نمونه طرح درس تاريخ 2
طرح درس شماره: 1
دفتر آموزشهاي نظري و پيش دانشگاهي
|
عنوان درس: درس 16 تاريخ معاصر ايران |
موضوع درس: قيام 15 خرداد |
منبع مطالعه: تاريخ سياسي معاصر ايران- مدني |
مدّت جلسه: 90 دقيقه |
صفحات كتاب: 136-128 |
كتاب: تاريخ معاصر ايران |
تهيه كننده:گروه درسي تاريخ- ناحيه 2 تبريز | ||||||||||
|
هدف كلّي: آشنايي دانشآموزان با چگونگي گسترش نهضت امام خميني (ره) و قيام 15 خرداد 42 و تصويب لايحه كاپيتولاسيون و تبعيد امام خميني (ره) | ||||||||||||||||
|
فعاليت قبل از تدريس |
تدوين هدفهاي جزئي |
منظور معلّم از آموزش عبارتند از: |
تدوين هدفهاي رفتاري |
فراگير پس از پايان قادر خواهد بود: |
حيطههاي شناختي | |||||||||||
|
دانش |
درك و فهم |
كاربرد |
تجزيه |
تركيب |
ارزشيابي | |||||||||||
|
1- چگونگي و علّت حمله به مدرسه فيضيه در دوّم فروردين 42 را بشناسند. |
1- علّت و چگونگي جملة عمّال رژيم شاه را به مدرسه فيضيه در دوّم فروردين 1342 را توضيح دهند. |
* |
* |
* |
* |
* |
| |||||||||
|
2- پيامدهاي حادثه خونين فيضيه را درك كنند. |
2- پيامدهاي حمله به مدرسه فيضيه و طالبيه تبريز را ذكر نمايند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
3- علّت و چگونگي دستگيري امام خميني در 14 خرداد 42 را بدانند و واكنش و اعتراض و قيام مردم در شهرهاي مختلف خصوصاً تهران را بدنبال دستگيري امام بشناسند. |
3- نحوة حضور امام خميني در مدرسة فيضيه و ايراد سخنراني حماسي ايشان در عصر عاشورا 13 خرداد 42 را توضيح دهند. |
* |
* |
* |
|
|
| |||||||||
|
4- با موج دستگيريها و تبعيدها بعد از قيام 15 خرداد آشنا شوند. |
4- علّت دستگيري امام خميني در بامداد 14 خرداد 42 و واكنش مردم شهرهاي مختلف را بيان كنند. |
|
* |
* |
* |
* |
| |||||||||
|
5- دستاوردهاي قيام 15 خرداد 42 را بشناسند. |
5- چگونگي قيام 15خرداد 42 مