و ترکيبات باکتريولوژيک قرار داشت. پروتکل 1925  ژنو که طي قطعنامه  2161 (21) B سازمان ملل متحد مجددا به تصويب رسيده است. صراحتا استعمال سلاح هاي شيميايي را منع مي کند. قسمت هايي از پروتکل 1925  ژنو به شرح زير است:

امضا کنندگان تام الاختيار زير به نام دولت هاي خود اعلام مي دارند. «نظر به اين که در موقع جنگ، استعمال گازهاي خفه کننده و مسموم يا امثال آنها و همچنين هر قسم مايعات و مواد يا عمليات شبيه به آن حقا مورد تنفر افکار عمومي دنياي متمدن است.»

دول متعاهد تقبل مي کنند ممنوعيت استعمال گازهاي خفه کننده و مسموم شبيه آن را به موجب اين اعلاميه به رسميت شناخته و همچنين تعهد مي نمايند که ممنوعيت مزبور را شامل وسايل جنگ ميکروبي نيز دانسته و خود را ملزم به رعايت مدلول مراتب فوق بدانند.

 

پروفسور «اوبن هندريکس» رئيس آزمايشگاه سم شناسي بيمارستان دانشگاه گان (فلاندر، در شمال غرب بلژيک اظهار مي دارد: عراق از سه نوع گاز مختلف عليه حلبچه استفاده کرده است. وي تاکيد کرد که نيروهاي عراقي شهر حلبچه را در روزهاي 17 و 18 مارس (27 و 28 اسفند 66) با گاز خردل (ايپريت)، گازهاي اعصاب (تابون، سارين يا سومان) و بالاخره با سيانوژن بمباران کرده اند.

 وي افزود که اين سه نوع سلاح به صورت مجزا ولي با فاصله اي کوتاه و به طوري که به صورت «يک کوکتل بسيار سمي» در آيند، مورد استفاده قرار گرفته اند. بي بي سي  C.B.B راديو دولتي انگلستان در 1367/1/6، گزارش داد: يک دکتر بلژيکي و يک دکتر هلندي از سازمان بهداشت بين المللي موسوم به پزشکان بدون مرز و يک متخصص مسايل شيميايي به اتفاق آرا تاييد کردند که در حلبچه و مناطق اطراف آن عليه مردم غيرنظامي از سلاح هاي شيميايي استفاده شده است.

خبرگزاري فرانسه 1367/1/12 اعلام کرد: «حلبچه شهري از کردستان عراق که به تصرف ايران درآمده و طي روزهاي 27 و 28 اسفند ماه توسط عراق بمباران شيميايي شده منجمد و ساکنان در خوابي عميق فرورفته است.

نيويورک تايمز آمريکا در 1367/1/16 نوشت: «اين عمل از هر جهت و به هر مفهوم يک جنايت جنگي است که با انکارهاي سست و رسمي عراق و عذرو بهانه هاي غيررسمي در مورد استفاده از يک سلاح ناجوانمردانه در آميخته است.»

سرلشگر «رفيق السامرايي» رئيس پيشين استخبارات (اطلاعات) نظامي عراق در مورد بمباران شيميايي گفته است «جنايتي که در حلبچه اتفاق افتاد و توسط 50 فروند جنگنده عراقي صورت گرفت.

محموله هر يک از اين جنگنده ها 4» بمب شيميايي بود. اين حمله به دستور صدام صورت گرفت. بمباران حلبچه به دليل نااميدي و ياسي بود که در صدام به وجود آمده بود. زيرا در تاريخ هاي 10  و 11 مارس 1988 ايراني ها منطقه دربنديخان، حلبچه و مناطق اطراف آن را موردتهاجم قرار داده و موفقيت هايي کسب کرده بودند. در اين حملات گروه هاي کرد آنها را همراهي مي کردند.

صدام تيپ و لشکرها را يکي پس از ديگري به مقابله بانيروهاي ايران فرستاد تا مانع از پيشروي در عراق شوند. اما هيچ  نتيجه اي در پي نداشت و خسارات فراواني به نيروهاي عراقي وارد شد در انتقام از اين حمله، صدام دستور داد تا حملات شيميايي گسترده اي را روي حلبچه انجام دهند. نظر استخبارات (اطلاعات) عراق کاملا متفاوت بود.

سازمان سيا به ما اطلاع داد که تعداد محدودي از واحدهاي توپخانه ايران ازمحور شرق شط العرب به محور حلبچه در شمال انتقال يافته اند. ما با توجه به مسووليتي که داشتيم صدام را از اين امر با خبر ساختيم، بخش عظيمي از واحدهاي توپخانه ايران از فاو عقب نشيني کردند.

تشکيلات ما براي مقابله با حمله ايران در حلبچه آماده شده اما صدام با چنين فاجعه اي موافقت کرد. فرماندهي که دستور صدام را مبني بر بمباران شيميايي حلبچه اجرا کردند. فرماندهان نيروي هوايي، سرلشکر حميد شعبان، معاون فرماندهي عمليات، سرلشکر ستاد سالم سلطان البصر و فرماندهان ديگر بودند.

اما خلبانان 50 نفر بودند و کاملا اطلاع داشتند که هواپيمايشان حاوي بمب هاي شيميايي است. صدام از سلاح هاي شيميايي در مناطق ديگر عراق در شمال و جنوب اين کشور استفاده کرده است. در طول قيام هاي سال 1991 از مواد شيميايي خفيف بر روي مراقدالائمه در کربلا توسط هليکوپتر استفاده کرده است ايران در طول جنگ سلاح شيميايي در اختيار نداشت.

 منابع :

www.mardomsalari.com/Template1

www.tebyan.net/GodlyPeople/Occasions

www.tiknews.net/display/?ID=24019 - 53k

 

+ نوشته شده در  88/08/23ساعت 9:8  توسط مدیر سایت  | 

یادمان شهیدان

وصيت نامه سردار شهيد اسلام مهندس مهدي باكري فرمانده لشكر 31 عاشورا

يا الله،‌يا محمد،يا علي،‌يا فاطمه زهرا،‌يا حسن،يا حسين،‌يا مهدي (عج) وتو اي ولي مان يا روح الله وشما اي پيروان صادق شهيدان.
خدايا چگونه وصيت نامه بنويسم در حالي كه سراپا گناه و معصيت و نافرماني ام. گرچه از رحمت و بخشش تو نااميد نيستم ولي ترسم از اين است كه نيامرزيده از دنيا بروم. مي ترسم رفتنم خالص نباشد و پذيرفته درگاهت نشوم. يا رب العفو، خدايا نميرم در حالي از ما راضي نباشي. اي واي كه سيه روز خواهم بود.خدايا چقدر دوست داشتني و پرستيدني هستي! هيهات كه نفهميدم. يا ابا عبدالله شفاعت! آه چقدر لذت بخش است انسان آماده باشد براي ديدار ربش ، و چه كنم كه تهيدستم،خدايا تو قبولم كن.
سلام بر روح خدا، نجات دهنده ما از عصر حاضر، عصر ظلم وستم، عصر كفر و الحاد،‌عصر مظلوميت اسلام وپيروان واقعي اش. عزيزانم شبانه روز بايد شكرگزار خدا باشيم كه سرباز راستين صادق اين نعمت شويم و بايد خطر وسوسه هاي دروني ودنيا فريبي را شناخته و بر حذر باشيم كه صدق نيت وخلوص در عمل ،تنها چاره ساز است.
اي عاشقان اباعبدالله بايستي شهادت را در آغوش گرفت،گونه ها بايستي از شوقش سرخ شود و ضربان قلب تندتر بزند. بايستي محتواي فرامين امام را درك و عمل نمائيم تا بلكه قدري از تكليف خود را در شكر گزاري بجا آورده باشيم.

وصيت به مادرم وخواهران و برادرانم و اهل فاميل بدانيد اسلام تنها راه نجات و سعادت

ماست،هميشه بياد خدا باشيد و فرامين خدا را عمل كنيد،‌پشتيبان و از ته قلب مقلد امام باشيد،‌اهميّت زياد به دعاها و مجالس ياد اباعبدالله و شهدا بدهيد كه راه سعادت و توشه آخرت است. همواره تربيت حسيني و زينبي بيابيد و رسالت آنها را رسالت خود بدانيد وفرزندان خود را نيز همانگونه تربيت كنيد تا سربازاني با ايمان و عاشق شهادت و علمداراني صالح وارث حضرت ابولفضل براي اسلام ببار آيند. از همه كساني كه از من رنجيده اند و حقي بر گردن من دارند طلب بخشش دارم و اميد دارم خداوند مرا با گناهان بسيار بيامرزد.

خدايا مرا پاكيزه بپذير
مهدي باكري

 

زندگينامه شهيد محمّد قدرداني پاريزي

تهيه و تنظيم مطالب: منصور قدرداني

در دوران جنگ تحميلي و حماسه بزرگ هشت سال دفاع مقدس، انسانهاي صديق و ايثارگري  بودندكه با حضوردر صحنه هاي نبرد، رشادتها آفريدند.مثال مشخص آن وجود شهداي گرانقدري است كه امروزه قامت معطرشان در گلزارهاي شهداء آرميده و زيارتگاه دوستداران حق و الهام بخش صاحبان بصيرت شده است. آنها رفتند تا ايمان بماند و بسيجي شهيد محمد قدرداني پاريزي- از سلسله اين صاف دلان حماسه ساز بود واز بسيجيان بي نام و نشان كه بي تكلف در آسمان جنگ تابيد و روشنائي دستهايش را هديه آن سامان ستاره خيز كرد.

شهيد قدرداني، در دي ماه سال ۱۳۳۹ در بخش پاريز(از توابع شهرستان سيرجان) ديده به جهان گشود. دوران كودكي و نوجواني را گذرانده و تحصيلات ابتدائي را در زادگاهش، پاريز آغاز كرد.بردباري و سخت كوشي عجيبي را در خود داشت. در عين حال بسيار سخت هوشيار مي نمود. در دوران تحصيل خود، بر اثر هوش و استعداد زيادي كه داشت هميشه جزء دانش آموزان ممتاز بود.همزمان با تحصيل در دبيرستان وبعد از آن اوقات فراغت خود را صرف كارهاي هنري مي نمود كه در اين مورد، آثار هنري و كارهاي دستي جالب و هنرمندانه اي از خود به يادگار گذاشته است.تحصيلات خود را تا مرحله ديپلم در شهر سيرجان با موفقيت طي نمود.

در كنار تحصيل، به كار و فعاليت نيز مشغول مي شد و هيچ گاه از كاركردن دوري نمي كرد. پس از اخذ ديپلم به خدمت مقدس نظام (در نيروي هوائي بوشهر) اعزام گرديد واز همانجا براي اولين بار، داوطلبانه عازم جبهه هاي دفاع مقدس شد و به كمك ديگر رزمندگان، مسئوليت پدافند هوائي و سايت موشكي منطقه را برعهده گرفت و پس از اتمام سربازي نيز چندين مرحله، با لباس رزم بسيجي به جبهه اعزام شد.

تا آنجا كه بخاطر داريم وي هيچ گاه، حتي لحظه اي از ياد خدا غافل نبود.كليه فرائض ديني و مذهبي را در هر شرايط و موقعيتي كه بود با خلوص نيت وتمام و كمال انجام مي داد و از اين بابت الگو بود.

اوقات زيادي را صرف خواندن قرآن مي كرد. به گفته يكي از همرزمانش در جبهه نيز با قرآن مانوس بود و هميشه قرآن كوچكي را همراه داشت و از هر فرصتي براي قرائت قرآن استفاده مي كرد. آري از حجاب خود گذشت تا به حقيقت، قرآن عزيز را دريافت و با عمل خود، فرامين نوراني اين كتاب آسماني را گردن نهاد. از آثار عشق به قرآن، حضور او در دلهاست. آنگاه كه انسان با قرآن همنشين باشد، قرآن نيز او را به هدايت، رهنمون مي شود.آنچنان با قرآن انس و الفت پيدا كرده بود كه جان بر سر اين محبت نهاد و عشق و ارادتش را به قرآن و اهل بيت(ع) به اثبات رساند.

پس از قرآن، همواره از رهنمود هاي كلام علي(ع) در نهج البلاغه، در طرز رفتار و كارهايش الهام مي گرفت. اوقات زيادي را صرف مطالعه انواع كتب مي كرد. ذوق و سليقه سرشاري نيز در زمينه ادبي داشت و از طرفي شخصيت معنوي و روح خداجوئي او را در كليه نوشته ها و يادداشتهايش بوضوح مي توان ديد.او جواني محجوب، متين، صبور واز ادبي فوق العاده برخوردار بود و خضوع وفروتني در رفتار و گفتارش در كمال مشاهده مي شد. رفتار و كلامش به قدري اثر بخش و جاذبه دار بود كه هر فردي را كه با او برخورد داشت، مجذوب خود مي ساخت. امكان نداشت با فردي صميمانه برخورد كند و او را مجذوب خود نسازد،كه انگار سالها با هم دوست و آشنا بوده اند. سكوت و آرامش روح از صفات ويژه اش بود. در امور زندگي جاري، تصميماتي كه مي گرفت، بسيار آگاهانه بود. رفتارش نسبت به پدر و مادر بگونه اي بود كه شايد بتوان گفت بي نظير بود و سابقه نداشت كه كوچكترين نا فرماني از وي نسبت به پدر و مادر سر زده باشد و احساس به والدين در راس امورش قرار داشت و تمام تلاشش را براي جلب رضايت آنها به كار مي گرفت. حتي زماني كه در مناطق جنگي بود، با ارسال نامه به برادرانش چنين توصيه مي كند:« ...و شما برادرانم، وجودتان در خانه بايد طوري باشدكه پدر و مادر هيچ احساس نكنند كه يكي از افراد در جمع خانواده نبوده و از خانه دور است.رفتار و كردار شما باعث مي شود كه كمتر رنج داشته باشند.پس،از شما مي خواهم كه از خدا بخواهيد افرادي باشيد كه هم براي اسلام و مسلمين و هم براي خانواده خود نمونه باشيد و خداي نكرده كاري نكنيد كه پدر و مادر دلشان از شما بگيرد كه انگار باعث نا فرماني خدا شده ايد.»

رفتارش نسبت به خواهر و برادران و كليه اقوام به قدري انساني و خوب بود كه همه او را دوست مي داشتند و از وي بعنوان چهره اي محبوب و مورد احترام ياد مي كردند.فداكاري و ايثارش براي ديگران به حدّي بود كه باعث شرمساري آنها مي گرديد هيچ گاه انجام كارهاي مربوط به خود را در صورتي كه از عهده خودش بر مي آمد به ساير اعضاي خانواده واگذار نمي كرد. در جلسات مذهبي اعم از دعاي كميل و و دعاي توسل با شوق زيادي شركت مي جست و با خلوص نيت دعا مي خواند و ساير اعضاء خانواده را به اين گونه امور معنوي دعوت مي كرد. به هنگام دعا، صفا و حالت روحاني خاصي داشت كه براي نمونه دفتر مناجاتنامه اي از او به يادگار مانده كه خلوص نيت و روح عارفانه اش در آن موج زده و نمايان است. بخصوص آن قسمت از مناجاتش كه براي شهادت خود نوشته و عجيب آنكه درست مطابق همان دعايش، شهادت نصيبش شد و برايش پيش آمد. اگر در مجلسي، فردي شروع به غيبت و تهمت به ديگران مي نمود، سعي مي كرد با ملايمت او را از اين كار باز دارد.هنگامي كه به خدمت مقدس سربازي، در نيروي هوائي اعزام شده بود، داوطلبانه براي اولين بار به صحنه هاي دفاع مقدس اعزام گرديد و همان برخورد اول او را چنان مجذوب ايثار،اخلاص و فداكاري رزمندگان اسلام كرده بود كه ديگر سخت بود از لشكر اسلام جدا شود. در همين مرحله بود كه به دوستانش گفته بود كه خيلي از واقعيتها برايم آشكار شد و در اينجا بود كه شايسته ترين درودهاي خود را نثار سلحشوران اسلام كرد و قهرمانيهاي آنان را بخاطر بوجود آوردن حماسه هاي بزرگشان ستود و به گفته همرزمانش هرگز بعد از آن بدون وضو قدم بر خاك آن مكان نمي گذاشت. چرا كه اعتقاد داشت آن خاك به خون پاك شهيدي آغشته است.تا بدانجا كه قطعه اي از گل وخاك آن زمين مطهر را بصورت مهر نماز در آورده و پيشاني عبوديت و اخلاص خود را بر آن گذاشته و نماز بر جاي مي آورد كه هنوز هم اين مهر نماز از او به يادگار مانده است.

در همان اعزام اول بود كه با ياري همسنگرانش توانست در عمليات رمضان به كمك رزمندگان پدافند هوائي چندين فروند هواپيماي جنگي دشمن را سرنگون سازد. پس از اتمام خدمت سربازي، اين بار با لباس مقدس بسيجي بصورت داوطلبانه عازم صحنه هاي نبرد لشكريان اسلام گرديد. او با آنكه در جائي  استخدام شده بود، با اين حال هيچ گاه از حضور داوطلبانه در جبهه غافل نماند و همواره در جبهه يا به فكر جبهه بود. در محيط كار علاوه بر كار خاص خود، مسئوليت سواد آموزي افراد بيسواد يا كم سواد را نيز بر عهده داشت و در اين مورد توانست چندين نفر را آموزش داده و آنها را در برخورداري از نعمت خواندن و نوشتن ياري دهد. بطور كلي كمك به همنوعان را وظيفه انساني خود مي دانست. از ديگر خصوصيات شهيد، علاقه ايشان به ورزش كوهنوردي و سير و تفكر در طبيعت بود كه معمولا در برنامه كوهنوردي دوستانش شركت مي كرد و به آرامش و نشاط روحي و رواني خاصي دست مي يافت.

از حمله كينه توزانه دشمن به سرزمين اسلامي ايران و به خاك و خون كشيده شدن مردان، زنان، كودكان و انسانهاي بي گناه و ... در شهرهاي مرزي و ساير نقاط، روح لطيفش آزرده مي گردد، نمي تواند تحمل كند. لذا ماندن را صلاح نمي داند و عشق به جهاد در راه خدا او را به وادي نبرد با دشمنان خدا و كشورش مي كشاند و او چه خوب و  شرافتمندانه به اين هدف بزرگ نائل مي شود و از نزديك ترين راه (شهادت)، به سوي معبودش مي شتابد. اين كار را چه مشتاقانه انجام داد و چه خوب به سعادت ابدي دست يافت و براستي كه خداوند چه ماهرانه گلچين مي كند و ما خاكيان را قابل چنين سرمايه هائي چون محمد و ساير شهداء نمي داند. سر انجام شهيد محمد قدرداني پاريزي، پس از عمري نمونه زيستن، براي چندمين نوبت، همراه با سپاهيان يكصد هزار نفري محمد(ص)، در نهم آذرماه ۱۳۶۵، عازم ميادين نبرد حق عليه باطل شد و سرانجام در عمليات غرور آفرين كربلاي ۵، در منطقه شلمچه و با ياد بانوي بزرگوار اسلام،با رمز يا زهرا(ع) و پس از جانفشاني ها و ايثارهاي فراوان، آنگونه كه از خداي خويش خواسته بود، به درجه رفيع شهادت نائل و به قول خودش از دانشگاه جبهه سربلند و سرافراز بيرون آمد. حماسه آفريني او در زمان شهادتش، زبانزد همه كساني است كه در اين نبرد پيروز، شاهد رزم آوري او بودند. او براي نوشيدن شهد شهادت و لقاي پروردگار خود، پا به ميدان جنگ گذاشته بود. در ميان آتش و شليك گلوله هاي توپ، تانك و خمپاره هاي دشمن، چنان حماسه عظيمي به جاي گذاشت كه تنها از پرورش يافتگان مكتب عاشوراي امام حسين (ع) انتظار مي رود. مي بايست بماند تا او شهادت را انتخاب نموده و مرگش مانند زندگيش افتخار آفرين باشد و آنگونه به استقبال شهادت رفت و آن را انتخاب كرد كه خود خواسته بود:

«دوست دارم در آخرين لحظات عمرم نداي الله اكبر بر زبانم باشد. دوست دارم كه بدنم سوراخ سوراخ و قطعه قطعه شود و در آخرين لحظات زندگيم آنقدر درد بكشم، آنقدر خدايم را طلب كنم و آنقدرمهدي يا زهرا (ع) را صدا بزنم كه خداي من،معبود من، آنكه جانم در دست قدرت لايزال اوست، ذره اي از گناهانم را بيامرزد،چون مجاهداني كه مال و جان و هستي خويش را در راه خدا ايثار مي كنند. اين از همه چيز گذشتن بخاطر خداست. مفهوم حقيقي ايثار...»

عاقبت خون پاك او امضاء وتاييد همه گفته هايش بود،شهادت پايان زيبائي بود كه از آغاز از خدايش طلب كرده بود و شهادت، پاداش سعادتمندانه اي براي آن زندگي فرشته گونه بود. او درس شهادت را از پيكر خونين آموزگار شهادت، سالار شهيدان كربلا، حضرت اباعبداالله (ع) آموخته بود. آري، حياتي آن گونه پر بار و پر بركت، پاداشي اين چنين زيبا وبيكران خواهد داشت و شهادتش همان شد كه از خدا طلب كرده بود و در مساكن طيبه و جايگاه رفيع راضيه مرضيه مأوا گرفت و روز چهارم بهمن ماه سال ۱۳۶۵ را در اوج عمليات پيروزمند كربلاي ۵ (منطقه شلمچه) روز شهادت خود ثبت وبه شربت شهادت سيراب وبا پيكري سرخ از خون دل، به ديدار جانان شتافت تا درس عشق وفداكاري، جهاد و شهادت را به همه ما بياموزد. شكوه مراسم تشييع پيكر پاك شهيد فراموش نشدني است. همه دوستان، ياران، همرزمان، همكاران وكليه همشهريان براي وداع با او در مراسم تشييع گرد آمده بودند و عروج ملكوتي اين شهيد بزرگوار را عظمتي دو چندان بخشيدند. رمز حماسه شجاعت او اتصال به منبع لايزال كلام الهي، يعني قرآن، و دوستي و مؤدت ائمه معصومين (ع) بود. او با ما و در ميان ماست، چون صداي قرآن و مناجات عارفانه اش در گوش هاست. باشدتا با ادامه راهش، يادش را گرامي بداريم و آرمانهاي بلندش را محقق سازيم.

روحش شاد، يادش جاودان و راهش پُر رهرو باد.

 وصيت نامه شهيد محمّد قدرداني پاريزي

تهيه و تنظيم مطالب: منصور قدرداني

بسم الله الرحمن الرحيم

فوق كل ذي بر بر حتي يقتل في سبيل الله فاذا قتل في سبيل الله فليس فوقه بر

مافوق هر نيكي، نيكي ديگري است، جز كشته شدن در راه خدا كه بالاتر از آن نيكي نيست.رسول اكرم(ص)

                                                                               

همانا جهاد دري از درهاي بهشت است كه خداوند آن را به روي دوستان خود گشوده است.

جهاد لباس پرهيزكاري، و زره و سپر محكم خداست.كسي كه از جهاد روگردان باشد و آن را ترك كند، خداوند پوشاك مذّلت و بلا بر وي مي پوشاند و حقير و خوار مي شود. به خردي دچار مي گردد و بواسطه تضييع جهاد، حق از او فاصله مي گيرد و به ذلّت مي افتد وبا او به عدالت و انصاف رفتار نمي شود.

با سلام بر امام زمان (عج) و نايب بر حقش، امام خميني، ابراهيم زمان وحسين دوران.

سلام بر عاشورا و شهيدان روزهاي عاشوراي حسيني تا كربلاي ايران.

دنياي شهادت، چه دنياي بيكراني است كه دل عاشقان الله را به هيجان مي آورد وآنان را در صراط مستقيم استوارتر مي كند.

دشمنان از هر سو به انقلاب اسلامي هجوم مي آورند و به جنايات خويش اضافه مي كنند ولي جوانان، عاشقان الله با قامتي استوار در زير پرچم اسلام از اين اسلام دفاع مي كنند.

من نيز لازم دانستم از انقلاب (اسلام) پاسداري كرده و در عاشورائي از عاشوراهاي تاريخ به آرزوي ديرينه خود(شهادت) برسم.

در اين لحظه ملكوتي كه اين وصيت نامه را مي نويسم دلم مالامال از عشق به الله است و نداي درونيم گواهي به رهائيم مي دهد خدايم شاهد است كه از خوشحالي در پوست نمي گنجم.

پيام من به پدر و مادر عزيزم اين است هر چند كه من در اين مدت كوتاه عمرم فرزند لايقي براي شماها نبودم و نتوانستم وظايفم را نسبت به شما به نحو احسن آنطوري كه مورد رضايت خدا و شما باشد انجام دهم و با اين حال بعد از مرگم راضي نيستم كسي ناله كند. ولي اگر خواستيد و در توانتان بود به مدت هفت روز كوچه شهيدان ديارمان را چراغاني كنيد. مهمتر اينكه اگر مايليد برايم نماز بخوانيد و روزه بگيريد. اگر چه بنده تا آنجا كه توانسته ام از اين دستورات الهيكوتاهي ننموده ام اما به هر صورت دستم را به جانب شما بزرگواران دراز مي كنم زيرا آتش دوزخ بس اليم است.

پدر و مادرم:

اميد است كه با صبر جليل بر تمام مشكلات پيروز شويد زيرا «انالله وانااليه راجعون»-«ما از آن خدائيم و به سوي او باز مي گرديم» و ماامانت هائي هستيم كه خدا به شما داده و هر وقت اراده كند اين امانتها را از شما مي گيرد پس اين ديگر ناراحتي ندارد.

اگر اينكه من سعادت داشتم و با پيروزي از امتحانات نهائي از اين دانشگاه بزرگ تحصيلاتم را به پايان رساندم شما افتخار كنيد كه چنين فرزندي را در دامن پاكتان پرورش داده ايد و بعد از مدتي آن را تقديم خدا و اسلام نموديد.هميشه خدا را شكر كنيد و از او صبر و متانت و بردباري بخواهيد زيرا خداوند در قرآن وعده داده است:«يا ايها الذين امنو استعينوا بالصبر و الصلوة ان الله مع الصابرين.- اي كساني كه به خدا ايمان آورده ايد، ياري جوئيد به صبر و نماز، بدرستي كه خدا با صابران است.»

اينك وصيت نامه ام را در چند جمله خلاصه مي كنم:

۱.حرفم فقط خدا بوده و جز به خدا به چيز ديگري نمي انديشم.

۲.از شما مي خواهم كه از امام و رهبر كبيرمان، خميني عزيز، اين قلب تپنده مستضعفان جهان پيروي كنيد و پيامش را هميشه آويزه گوشتان كنيد و به آن عمل نمائيد.

 

شهيد بزرگوار عبدا... شهروي

تاريخ تولد ۱۳۴۱ نام پدر غلامعلي .محل تولد گرمسار روستاي كرند . محل شهادت شلمچه . تاريخ شهادت ۲۳/۱۰/۱۳۶۵ محل دفن مزار شهداي امامزاده اسماعيل .

  فرازي از وصيت نامه شهيد

(( اي مردم كه تمام جان و مال خود را در قبال اين انقلاب فدا كرديد از ولايت فقيه پيروي كنيد، وحدت خود را حفظ كنيد و مساجد خود را پر نماييد .))           

شهيد بزرگوار حاج مرتضي شادلو

حاج مرتضي شادلو ـ فرمانده پشتيباني جنگ و جهاد استان سمنان . تاريخ تولد ۱۳۳۸ نام پدر علي . محل تولد گرمسار روستاي محمد آباد . محل شهادت سر دشت . تاريخ شهادت۲۳/۱۱/۱۳۶۳ محل دفن مزار شهداي روستاي محمد آباد .

فرازي از وصيت نامه شهيد

(( تقوا و نظم را در كارها يمان كه اگر ما عبدو بندگي بودن خودمان را در سلولهاي وجودمان پياده نكنيم نميتوانيم پيروز گرديم .))

 شهيد بزرگوار زين العابدين علي

زين العابدين علي ـ فرمانده لجستيكي پلهاي شناور ارتش . تاريخ تولد ۱۳۳۴محل تولد گرمسار . محل شهادت اهواز . تاريخ شهادت ۳۱/۴/۱۳۶۳ محل دفن مزار شهداي گرمسار .

  فرازي از وصيت نامه شهيد

(( عزيزان شعار بس است عمل بايد كرد؛ نه عمل يك بعدي بلكه در تمام ابعاد، در دقيقه دقيقه هاي اين سفر كوتاه بايد به ياد خدا باشيم .))

 

 روحاني شهيد سياوش كنشلو

سياوش كنشلو ـ روحاني . تاريخ تولد ۱۳۴۴ نام پدر محمود . محل تولد گرمسار روستاي ياتري سفلي . محل شهادت ماووت . تارخ شهادت ۲۷/ ۱۲/ ۱۳۶۶ محل دفن مزار شهداي روستاي ياتري سفلي .

  فرازي از وصيت نامه شهيد

 (( حركت به سوي خدا ( صعود معنويت ) احتياج به كوله بار معنوي دارد . اي برادر ، اگر كوله بار انساني نداري در جمع عاشقان حاضر نشو ، كه آنها را هم در هم خواهي شكست ، تا خود را نساخته اي در ميان ساخته شدگان نيا و مدعي نشو ، دشمن من و تو از آن پست تر و ذليل تر و خوار تر است كه من و تو از آن بترسيم و با راه گريز خود راه پيروزي دشمن را معلوم كنيم .))

شهيد بزرگوار حجت الاسلام سيد محمد موسوي

1-سيد محمد موسوي ـ روحاني . تاريخ تولد ۱۳۴۱ نام پدر سيد عبدال... .محل تولد تهران. تاريخ شهادت ۲۲/۱۱/۱۳۶۴ محل شهادت اروند رود . محل دفن مزار شهداي بهشت زهرا .

  فرازي از وصيت نامه شهيد

(( اگر چند كه دنيا خوب مي باشد و دنيا ادمي را به طرف خود مي كشاند و هواي نفس ادمي را به فكر زيبايي دنيا مي‌اندازد ولي خانه پاداش الهي خانه آخرت بهتر از دنيا و زيبا تر از آن است اگر چه مال دنيا را بايد گذاشت و رفت وحق بردن چيزي را نداريم پس چرا انرا در راه خدا انفاق نكنيم .))

 

 روحاني بزرگ عباس عربي

عباس عربي ـ روحاني . فرزند ميرزا علي . تاريخ تولد ۱۳۴۸ محل تولد گرمسار . محل شهادت ماووت . تاريخ شهادت ۲۷/۱۲/۱۳۶۶محل دفن گلزار شهداي گرمسار .

  فرازي از وصيت نامه شهيد

(( هميشه اسلام و حق را در نظر داشته باشيد و همواره به ياد داشته باشيد، شما بنده اي هستيد كه بالا‌خره خواهيد مرد و آن چيزي كه توشه راهتان مي‌‌ شود فقط تقوي و محبت اهل بيت است و در مشكلات متوسل به اعمه معصومين شويد.))

 

شهيد بزرگوار شيخ حسن رامه اي 

حسن رامه اي ـ روحاني . فرزند ابوالفضل . تاريخ تولد ۱۳۴۴محل تولد فيروزكوه . محل شهادت مريوان. تاريخ شهادت۲۳/۶/۱۳۶۷ محل دفن گلزار شهداي گرمسار .

  فرازي از وصيت نامه شهيد

(( برادران وخواهران نگذاريد كه مرگ سراغتان بيايد، شما به ديدار مرگ برويد من در مقابل رهبرم احساس مسئوليت مي كنم و خيلي كوچكم واي كاش چند جان مي داشتم و همه را فداي امام و مكتبم مي كردم. خدايا ما را از زمره كساني قرار ده كه درونشان صد در صد بهتر از بيرونشان است.))

 

شهيد بزرگوار زمان شقاقي

زمان شقاقي ـ دانشجو . فرزند رضا . تاريخ تولد ۱۳۴۳ محل تولد گرمسار. محل شهادت مهران . تاريخ شهادت ۲۴/۴/۱۳۶۷ محل دفن گلزار شهداي گرمسار .

 

شهيد بزرگوار اردشير شقاقي

اردشير شقاقي ـ فرزند رضا تاريخ تولد ۱۳۴۶محل تولد گرمسار . محل شهادت خرمشهر .

تاريخ شهادت ۲۷/۵/۱۳۶۷ محل دفن گلزار شهداي گرمسار . 

شهيد بزرگوار محمد علي گليني

محمد علي گليني ـ دانشجو تاريخ تولد ۱۳۴۵ نام پدر صفر علي .محل تولد گرمسار روستاي امامزاده ذوالفقار . محل شهادت جزيره مجنون . تاريخ شهادت ۲۵/۱۲/۱۳۶۳. محل دفن گلزار شهداي امامزاده ذوالفقار .

 

دانشجوي شهيد مجتبي مداح

مجتبي مداح ـ دانشجو . نام پدر رضا .تاريخ تولد 1342. محل تولد گرمسار . محل شهادت اروند رود . تاريخ شهادت ۲۱/۱۱/۱۳۶۴محل دفن گلزار شهداي گرمسار .

فرازي از وصيت نامه شهيد

(( انسانهايي كه پيرو ولايت و رهبر نيستند ظاهراً زنده هستند. هر كس براي خود آرزويي دارد ومن سه آرزو داشتم و آرزو هاي من اين بود كه امام امت را زيارت كنم كه سعادت پيدا نكردم. دوم به كربلا بروم قبر شش كوشه اباعبدا... الحسين (ع) را زيارت كنم، اين آرزو هم به دلم ماند و سوم شهادت بود كه به فيض شهادت مي رسم و همين اميد به شهادت بود كه قلبم را تسكين مي داد.))

 

شهيد بزرگوار حاج محمد ابراهيم حاجي مزدراني

محمد ابراهيم حاجي مزدراني نام پدر عبدالله . تاريخ تولد ۱۳۴۴ محل تولد فيروزكوه ( زرين دشت ) محل شهادت منطقه عملياتي غرب كشور در محل ايلام . تاريخ شهادت ۱۸/۱۲/۱۳۶۳. محل دفن گلزار شهداي زرين دشت از توابع فيروزكوه .

فرازي از وصيت نامه شهيد

(( اي انسانها آگاه باشيد كه زرق و برقهاي دنيا شما را نفريبد و بينا باشيد كه هر لحظه در امتحان الهي قرار گرفته ايد و خوشا به حال آنان كه از امتحانات الهي سر فراز بيرون آيند.))

 

+ نوشته شده در  88/08/22ساعت 12:26  توسط مدیر سایت  | 

ترتیب و تطبیق درجات میان نیروها

ترتیب و تطبیق درجات میان نیروها

درنیروی زمینی و هوایی 

در نیروی دریایی

سرباز

ناوی

سرباز یکم

ناوی یکم

سرجوخه

سرناوی

گروهبان ۳، ۲ و ۱

مهناوی ۳، ۲ و ۱

استوار ۲، ۱

ناواستوار ۲، ۱

ستوانیار ۳، ۲ و ۱

ناوبانیار ۳، ۲ و ۱

ستوان ۳، ۲ و ۱

ناوبان ۳، ۲ و ۱

سروان

ناوسروان

سرگرد

ناخدا سوم

سرهنگ دوم

ناخدا دوم

سرهنگ

ناخدا یکم

سرتیپ

دریادار

سرلشگر

دریابان

سپهبد

دریاسالار

 

جدول تطبیقی بالا بر پایه داده‌های سال ۱۳۵۸ خورشیدی تنظیم شده است. ترتیب درجات ژاندارمری کل کشور مانند درجات نیروی زمینی بود به استثناء سرباز و سرباز یکم که در ژاندارمری، ژاندارم یکم نامیده می‌شد.

 

برابرهای انگلیسی درجات ارتش

فارسی

انگلیسی

سرباز صفر

Private

سرباز یکم

Private First Class

سرجوخه

Corporal

گروهبان دوم

Sergeant First Class

گروهبان

Sergeant

سرگروهبان

Master Sergeant

استوار

Sergeant Major

ستوان دوم

2nd Lieutenant

ستوان یکم

1st Lieutenant

سروان

Captain

سرگرد

Major

سرهنگ دوم

Lieutenant Colonel

سرهنگ

Colonel

سرتیپ

General Brigadier

سرلشگر

Major General

سپهبد

Lieutenant General

برای General در فارسی تیمسار و ژنرال هر دو کاربرد دارد.

 

+ نوشته شده در  88/08/22ساعت 12:25  توسط مدیر سایت  | 

معرفی شاخه كاردانش

 معرفی شاخه كاردانش

كاردانش:

شاخه ای از نظام آموزش متوسطه است كه بر اساس اهداف كلی و اصول حاكم بر این نظام و هماهنگ با آن طراحی شده است :

آموزشهای كاردانش به آموزشهایی اطلاق می شود كه موجبات ارتقاء دانش افراد و ایجاد مهارتهای لازم و به فعلیت در آوردن استعدادهای نهفته آنان را فراهم می آورد تا آنها را برای احراز شغل ، حرفه و كسب و كار مشخص آماده سازد و یا مهارتهای آنها را برای انجام كاری كه به آنان محول شده است تا سطح مطلوب افزایش بخشد .

شرایط ورود پذیرش دانش آموزان در شاخه كاردانش :

1- قبولی دانش آموزان در پایه اول

2- رعایت شرایط سنـی

3- رعایت سایر ضوابط و مقررات دستور العمل ثبت نام دوره متوسطه

چگونگی آموزش در شاخه كاردانش :                                                        

آموزش عمومی : مشتمل بر 53 واحد درسهای عمومی ، انتخابی و دروس تكمیل مهارت می باشد

آموزش مهارتی : مشتمل بر 43 واحد درسهای مهارتی كه منجر به اخذ یا ارائه گواهینامه مهارت در یك یا چند استاندارد آموزشی می شود .که گواهینامه های مربوطه علاوه بر دیپلم آموزش و پروش دارای اعتبار بین المللی و ارزش استخدامی می باشد.

*دروس اختیاری :

دارندگان گواهینامه های مهارتی برای اخذ دیپلم كاردانش بایستی علاوه بر دروس فوق ما به التفات و دروس خود را تا 96 واحد از دروس مشترك و تخصصی و مهارتی دورة متوسطه بر اساس ضوابط مربوطه با موفقیت بگذرانند .

*دروس عمومی الزامی در شاخه كاردانش:

دروس عمومی بین همه گرایشها و رشته های تحصیلی اعم از نظری فنی و حرفه ای و كاردانش مشترك است .

*دروس تكمیلی :

این دروس در شاخه كاردانش عبارتند از :

كار آفرینی 2 واحد - قانون كار 1 واحد - ایمنی و بهداشت كار 2 واحد - و كارورزی به میزان واحدهای پیش بینی شده حداكثر 4واحد می باشد . ( دانش آموزان ضروری است به میزان ساعت تعیین شده در مراكز صنعتی ، تجاری ، .... طبق ضوابط و مقررات ، دوره كارورزی را بگذرانند .)

* استاندارد مهارت (درسهای مهارتی ) :

آن دسته از درسهای اختصاصی شاخه كاردانش است كه از طریق آنها مهارتهای فنی و حرفه ای مورد نیاز برای اشتغال به یك كار مفید به صورت نظری و عملی بر اساس استانداردهای مهارتی مربوطه آموزش داده می شود :

چگونگی گذراندن واحدهای عمومی و مهارتی در شاخه ی كاردانش :

به چند طریق دانش آموزان می توانند واحدهای عمومی و مهارتی را بگذرانند :

در هنرستانهای كاردانش دولتی واحدهای عمومی ومهارتی را بگذرانند .

واحد های عمومی رادر هنرستانهای بزرگسالان دولتی و واحدهای مهارتی را در مراکز مورد تائید بگذرانند

در هنرستانهای غیر انتفاعی واحدهای عمومی و واحد های مهارتی را بگذرانند .

در هنر ستانهای دولتی واحدهای عمومی و واحدهای مهارتی درخارج ازمدرسه ( روش آموزش دوگانه )

شرایط ادامه تحصیل در شاخه كاردانش :            

دانش آموزان شاخه كاردانش می توانند با رعایت ضوابط در كاردانی پیوسته فنی و حرفه ای شركت نمایند

دانش آموزان شاخه كاردانش می توانند با رعایت ضوابط در آزمون دانشگاه جامع علمی كاربردی و دانشگاه آزاد و پیام نور شركت نمایند

دانش آموزان شاخه كاردانش می توانند پس از اخذ دیپلم در امتحان تغییر شاخه شركت نموده و پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی در 4 رشته (‌ علوم ریاضی فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی و هنر معارف ) در كنكور سراسری شركت نمایند .

دانش آموزان شاخه كاردانش پس از گذراندن دروس كاردانی می توانند در آزمون مقطع كارشناسی علمی كاربردی و آزمون سراسری شركت كنند .

شرایط فارغ التحصیلی در شاخه كاردانش :                                                    

به دانش آموزانی كه مجموع واحدهای عمومی ، انتخابی دروس تكمیل مهارت و درسهای مهارتی او حداقل 96 واحد درسی و معدل كل وی حداقل 10 باشد گواهینامة پایان تحصیلات دورة متوسطه دیپلم اعطا می شود.

 

عملكرد شاخه كاردانش از بدو تأسیس تاكنون:

افزایش تقاضای دانش آموزان مستعد برای تحصیل در كاردانش

نهادینه كردن مشاركت سایر دستگاهها ی دولتی و بخش خصوصی در برنامه ریزی و اجرای كاردانش

تحول مستمر رشته های مهارتی متناسب با تقاضای بازار كار و تحولات فناوری

افزایش فرصت دسترسی فرزندان اقشار مختلف جامعه به آموزشهای حرفه ای كاردانش حدود 100 درصد از مناطق و شهرستانها تحت پوشش قرار گرفته است

بهبود مستمر فرایند آموزش یاددهی و یاد گیری

بهبود مستمر نتایج روند روبه رشد اشتغال فارغ التحصیلان و ادامه تحصیل در دوره های آموزش عالی

بهبود مستمر زیر ساختها تشكیلات و روشها و قوانین و مقرراتی منابع مالی مواد و برنامه های آموزشی

دستیابی به به اهداف پیش بینی شده برنامه سوم توسعه رشد دانش آموزی (فنی و حرفه ای و كاردانش)

پیشنهادات مهم به دانش آموزان اول دوره متوسطه كه قصد ورود به هنرستانهای كاردانش را دارند :

 قبل از هر چیز شناخت و داشتن اطلاعات كافی از وضعیت رشته های كاردانش واحدهای درسی دروس مهارتی و وضعیت ادامه تحصیل در این شاخه از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

•       چنانچه قصد ورود به رشته خاصی دارید حتماً با مشاورین مدارس و هنرآموزان رشته فوق در هنرستانها ی كاردانش نواحی و مناطق مشورت كنید.

•        چنانچه مقدور است با دانش آموزان شاخه كاردانش كه مشغول تحصیل می باشند مشورت كنید .

•       در هفته آشنایی با مشاغل از نمایشگاههایی كه از دست ساخته های دانش آموزان كاردانش در سطح هنرستانها و یا شهرستانها برگزار می شود بازدید كنید و با دقت و بینش خاصی به آثار نگاه كنید و از مسئولین نمایشگاه اطلاعات لازم را كسب نمایید .

•        چنانچه در هفته مشاغل به هنرستانها مراجعه می كنید بادقت و كنجكاوی خاصی سؤالات مورد نظر خود را مطرح نمایید .

•        استعدادها و علایق خود را شناسایی و بر اساس این علایق رشته مورد نظر خود را انتخاب كنید زیرا چنانچه رشته های فنی با علایق فرد تؤام می شود می تواند در آینده منشاء اشتغال مفید و كار آفرینی در جامعه گردد .

 

 •  با توجه به محدود بودن ظرفیت پذیرش دانش آموزان به رشته های كاردانش حتماً در زمانهای تعیین شده برای ثبت نام به هنرستانها مراجعه نمایید .
 • قبل از ایام ثبت نام هنرستان مورد علاقه خود را انتخاب و در زمان مناسب با در دست داشتن مدارك مورد نیاز به هنرستان كاردانش مراجعه نمایید .

 

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 10:33  توسط مدیر سایت  | 

تقویت انرژی مثبت

چگونه انرژي مثبت را تقويت كنيم

  در اين مبحث سعي مي‌كنيم شما را با راهبردهاي كاربردي در جهت حفظ آرامش و رفع تشويش‌هاي دروني آشنا كنيم،‌ پس بهتر است به اين پيشنهادات توجه كنيد:

راز اول؛ قضاوت خود را به تاخير بيندازيد:در اين جهان هيچ حادثه اي بر حسب تصادف نيست و در همه وقايعي كه روي مي‌دهد لطف و رحمت الهي نهفته ‌است.تمام حوادث براي ما پيام‌هايي دارند كه سبب تكامل روحمان مي‌شوند. مثلا شما مي توانيد پيام آن حادثه به ‌ظاهر بد را بعد از گذشت مدت زماني بفهميد و يا حتي ممكن است تا زماني كه زنده هستيد متوجه نشويد زيرا ‌بسياري از اين وقايع، فراسوي درك ما و جزء اسرار الهي هستند و تلاش براي فهم حكمت خداوند، با هوش ‌محدودمان مانند سنجش اقيانوس با پيمانه است. همچنين در ذهن الهي، هيچ از دست دادني وجود ندارد و اگر شما ‌به ظاهر، چيزي را از دست مي‌دهيد معادل آن شيء و يا حتي بالاتر از آن را به دست خواهيد آورد و تمام اين اشيا ‌وسيله اي براي تكامل و زيبايي شما هستند. بياييد كاملا بپذيريم كه در هر موقعيت نامطلوبي، نيكي پنهاني براي ‌همه وجود دارد."ساقي هر چه ريزد لطف اوست."

‌راز دوم؛ صفت‌هاي مثبت خود را افزايش دهيد: از غيبت، تهمت و صفت‌هاي نسنجيده درباره افراد يا حوادث، حسادت، كينه، دروغ، جر وبحث كردن و ‌‌رنجاندن ديگران به شدت پرهيز كنيد. زماني كه به ديگران خوبي و كمك مي كنيد تجمعي از نيروهاي مثبت به دور ‌خودتان فراهم مي آوريد و اين نيروهاي مثبت باعث آرامش و شادي شما مي شوند.

راز سوم؛ به دستورات اخلاقي احترام بگذاريد: از كنجكاوي كردن در زندگي ديگران دوري كنيد. از خواندن نامه هاي شخصي ودفتر خاطرات محرمانه ديگران ‌و گوش دادن به مكالمات خصوصي آنها اجتناب كنيد.بدون در زدن واجازه گرفتن، وارد هر مكاني نشويد. سعي در ‌اثبات درستي نظرات و عقايد خود به ديگران نداشته باشيد. تلاش نكنيد كه به زور افكار و عقايد ديگران را تغيير ‌دهيد، زيرا در صورت رعايت نكردن اين دستورات، آرامش خود را بر هم مي زنيد. به پدر ومادر خود نيكي كنيد و با آنان با صداي بلند صحبت نكنيد.‌ ‌"بتيجي ايدي"مي‌گويد:"از زماني كه شما به درگاه خداوند دعا مي كنيد اين دعاها به صورت شعاع هاي نوراني ‌به طرف آسمان بالا مي روند و فرشته ها براي اجابت به زمين مي آيند ولي در ميان اين شعاع‌هاي نوراني يكي از ‌همه فوق‌العاده قطورتر و نوراني تر است و فرشتگان به محض مشاهده آن سريع به آن رسيدگي مي كنند. اين ‌پرتو قدرتمند و خيره كننده، مربوط به دعاي پدر ومادر در حق شماست. دعاي مادر خالصانه ترين دعاهاست. چه ‌زيباست به والدين خود از صميم قلب احترام بگذاريد ونيازهاي آنان را تامين كنيد زيرا مهر و نيكي به آنان ‌سبب آرامش و نشاط درشما مي شود.‌

راز چهارم؛ حس ها را از يكديگرجدا كنيد:‌ اغلب ما به اين مسئله توجه چنداني نداشته ايم كه حواس پنجگانه خود را به صورت ‌مجزا از يكديگر حس كنيم. ذهنتان را براي بالا بردن آگاهي حسي، پرورش دهيد. امروز بر بينايي تمركز كنيد، ‌فردا بر مزه، روزبعد بر بويايي و...مثلا زماني كه در حال دوش گرفتن در حمام هستيد قطرات آب را روي بدن ‌خود احساس كنيد واز اينكه باعث تميزي و آرامش شما مي شود، لذت ببريد. موقعي كه در حال غذا خوردن هستيد ‌فقط به طعم و مزه غذا تمركز كنيد. وقتي در حال ريختن چاي در استكان هستيد به صداي ريزش آن گوش دهيد. به ‌اين ترتيب، شروع به جدا كردن تجربيات حسي تان از يكديگر كنيد و از هر كدام لذت ببريد.‌

راز پنجم؛ ديد جديدي پيدا كنيد: پرهاي دم طاووس رنگارنگ هستند و هنگامي كه از زاويه اي خاص به آنها نگاه مي كنيد درخشش وزيبايي بي ‌نظيري دارند. خيلي از مسائل در زندگي هنگامي ارزش خود را نشان مي دهند كه از زاويه درست ديده شوند، ولي ‌نگرش‌هاي متشابه وكليشه اي، ديدن اين زيبايي ها را مشكل مي سازد. اگر به هر مسئله اي از زاويه اي درست ‌نگاه كنيد در آن چيزهاي با شكوه و زيبايي خواهيد ديد. سعي كنيد همه چيز و همه كس را با چشم‌هاي تازه اي ببينيد ‌كه از طريق عادت، تيره وتار نشوند. با اين روش، شما مي‌توانيد ثروت‌هاي نامحدودي را كشف كنيد. به خاطر داشته باشيد كه اگر از زاويه اي درست به تمام چيزها و اشخاص نگاه كنيد هرشخص يا هرشيئي از طرف خالقتان براي ‌شما ارمغان و پيام زيبايي به همراه خواهد داشت. ‌

راز ششم؛ وسايل اضافي را از محيط زندگي‌تان خارج كنيد: اشياي درون خانه تان را لمس كنيد و از خود بپرسيد آيا به اين وسايل احتياج دارم؟ كتاب‌ها را از درون قفسه ‌بيرون بياوريد وببينيد آيا دوباره قصد خواندن اين كتاب‌ها را داريد؟ هرشيء يادگاري را بررسي كنيد واز خودتان ‌بپرسيد "آيا هنوز لحظه اي را كه اين شيء به يادم مي آورد برايم مهم و با ارزش است؟ "لباس‌هايتان را باز كنيد ‌و توجه كنيد كه آيا به تمام اين لباس‌ها احتياج داريد و از آخرين باري كه آنها را پوشيده‌ايد چه قدر زمان مي گذرد و ‌آيا دوباره تصميم به پوشيدن آنها داريد؟ بعد از اين بررسي كاملي كه به عمل مي آوريد تمام وسايل و لباس‌هاي ‌اضافي تان را به ديگران ببخشيد و يا آنها را حراج كنيد. زيرا كه هر شيئي انرژي خودش را دارد و اگربه كار ‌نرود درخانه به آب راكد تبديل مي‌شود، همچنين جاي مناسبي براي جوندگان و پشه‌ها مي گردد. پس مراقب ‌باشيد و بگذاريد انرژي آزادانه جريان يابد وآب جاري گردد. اگر كهنه اي را نگه داريد تازه ها جايي براي تجلي ‌خويش نمي يابند.
 

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:45  توسط مدیر سایت  | 

مديريت زمان ؛چگونه؟

مديريت زمان ؛چگونه؟

 


آيا شما هم به اين فكر مي‌كنيد كه كاش زمان بيشتري براي انجام كارهاي‌تان داشتيد؟ آيا به اين فكر مي‌كنيد كه كاش ‌مي‌توانستيد وقت خود را به كارهاي مفيدتري بپردازيد؟ آيا شما هم با كمبود وقت شديد درگير هستيد؟ مديريت زمان، عنوان مهارتي است كه به شما كمك مي‌كند تمام كارهاي خود را سر وقت و به موقع انجام دهيد و ‌هيچ گاه دچار كمبود زمان نشويد، امابه دست آوردن اين مهارت كه فكر مي‌كنم تك تك ما به شدت دنبال آن ‌هستيم خيلي ساده نيست.‌ 10 قانون طلايي مديريت زمان را با هم مرور مي‌كنيم.

1- باور داشته باشيد مديريت زمان يك افسانه است:‌ اين عنوان خوبي براي اولين قانون يك مقاله درباره مديريت زمان نيست، اما شما كه نمي‌خواهيد خود ‌را گول بزنيد. بنابراين براي شروع بايد باور داشته باشيد به هيچ عنوان نمي‌توانيد مديريت زمان داشته باشيد.‌در واقع يك روز فقط 24 ساعت است و اين24 ساعت نيز خواه ناخواه مي‌گذرد. شما به جاي تلاش براي ‌مديريت زمان، بايد خودتان را براي انجام به موقع كارها مديريت كنيد. اين راز بسيار مهم ،شما را وادار مي‌كند در مورد شخصيت خودتان دقيق‌تر بشويد.‌

2- به دنبال جاهايي بگرديد كه زمان را تلف مي‌كنيد:‌ اولين قدم اين است كه به دنبال سارقان زمان بگرديد. ببينيد كجا وقت‌تان به صورت نادرست هدر مي‌رود و شما ‌نمي‌توانيد از آن زمان‌ها استفاده مناسبي در جهت بهره‌وري ببريد.‌

3- برنامه‌هاي مديريت زمان‌تان را اجرايي و گسترده كنيد:‌ وقتي شما توانستيد يك هدف را براي يك مدت محدود، تنظيم ‌و به آن عمل كنيد، در اين گام نيز بايد كمي به خودتان فشار بياوريد. نترسيد، به ذخاير چربي شما آسيبي ‌وارد نمي‌شود.‌ شما كم‌كم بايد اين زمان‌هاي محدود را افزايش بدهيد و در عين حال تعداد اهداف را هم زياد كنيد. به عنوان مثال، براي ‌يك ماه نه ‌SMS‌ بزنيد، نه برنامه‌هاي وقت‌گير و بعضا وقت تلف‌كن تلويزيون را نگاه كنيد و نه وب گردي بيهوده كنيد.طبيعتا وقتي اين قدم را با موفقيت برداشتيد با كمي تلاش، اين قسمت را هم مي‌توانيد پشت سر بگذاريد، هر چند ‌شايد خيلي ساده به نظر نرسد.‌

4- از ابزارهاي مديريت زمان استفاده كنيد:‌ بديهي است كه حتي يك برگ كاغذ هم مي‌تواند ابزار مديريت زمان باشد. اگر شما كارهاي‌تان را مرتب و ‌منظم روي آن بنويسيد و تحليل كنيد، در حقيقت قسمت مهم كار را انجام داده ايد.‌چه نرم افزارهاي بسيار پيشرفته و چه ساده، همه مي‌توانند شما را در رسيدن به مقصودتان كمك كنند. مهم اين است كه خودتان بتوانيد به نوبه خود كمك كنيد. با استفاده از ابزارهاي زيادي كه وجود دارد زمان ‌بندي روزانه خود را بنويسيد و كلاه‌تان را قاضي كنيد ببينيد كجاي كار را اشتباه كرديد و كجاي كار را هم درست ‌رفتيد. پشت گوش نيندازيد خيلي زود عيب و ايرادهاي كارتان را متوجه مي‌شويد.‌

5- بي‌رحمانه اولويت‌ بندي كنيد:‌ ممكن است 10 تا كار داشته باشيد. آيا شما انساني هستيد كه بتوانيد در يك لحظه هر10 كار را انجام دهيد؟ ‌اگر مي‌توانيد پس انسان نيستيد، احتمالا‌ فرشته هستيد! كارهاي‌تان را اولويت‌بندي كنيد. مسلما به كارهايي برمي‌خوريد كه سريع‌تر بايد انجام شوند يا كارهايي كه اگر عقب بيفتند ضرر بيشتري را به شما تحميل مي‌كنند. يادتان باشد اگر اشتباه اولويت‌بندي كنيد ضرر مي‌كنيد پس براي جلوگيري از آسيب‌هاي زماني هم كه شده است بي‌رحم و خشن باشيد.‌

6" -به ديگران محول كردن" را ياد بگيريد:‌ اين بيشتر براي بيزينس و مديريت تجاري كاربرد دارد اما مي‌شود آن را به زندگي شخصي هم تعميم داد. ‌شما مدير شركت هستيد، نه كسي كه بخواهد همه فن حريفي خود را به رخ ديگران بكشد. سعي كنيد ياد بگيريد ‌چطور بار كارها را ميان افرادي كه سوپروايزر يا سرپرستشان هستيد تقسيم كنيد.

7- يك برنامه روزمره تنظيم كنيد:‌ يك برنامه روزمره براي خودتان درست كنيد. براي مثال فكر كنيد صبح كه بيدار شديد كار شماره يك را انجام دهيد (مثلا ايميل چك كردن ) و سپس كار شما 2 (مثلا رفتن به بانك براي امور مالي ) و ... در آخر هم يك ‌برنامه جمع‌بندي داشته باشيد.در مواقع پيدايش بحران‌هاي زماني اگر بتوانيد هر چه بيشتر به برنامه روزمره خود وفادار بمانيد، كمتر دچار ‌مشكل مي‌شويد. حالا شما كم‌كم به يك" مدير زمان" موفق تبديل مي‌شويد.‌

8- خود را به قرار دادن زمان‌هاي محدود در ميانه فعاليت‌ها عادت بدهيد: خودتان را عادت بدهيد بين كارهايي كه مي ‌كنيد يك زمان محدود هم براي يك سري كارهاي ‌خاص در نظر بگيريد . براي مثال، شما نمي‌توانيد كل روز را به ايميل جواب دادن بگذرانيد. ولي مي‌توانيد بين فعاليت‌هاي‌تان زمان‌هاي كوتاه 15 ‌دقيقه‌اي را براي پاسخ دادن به ايميل اختصاص بدهيد. در همان 15 دقيقه هم بايد اصولي پاسخ داد و بي‌جهت ايميل چك ‌كردن را كش نداد.

9- مطمئن بشويد همه چيز مرتب و منظم است:‌ از كودكي هميشه به ما ياد داده‌اند كه هر چيز را كه بر مي‌داريم سر جاي خود بگذاريم يا همه چيز را در جاي ‌مناسب خود قرار دهيم اما وقتي كمي مشغوليت پيدا مي‌كنيم ديگر اين دو اصل را فراموش مي‌كنيم.‌براي مثال، هميشه به دنبال فايل‌ها در كامپيوتر خود مي‌گرديم در حالي كه اگر يك بار آنها را در كامپيوتر مرتب ‌كرده و نظم بخشيده بوديم ديگر هر بار اين همه دچار اتلاف وقت نمي شديم . همين را تعميم بدهيد به چيزهاي ‌ديگر در محيط كار.‌نظم و ترتيب، بزرگترين عامل در جلوگيري از سرقت وقت شما توسط خودتان است. به زيردستان خود ( مثلا به ‌بچه‌ها وقتي مادر آنها هستيد يا كارگران وقتي سركارگر هستيد ) ياد دهيد چگونه با نظم، در بهينه‌سازي وقت كل ‌سيستم ياري‌گر باشند.‌

10- وقت‌تان را طوري تنظيم كنيد كه اسير انتظار نشويد:‌ شما مي‌توانيد به مطب دندان‌پزشك خود برويد و منتظر بمانيد تا وقت ويزيت‌تان برسد. اما راستش را بخواهيد اصلا نيازي نداريد آنجا برويد و با انگشت‌هاي‌تان بازي كنيد يا مجلاتي بخوانيد كه تاريخشان حداقل براي سال 85 ‌است.‌با موبايل يك ليست از كارهايي كه بايد انجام دهيد درست كنيد. براي يك زن خانه‌دار، اين ليست مي‌تواند خريد ‌مايحتاج، تلفن زدن به مادر، انجام كارهاي خانه، رفتن دنبال بچه‌ها يا كارهايي از اين دست باشد كه بعضا ‌بسيار وقت‌گير هم هست.‌
 

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:42  توسط مدیر سایت  | 

بی خوابی واختلالات روانی

بی خوابی واختلا لات روانی

همه چيز از بي‌خوابي آغاز ‌مي‌شود
خواب فرآيندي است كه مغز براي عملكرد مناسب به آن نياز دارد، پس اين‌ اشتباه مصطلح كه كسي از بي‌خوابي ‌نمي‌ميرد خيلي وقت است بايد مورد بازنگري قرار گيرد، چرا كه بسياري از اختلال‌هاي خواب چه به صورت مستقيم (آپنه تنفسي) و چه به صورت غيرمستقيم (حوادث مرتبط با اختلال‌هاي خواب) تهديد كننده جدي حيات انسان به حساب مي‌آيند. اين در حالي است كه عموم مردم و حتي برخي بالين‌گران، جدي بودن اختلال‌هاي خواب را درك نكرده‌اند.

در اين ميان، افرادي كه دچار مشكلات خواب هستند، كمتر مشكل خود را پيگيري مي‌كنند كه ممكن است اين بي‌تفاوتي ريشه در ناآگاهي آنان نسبت به اهميت و تاثيرات منفي اختلال‌هاي خواب روي زندگي فرد داشته باشد.
خواب تنها يك توقف ساده زندگي روزمره نيست و در واقع به عنوان فاز فعال و مهم زندگي براي به‌دست آوردن مجدد سلامت جسمي‌ و مغزي محسوب مي‌شود. اهميت اين بخش از زندگي آنقدر زياد است كه حداقل‌84 نوع اختلال خواب و بيداري باعث كاهش كيفيت زندگي و تاثير منفي در سلامت انسان مي‌شود و حتي بعضي از اين اختلالات ممكن است با خطر جاني همراه باشند. هزينه غيرمستقيم حوادث ناشي از اختلال‌هاي خواب تنها در آمريكا حدود 100 ميليون دلار در سال برآورد شده است. بنابراين اختلال خواب مشكلي جدي است كه نه تنها بر زندگي فردي، بلكه بر رفتارهاي اجتماعي هم تاثير مي‌گذارد.

از انواع اين مشكلات مي‌توان بي‌خوابي ‌(اشكال در شروع يا تداوم خواب)، اختلال در تداوم بيداري (خواب آلودگي طي روز يا چرت زدن‌هاي مكرر)، مشكل در حفظ تداوم سيكل منظم خواب و بيداري، راه رفتن در خواب، شب ادراري، كابوس‌هاي شبانه و غيره را نام برد.

عضو هيات علمي ‌پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين پزشكي جهاد دانشگاهي معتقد است: اختلالات خواب، مهم‌ترين شاخص ارزيابي سلامت رواني فرد محسوب مي‌شود و كيفيت خوب خواب بيانگر سلامت رواني فرد است. به همين دليل هم به گفته دكتر بهزاد قرباني، يك روش ساده و سريع كه مي‌توان در غربالگري سلامت رواني افراد به كار برد، پرسش از بيمار در مورد كيفيت خواب، ميزان خواب و خوب‌خوابيدن است.

اين روانپزشك با اشاره به اين‌كه بي‌خوابي‌شايع‌ترين شكايت و علت مراجعه افراد به درمانگاه‌هاي روانپزشكي است، مي‌افزايد: بي‌خوابي‌كه جزو شايع‌ترين انواع اختلالات خواب است مي‌تواند ناشي از افسردگي، استرس و اضطراب يا وسواس باشد.

دبير علمي ‌كارگاه آموزشي اختلالات خواب و اختلالات جنسي كه در حاشيه اين كارگاه سخن مي‌گفت، مي‌افزايد: بسياري از افراد تصور مي‌كنند اگر زياد بخوابند يعني از خواب خوبي‌ برخوردارند، در حالي كه پر خوابي ‌و زياد خوابي‌ نيز خود اختلال خواب محسوب مي‌شود. در ضمن بسياري از بي‌خوابي‌ها ناشي از قرار گرفتن در يك موقعيت تنشي است، به اين صورت كه فرد با قرار گرفتن در يك موقعيت پراسترس مثل شركت در يك امتحان يا يك مصاحبه استخدامي، از مدت‌ها پيش از آن دچار بي‌خوابي ‌ يا بدخوابي‌ مي‌شود.

در اين ميان، خواب خوب در عملكرد و كارايي فرد و فعاليت‌هاي روزانه‌اش تاثير مي‌گذارد. افرادي كه از كيفيت خواب خوبي‌ برخوردارند صبح راحت‌تر از خواب بيدار مي‌شوند و احساس سرزندگي و شادابي ‌دارند، اما افرادي كه در طول شب خواب خوبي‌ نداشته‌اند بسختي از خواب بيدار مي‌شوند و صبح احساس خستگي و خواب آلودگي مي‌كنند.

قرباني با بيان اين‌كه علاوه بر بي‌خوابي‌، نوع ديگري از اختلالات خواب به صورت كج‌خوابي ‌يا بد خوابي ‌است، مي‌گويد: در كج‌خوابي‌كه شايع‌ترين نوع كج‌خوابي‌ همان بدخوابي ‌است، ميزان و كميت خواب مطرح نيست، بلكه فرد از نظر كيفي، خواب خوبي ‌ندارد. همچنين فردي كه بدخواب ‌است دچار كابوس‌هاي شبانه مي‌شود و با حالت ترس و وحشت از خواب مي‌پرد يا اين‌كه هنگام خواب راه مي‌رود، حرف مي‌زند و حتي بر اثر ترس و وحشت‌هاي شبانه بدون اين‌كه متوجه شود، با حالت فرار از خواب بيدار مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه ميزان خواب مورد نياز افرادي كه احساس سرزندگي كنند بستگي به عادت آنها دارد، مي‌افزايد: به طور معمول 7 تا 8 ساعت، ميزان خواب طبيعي مورد نياز افراد است.

در درمان بي‌خوابي ‌بدترين درمان استفاده از داروهاي خواب‌آور بدون يافتن علت استبنابراين افرادي كه بيشتر از 9 ساعت بخوابند پرخوابند كه بيشتر در زنان شيوع دارد و افرادي هم كه كمتر از 6 ساعت بخوابند كم‌خواب محسوب مي‌شوند كه اين مشكل در مردان بيشتر است. از طرف ديگر بر اساس بررسي‌هاي مختلف، كساني كه كمتر از 5/3 ساعت و بيشتر از 5/9 ساعت مي‌خوابند، 15درصد بيشتر از افرادي كه بين 6 تا 9 ساعت مي‌خوابند دچار مرگ و مير مي‌شوند. توجه به مسائل و اختلالات مختلف خواب باعث شد تا پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاددانشگاهي ابن‌سينا براي آشنايي متخصصان روانپزشكي با دستاوردهاي علمي‌ جديد، برنامه مدون اختلالات خواب و جنسي را برگزار كند.

قرباني علت برگزاري اين دوره آموزشي را يادآوري مباحث راجع به اختلالات جنسي، اختلال‌هاي خواب و سوءاستفاده جسمي‌ و رفتاري براي روانپزشكان و ارائه دستاوردهاي علمي‌ جديد در اين مباحث و جلب توجه بيشتر متخصصان امر به اهميت پرداختن به موضوعات فوق مي‌داند و مي‌افزايد: اين كارگاه از امتياز آموزش مداوم جامعه پزشكي برخوردار بوده و در‌ 3 بخش اختلالات خواب، اختلالات عملكرد جنسي مردان و زنان، همجنس خواهي، انحرافات جنسي و سوءاستفاده جنسي برگزار شد. در هر بخش، ارائه مورد)case( و به دنبال آن بحث و پرسش و پاسخ و تعامل با شركت‌كنندگان نيز طراحي شده است.

كيفيت خواب مهم‌ترين شاخص

تحقيقات نشان مي‌دهد‌10 درصد مردم جهان به انواع اختلالات خواب مبتلا هستند. در واقع حدود يك‌سوم مردم جهان در طول زندگي خود به بي‌خوابي ‌دچار شده‌اند كه‌10 درصد اين بي‌خوابي‌ها حالت مزمن پيدا كرده است. در اين ميان بي‌خوابي ‌در شب و خواب آلودگي در روز را مي‌توان از مهم‌ترين علائم اختلالات بي‌خوابي ‌برشمرد. اما در درمان بي‌خوابي، ‌بدترين درمان استفاده از داروهاي خواب‌آور بدون يافتن علت است، چون با اين كار علاوه برآن‌كه علت بيماري پنهان مي‌شود، پس از مدتي اثر داروهاي خواب‌آور از بين مي‌رود و مشكل وابستگي بيمار به دارو نيز به بيماري اضافه مي‌شود. از طرف ديگر، رعايت نكردن بهداشت خواب مهم‌ترين علت ايجاد بي‌خوابي‌ است به طوري كه مي‌توان ادعا كرد حدود 60 درصد مردم به علت رعايت نكردن بهداشت خواب به بي‌خوابي‌مبتلا مي‌شوند.

همچنين ابتلا به بيماري‌هاي گوناگون، برخي فعاليت‌هاي شغلي استرس‌زا، شبكاري يا نوبت‌هاي كاري طولاني و نامنظم و سفرهاي مكرر در عرض جغرافيايي را مي‌توان از ديگر علل ايجاد بي‌خوابي ‌دانست. اين در حالي است كه اگر علت بي‌خوابي‌ بدرستي شناخته شود، مي‌توان با درمان مناسب بيمار را درمان كرد، در غير اين صورت با مزمن شدن بيماري، زمان درمان نيز بيشتر خواهد شد. در اين ميان، خوشبختانه حدود 60 تا‌70 درصد بي‌خوابي‌ها با رعايت اصول بهداشت خواب برطرف مي‌شود، بنابراين متخصصان به مردم توصيه مي‌كنند براي داشتن خواب راحت، به رعايت اصول بهداشت خواب توجه كنند.

داشتن ساعت خواب منظم واستفادهنكردن بيش از حد از تلويزيون و اينترنت، بيدارشدن در ساعت مشخص، استفاده نكردن از غذاها و نوشيدني‌هاي بيداري‌زا پيش از خواب (مثل انواع قهوه)، مشاجره نكردن پيش از خواب و انجام ندادن فعاليت‌هاي بدني سخت پيش از خواب از جمله اصول بهداشت خواب است.

آرامش و مناسب بودن دماي محيط خواب، نخوابيدن در محيط و محل كار، استفاده نكردن از تلويزيون در محل خواب، استفاده از رختخواب راحت و جبران ساعات كمبود خواب در روزهاي تعطيل، از ديگر اصول بهداشت خواب است كه بايد به آن توجه كرد.

 

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:40  توسط مدیر سایت  | 

تفاوت هاي فردي بين انسان ها

آگاهي از وجود تفاوت هاي فردي بين انسان ها

آفتاب یزد: آگاهي از وجود تفاوت هاي فردي بين انسان ها، چه كودكان و چه بزرگسالان، به اندازه خلقت انسان قدمت ‌دارد. زيرا انسان هاي اوليه، زماني كه در غارها يا جنگل ها زندگي مي كردند، از متفاوت بودن يكديگر كاملاً ‌آگاه بودند، بدين صورت كه وقتي به هم مي رسيدند بلافاصله زور و بازوي يكديگر را تخمين مي زدند؛ اگر ‌طرف مقابل را ضعيف تر از خود مي يافتند فوراً طعمه اش را از دستش مي گرفتند و برعكس، اگر در مي ‌يافتند كه حريف پنجه پر زورتر از آنها دارد، فوراً از سر راهش كنار مي‌رفتند. ‌اگر تاريخ را ورق بزنيم، در هيچ دوره اي نخواهيم ديد كه انسان ها خواه به صورت رسمي و خواه به صورت ‌غير رسمي، اعضاي جامعه خود را گروه بندي نكنند و براي هر گروه ويژگي هاي خاص قائل نشوند.در ‌ادبيات كهن و واقعاً غني سرزمين خود نيزمي بينيم كه مسئله تفاوت هاي فردي مطرح بوده و از همه كس ‌انتظارات يكساني نداشته اند. ‌علاوه بر تفاوت هاي فردي بين انسان ها به طور كلي ، بين زن و مــرد نـيــزبــه طــور اخـص، تفـاوت هـاي بـارز چشمگيري از نظر جسماني و رواني وجود دارد و همين امر توجه متخصصين و صاحب نظران را به خود ‌جلب كرد و نقطه عطفي در باب انجام مطالعات در مورد زن ها و مقايسه آن با مردها شد. مطالعه جنسيت و ‌تفاوت هاي جنسي همواره مورد توجه و علاقه پژوهشگران بوده است. روان شناسان در بررسي تفاوت هاي ‌جنسي توجه خويش را به زنـــان مــعــطـــوف كـــردنـــد، امـــا چـــون بـيـشـتــر ايــن پژوهشگران، مرد بودند به طور طبيعي ‌فـعــالـيـت هـاي پـژوهشـي آنـان نيـز متـأثـر ازجهت گيري هاي جنسي آنان بود. ‌ در اين پژوهش ها دانشمندان بر اين باور بودند كه عالي ترين قابليت هاي ذهني در قطعه پيشاني مغز است. ‌در پژوهش هاي آن زمان نيز به اين موضوع تأكيد مي شد كه مردان قطعه پيشاني بزرگ تري نسبت به زنان ‌دارند . اما چند سال بعد، دانشمندان به اين باور رسيدند كه عالي ترين قابليت هـاي ذهـنـي نـه در قـطـعـه پيشاني كه ‌در قطعهآهيانه اي مغز است. ناگهان در نهايت شگفتي و برخلاف يافته هاي پژوهشي پيشين، پژوهشگران پي ‌بردند كه قطعه پيشاني زنان بزرگتر است، همچنين پژوهش ها نشان داد كه اندازه قطعه آهيانه مغز ‌زنان نيز بزرگتر است. ‌دومين جــنـبــه تـفــاوت هــاي جـنـســي كــه مــورد تـــوجـــه پژوهشگران پيشين قرار گرفت، مقياس ‌هوش بود. آنها معتقد بودند كه مردان از نظربهره وري هوش در دو انتهاي بالاتر و پايين تر منحني زمان ‌قرار دارند، درحالي كه جمع زنان از نظر بهره هوشي، نزديك به ميانگين است. در صورتي كه تحقيقات ‌بسيار متعدد و گسترده اي كه بعداً انجام شد نشان دا د در عملكرد كلي هوش ، تفاوتي بين زن و مرد نيست ولي ‌در عـمـلـكـردهـاي اخـتـصـاصي تفاوت وجود دارد. ‌اكثريت مردم صفات زير را از ويژگي هاي جنس زن مي دانند: ‌محافظه كار و خويشتن دار، دلـواپـس عـواطف و احساسات ديگران، داراي گرايشات ديني عميق، ميل به امنيت خواهي فراوان، تمايل و علاقه شديد به هنر ، ادبيات و‌ به سادگي ، عواطف لطيف را به زبان آوردن. خصوصيات زير را نيز به ‌مردان نسبت مي دهند : ‌بسيار مستقل است،‌ پرخاشگر و سلطه طلب است،‌ به سادگي تحت تـأثير قرارنمي گيرد، عميقاً شيفتـه رياضيات و مـــقــــولات عـلـمــي اســت،‌ در بــرابــربـحــران هــا، خويشتن‌داري خود را حفظ مي كند،‌در بسياري از زمينه ها فعال بوده و تمايلات رقابت جويي عميقي دارد، معتمـد به نفس بوده و بسيارجاه طلب است و عميقاً به آداب و شيوه هاي جهان آگاه است.

 

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:39  توسط مدیر سایت  | 

عوامل توقف رشد قد ایرانیها

استرس و فشارهای روانی از عوامل توقف رشد قد ایرانیها

یک محقق و استاد دانشگاه استرس و فشارهای روانی را از عوامل اصلی عدم سلامت جسمی و به ویژه رشد مناسب انسان دانست.

دکتر غلامرضا علیزاده در گفتگو با مهر با اعلام این مطلب افزود : امروزه فشار عصبی و استرس که ناشی از بحرانهای اجتماعی است عامل بسیاری از بیماریهای مهلک مانند سرطانها و بیماریهای دیگری است. البته آلبرت انشتین دانشمند بزرگ هم در این باره گفته ای دارد که لازم است آن را عنوان کنم او گفته بود انسان بر بسیاری از بیماریهای مهلک گذشته فائق شده است اما استرس و فشارهای روانی بیماریهای می سازند که به معضل هزاره تبدیل خواهند شد.

این جامعه شناس با تأکید بر اهمیت داشتن آرامش روحی و روانی گفت : فشارهای عصبی می تواند روی سیستم مغز و فرمانهای مغزی اثر بگذارد و موجب ایجاد نارسایی هایی شود که یکی از شایعترین عوارض آن کم اشتهایی است. بیش از یک ششم بیماریها در جهان نیز ناشی از نبود تغذیه صحیح است.

پیش از این نیز دکتر ایرج حیدری فوق تخصص غدد در گفتگو با مهر از بحران متوقف شدن رشد قد ایرانیها در ده سال اخیر خبر داد و دلایل اصلی آن را بروز استرسها و فشارهای روانی، بی خوابی، اختلافات خانوادگی، کم تحرکی و همچنین بدی تغذیه عنوان کرد.

دکتر غلامرضا علیزاده در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار مهر با اشاره به لزوم توجه بیشتر به این بحران افزود : در کشور چین با یک برنامه سازماندهی شده با بهبود وضعیت تغذیه به میزان قابل توجهی میزان قد مردم خود را افزایش دادند و با در نظر گرفتن الگوی چین ما نیز می توانیم در صورت حل مشکلات اجتماعی و بهبود تغذیه بر مشکل توقف رشد قد فائق آمد.

این محقق و استاد جامعه شناسی گفت : فشارهای عصبی از 2 منظر بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد اول موجب عدم میل به غذا می شود و از سویی دیگر نیز باعث عدم هضم و سوخت و سازصحیح غذا در بدن خواهد شد و ارگانیزم بدن را دچار مشکل جدی می کند.
دکتر علیزاده در ادامه گفتگو با مهر گفت : بر اساس تحقیقات مشخص شده است فشار عصبی موجب زخم معده می شود، وقتی ارگانیزمی مثل معده تحت تأثیر فشار عصبی دچار مشکل می شود بدون شک بقیه اجزا بدن انسان نیز در مقابل آن در امان نخواهند بود.

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:37  توسط مدیر سایت  | 

از روانشناسي رنگها چه مي‌دانيم

از روانشناسي رنگها چه مي‌دانيم

فارس: در سال 1666، اسحاق نيوتن كشف كرد كه اگر نور خالص سفيد از يك منشور عبور داده شود، به رنگ‌هاي قابل رؤيت تجزيه مي‌شود.آزمايش‌هاي بعدي نشان داد كه با تركيب نورها مي‌توان رنگ‌هاي مختلف را ايجاد كرد.

تعريف رنگ

در سال 1666، اسحاق نيوتن، دانشمند نامدار انگليسي، كشف كرد كه چنانچه نور خالص سفيد از يك منشور عبور داده شود، به رنگ‌هاي قابل رؤيت تجزيه مي‌شود. نيوتن همچنين كشف كرد كه هر رنگ از يك طول موج منحصر به فرد تشكيل شده و قابل تجزيه به رنگ‌هاي ديگر نيست. آزمايش‌هاي بعدي نشان داد كه با تركيب نورها مي‌توان رنگ‌هاي مختلف را ايجاد كرد. براي مثال، نور قرمز در تركيب با نور زرد، رنگ نارنجي را به وجود مي‌آورد. رنگي كه بر اثر تركيب دو رنگ ديگر به وجود آيد را تركيبي مي‌گويند. بعضي از رنگ‌ها، مثل زرد و ارغواني، در صورت تركيب شدن، همديگر را خنثي مي‌كنند و نور سفيد مي‌سازند. اين رنگ‌ها را نيز رنگ‌هاي مكمّل مي‌نامند.

تاثيرات رنگ‌ها از نظر روان‌شناسي

با وجودي كه اثر رنگ‌ها تا حدودي ذهني است و در مورد اشخاص مختلف فرق مي‌كند امّا برخي از تاثيرات رنگ‌ها داراي معني يگانه‌اي در سراسر جهان هستند. رنگ‌هايي كه در طيف رنگ‌ها در ناحيه قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌هاي گرم شناخته مي‌شوند كه اين دامنه‌اش از احساسات گرم و صميمانه تا احساس خشم و عصبانيت متغير است. رنگ‌هايي كه در ناحيه آبي طيف قرار دارند، رنگ‌هاي سرد ناميده مي‌شوند و شامل آبي، ارغواني و سبز هستند. اين رنگ‌ها معمولاً آرامش بخشند امّا گاهي نيز ممكن است احساس غمگيني و بي‌تفاوتي را به ذهن آورند.

روان‌شناسي رنگ‌ها به عنوان روش درمان در برخي از فرهنگ‌هاي قديمي، از جمله مصري‌ها و چيني‌ها، از رنگ‌ها براي درمان استفاده مي‌شده است. اين كار كه گاهي به آن نور درماني يا رنگ شناسي نيز گفته مي‌شود هنوز هم به عنوان روش درمان جايگزين مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در اين روش:

از رنگ قرمز براي تحريك بدن و ذهن و افزايش تمركز استفاده مي‌شود.
از رنگ زرد براي تحريك اعصاب استفاده مي‌شود.
از رنگ نارنجي براي بالا بردن سطح انرژي استفاده مي‌شود.
از رنگ آبي براي كاهش درد و تسكين بيمار استفاده مي‌شود.
از رنگ نيلي براي تسكين ناراحتي‌هاي پوستي استفاده مي‌شود.

اغلب روان‌شناسان به رنگ درماني به ديده شك و ترديد مي‌نگرند و مي‌گويند كه درباره تاثيرات احتمالي رنگ‌ها اغراق شده و رنگ‌ها در فرهنگ‌هاي مختلف، معاني متفاوتي دارند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند كه در بسياري از موارد، تاثيرات رنگ‌ها در تغيير حالت افراد، تاثيراتي زودگذر و موقتي بوده است. براي مثال، قراردادن افراد در اتاق آبي ممكن است در ابتدا احساس آرامش در آن‌ها به وجود آورد امّا اين اثر پس از آن كه آن‌ها آرامششان را بازيافتند، به تدريج كاهش خواهد يافت.

روان‌شناسي رنگ‌هاي مختلف

روان‌شناسي رنگ سياه

ـ سياه تمام نورها در طيف رنگ‌ها را جذب مي‌كند.
ـ سياه معمولاً به عنوان نماد ترس يا شيطان مورد استفاده قرار مي‌گيرد امّا به عنوان نشانگر قدرت نيز شناخته مي‌شود. از رنگ سياه براي نشان دادن شخصيت‌هاي خطرناك مثل دراكولا و يا جادوگران استفاده مي‌شود.
ـ رنگ سياه در بسياري از فرهنگ‌ها براي مراسم سوگواري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين رنگ همچنين نشانگر غمگيني، جذابيت جنسي و رسمي بودن است.
ـ در مصر قديم، رنگ سياه نشانگر زندگي و تولّد دوباره بود.
ـ رنگ سياه معمولاً به دليل لاغر نشان دادن در نمايش‌هاي مد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

روان‌شناسي رنگ سفيد

ـ رنگ سفيد، نماد معصوميت و پاكي است.
ـ رنگ سفيد مي‌تواند در انسان احساس فضاي بيشتر به وجود آورد.
ـ رنگ سفيد معمولاً نشانگر سرما، پاكيزگي و آرامش است. اتاقي كه كاملاً به رنگ سفيد نقاشي شده باشد ممكن است جادار و بزرگ به نظر آيد امَا خالي و سرد است. بيمارستان‌ها و كادر پزشكي از رنگ سفيد براي ايجاد حس پاكيزگي استفاده مي‌كنند.

-روان‌شناسي رنگ قرمز

ـ رنگ قرمز، رنگ گرمي است كه برانگيزاننده هيجانات قوي است.
ـ رنگ قرمز، نشانگر عشق، حرارت و صميميت است.
ـ رنگ قرمز، به وجود آورنده احساس شور و هيجان است.
ـ رنگ قرمز، تحريك كننده احساس خشم و عصبانيت است.

- روان‌شناسي رنگ آبي
ـ آبي، رنگ مورد علاقه بسياري از مردم و محبوبترين رنگ در بين مردان است.
ـ رنگ آبي، احساس آرامش را به ذهن مي‌آورد و معمولاً نشانگر صلح، امنيت و نظم است.
ـ رنگ آبي، مي‌تواند احساس غم، درون‌گرايي يا گوشه‌گيري را در بعضي افراد به وجود آورد.
ـ رنگ آبي معمولاً براي دكور دفاتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد زيرا تحقيقات نشان داده است كه افراد در اتاق‌هاي آبي كارآيي بيشتري دارند.

ـ رنگ آبي با وجودي كه از محبوبترين رنگ‌هاست امّا يكي از رنگ‌هايي است كه كمترين اشتها را بر مي‌انگيزد. در برخي از برنامه‌هاي كاهش وزن توصيه مي‌شود كه غذاي خود را در بشقاب‌هاي آبي بكشيد. رنگ آبي به ندرت به صورت طبيعي درخوراكي‌ها وجود دارد. همچنين رنگ آبي غذا معمولاً به عنوان نشانه فاسد بودن و يا سمّي بودن آن در نظر گرفته مي‌شود.
ـ رنگ آبي مي‌تواند باعث كاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد.

- روان‌شناسي رنگ سبز

ـ رنگ سبز، رنگ سردي است كه نماد طبيعت است.
ـ رنگ سبز، نشانگر آرامش، خوشبختي، سلامتي و حسادت است.
ـ پژوهشگران دريافته‌اند كه رنگ سبز مي‌تواند باعث افزايش قابليت خواندن گردد. برخي از دانش‌آموزان و دانشجويان با قراردادن يك برگه شفاف سبز رنگ بر روي صفحه كتاب، مي‌توانند مطالب را با سرعت بيشتري از حدّ معمول بخوانند و درك كنند.
ـ رنگ سبز، از دير باز نماد باروري بوده و در قرن پانزدهم براي لباس عروسي به كار مي‌رفته است.
ـ از رنگ سبز در دكوراسيون به دليل اثر آرام بخشي آن استفاده مي‌شود.
ـ رنگ سبز باعث كاهش استرس مي‌شود. كساني كه در فضاي كاري سبز رنگ كار مي‌كنند، كمتر دچار دردهاي دستگاه گوارش مي‌شوند.

-روان‌شناسي رنگ زرد

ـ رنگ زرد، رنگي گرم وشاد است.
ـ رنگ زرد به دليل مقدار زياد نوري كه منعكس مي‌كند، بيشتر از بقيه رنگ‌ها چشم را خسته مي‌كند. استفاده از رنگ زرد براي پس زمينه كاغذ يا نمايشگر كامپيوتر مي‌تواند باعث چشم درد يا در حالت‌هاي خاص از دست دادن بينايي گردد.
ـ رنگ زرد مي‌تواند احساس رنجيدگي و خشم را به وجود آورد. با وجودي كه رنگ زرد به عنوان يك رنگ شاد شناخته مي‌شود اما بيشتر مردم در اتاق‌هاي زرد رنگ، هيجانشان را از دست مي‌دهند و بچه ها نيز در اتاق‌هاي زرد رنگ بيشتر گريه مي‌كنند.
ـ رنگ زرد باعث افزايش سوخت و ساز بدن انسان مي‌گردد.
ـ چون رنگ زرد، از بقيه رنگ‌ها زودتر ديده مي‌شود، بيشتر از بقيه براي جلب توجه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

- روان‌شناسي رنگ ارغواني

ـ رنگ ارغواني نماد وفاداري و ثروت است.
ـ رنگ ارغواني نشانگر عقل و معنويت است.
ـ رنگ ارغواني خيلي كم در طبيعت وجود دارد و به همين دليل ممكن است به عنوان نشانه مصنوعي يا غير عادي بودن در نظر گرفته شود.

- روان‌شناسي رنگ قهوه‌اي

ـ رنگ قهوه‌اي، رنگي طبيعي است كه برانگيزاننده حس قدرت و اطمينان‌پذيري است.
ـ رنگ قهوه‌اي همچنين مي‌تواند حس غم و انزوا را به وجود آورد.
ـ رنگ قهوه‌اي، حس گرما ، محبت، آسايش و امنيت را به ذهن مي‌آورد.
ـ رنگ قهوه‌اي معمولاً بيانگر طبيعي بودن، زميني بودن و متفاوت بودن است اما گاهي مي‌تواند نشانگر پيچييدگي نيز باشد.

- روان‌شناسي رنگ نارنجي

ـ رنگ نارنجي، تركيب زرد و قرمز است و به عنوان يك رنگ انرژي‌زا در نظر گرفته مي‌شود.
ـ رنگ نارنجي، احساس هيجان، گرما و شور و شوق را به ذهن مي‌آورد.
ـ رنگ نارنجي، معمولاً براي جلب توجه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

- روان‌شناسي رنگ صورتي
ـ رنگ صورتي، در واقع همان رنگ قرمز كم رنگ است و معمولاً نشانگر عشق است.
ـ رنگ صورتي اثر آرام‌بخشي دارد. در ورزشگاه‌ها معمولاً رختكن تيم حريف را به رنگ صورتي نقاشي مي‌كنند تا بازيكنان آن‌ها كم انرژي و منفعل شوند.
ـ با وجودي كه اثر آرام بخشي رنگ صورتي مشخص شده است ولي پژوهشگران دريافته‌اند كه اين اثر تنها در خلال مواجهه اوليه به وجود مي‌آيد. مثلاً هنگامي كه از اين رنگ در زندان‌ها استفاده شد، زندانيان پس از عادت كردن به آن، حتي نا آرامتر از قبل شد.

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:35  توسط مدیر سایت  | 

چرا بعضی ها چپ دست هستند؟

چرا بعضی ها چپ دست هستند؟

سلامت نیوز: افراد چپ دست کسانی هستند که به طبع،طرف راست نیمکره مغزی آنها فعال تر است.

شاید افراد چپ دست این کار را درست انجام می دهند؟
افراد چپ دست تنها افرادی هستند که مغز درستی دارند.!
خارج  از مزاح به راستی چرا بعضی افراد چپ دست هستند؟
بسیاری از صاحب نظران معتقدند که اگر کودک چپ دست باشد و تمایل داشته باشد که کارهایش را با دست چپ انجام دهد و اگر عملکرد او با دست چپ درست باشد، نباید بابت این مسئله نگران بود. متاسفانه قبلا تصور می شد که این نوعی اختلال است و یا باعث می شود که فرد در زندگی دچار لغزش شود. حتی نوشتن نام خدا را با دست چپ گناه می دانستند و کودکان را وادار می کردند که هر طور شده قلم در دست راست گیرند.
 دو تئوری در مباحثات وجود دارد که گویای این حقیقت است که چرا 4% از مردم چپ دست هستند. یک تئوری دررابطه با این حقیقت مربوط به نیمکره های مختلف مغز است. نیمکره راست و چپ مغز که مسلما عملکرد متفاوتی دارند. پزشکان معتقدند که نیمکره چپ به نیمکره راست برتری و تسلط دارد. ریشه این اعتقاد این است که اعصابی که از مغز خارج می شوند به دو سمت متفاوت بدن می روند و اعصاب سایر بخش های مغز متقابل و برابر هستند. نتیجه این مطلب این است که نیمکره چپ مغز عملکرد طرف راست بدن را کنترل نموده و برعکس. برتری نیمکره چپ مغز که عملکرد طرف راست بدن را اداره می کند به این دلیل است که چنین افراد راست دستی در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و کارکردن ماهرتر هستند و افراد چپ دست کسانی هستند که به طبع طرف راست نیمکره مغزی آنها فعال تر است.
تئوری دوم عدم تقارن طبیعی بدن را توجیه می کند. این عدم تقارن از سر تا انگشتان پا به صورت خفیف و ظریف وجود دارد. مثلا طرف راست صورت کمی متفاوت تر از طرف چپ صورت است. پاهای راست و چپ از نظر قدرت متفاوت هستند و حتی سایز پاها کمی فرق می کند. یکی از جنبه های این عدم تقارن این است که بیشتر افراد دست راست قوی تری دارند. بی تردید بسیاری از تجهیزات و اشیاء  مثل دستگیره در، ملاقه، قیچی ، قفل، پیچ گوشتی، اتومبیل، دکمه های لباس ، وسایل موسیقی برای 96% مردم راست دست طراحی شده است. ولی افراد چپ دست این نابرابری را با تعلق داشتن به جامعه نخبگان جبران می کنند ، نخبگانی مثل لئونارد داوینچی  و میکل آنژ.

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:34  توسط مدیر سایت  | 

ماه شب چهارده چيست؟

 ماه شب چهارده چيست؟


ماه بدر، زماني شکل مي گيرد که زمين، ماه و خورشيد هم خط شوند؛ بطوريکه زمين در ميانه قرار گيرد. در چنين شرايطي سيماي ماه، تماماً توسط نور خورشيد روشن مي شود. به طور دقيقتر، ماه کامل زماني تشکيل مي شود که طول جغرافيايي زمين-مرکزي ماه و خورشيد، 180 درجه با هم اختلاف داشته باشد. عموماً در چنين شرايطي گفته مي شود که ماه و خورشيد در دو طرف مقابل آسمان قرار دارند.  27.3 روز طول مي کشد تا ماه يک دور به زمين بگردد. اما چون ماه نيز در همان جهتي که زمين به دور خورشيد مي چرخد؛ به دور زمين مي چرخد، 2.2 روز ديگرنيز طول مي کشد تا دقيقاً به محلي که يک ماه پيش در آسمان داشت، بازگردد. به همين دليل است که فاصله زماني بين دو ماه بدر، 29.5 روز است. ستاره شناسان به اين بازه زماني "ماه قمري" مي گويند.
با اين حال، در تقويم مسيحيان ماه فوريه 28 روزه است و چون اين عدد کمتر از 29 روز مورد نيازبراي تکميل يک ماه قمري است، در برخي سالها در ماه فوريه اصلاً نمي توان ماه بدر را مشاهده کرد. آخرين باري که چنين اتفاقي رخ داد، سال 1999 بود و رويداد بعدي نيز 2018 خواهد بود. زماني که ماه بدر است؛ درخشندگي آن در اوج قرار دارد. ستاره شناسان، درخشندگي ظاهري يک جسم آسماني را بامعیاري موسوم به قدر ظاهري بيان مي کنند.
قدر ظاهري ماه بدر نيز 12.7- است. زمانيکه ماه نيمه است، اين مقدار با 12 برابر کاهش، به 10- مي رسد. مردمان باستان، به خوبي از چرخه هلالي ماه آگاهي داشته و مي دانستند کي ماه، بدر مي شود، چراکه روشنايي شب آنها وابسته به اين چراغ طبيعي آسمان بود.
زمانيکه در يک ماه، دو ماه بدر ديده شود؛ به ماه بدر دوم "ماه آبي" مي گويند. چنين رويدادي هر 2.7 يکبار رخ مي دهد.

 

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:30  توسط مدیر سایت  | 

گزارش اولین جلسه درسی جغرافیا

گزارش اولین جلسه درسی جغرافیای ناحیه 2 تبریز

 

       تاریخ جلسه :16/8/88                          ساعت و مکان جلسه: 30/15 – دبیرستان فرهنگ

 

دستور جلسه : نقد و بررسی کتاب جغرافیای پیش دانشگاهی و تبادل نظر جهت ارتقای کیفیت آموزشی

جلسه با گزارش سرگروه در مورد فعالیتهای سال قبل آغاز و در ادامه شمه ای از فعالیتهای مورد انتظار گروه  آموزش استان و ناحیه در سال جاری حضور همکاران ارائه گردید درادامه جلسه  نقد و بررسی کتاب جغرافیای پیش دانشگاهی انجام و نتیجه بصورت مدون تهیه گردید. با توجه به جابجایی دروس در پایه دوم بارم بندی جدید مورد بررسی قرار گرفت. د ر خاتمه همکاران نظرات و پیشنهاداتی ارائه نمودندکه به اختصار اعلام می گردد:

الف) در خصوص جغرافیای استان نقشه صفحه 3 مبهم و نا واضح می باشد که بایستی بنحو مقتضی به سازمان تالیف کتب درسی اطلاع داده شود.

ب) همکاران خواستار برگزاری کارگاههای آموزشی شدندو تصمیم گرفته شد که در صورت مساعدت مسئولین محترم اداره نسبت به برگزاری کارگاه آموزشی GIS طی ماه اقدام گردد.

پ)مجلات رشد جغرافیا توسط مدیران محترم تهیه و در مدارس در اختیار همکاران و دانش آموزان گذاشته شود.

ت) تهیه نقشه های جدید مرتبط با مطالب درسی سال  دوم، سوم و پیش دانشگاهی تهیه و در اختیار همکاران گذاشته شود.

ث) در مورد تهیه بانک سوالات استاندادتوافق گردید.

ج)تهیه طرح درس مبتنی یر روش فعال و ارسال طرح های برتر مورد تائیدهمکاران واقع شد.

ح) تجهیز و غنی نمودن کتابخانه های مدارس به کتب تخصصی جغرافیا و خرید کتابهای مرجع توسط مدیران محترم مدارس را خواست دیگر همکاران بود.

خ)در رابطه با گاهنامه جغرافیایی موافقت شد که همکاران با ارسال مقالاتی زمینه تهیه آن فراهم شود.

جلسه با صلوات خاتمه یافت.

                                                                                             

+ نوشته شده در  88/08/21ساعت 8:26  توسط مدیر سایت  | 

لیست جلسات رشته های فنی و حرفه ای

عناوين جلسات تخصصي رشته هاي فني  و حرفه اي 


 • رياضي ۳                                                                     ۲۴/۸/۸۸
 • كارگاه آموزشي رشته كودكياري                                       ۲۵/۸/۸۸
 • كارگاه آموزشي رشته گرافيك                                            ۴/۹/۸۸
 • كارگاه آموزشي ساختمان - معماري - نقشه برداري              ۸/۹/۸۸
 • كارگاه آموزشي مكانيك خودرو                                         ۱۰/ ۹/۸۸

لازم به ذكر است كه مكان اين جلسات خيابان طالقاني سازمان دانش آموزي مي باشد.
+ نوشته شده در  88/08/20ساعت 11:26  توسط مدیر سایت  |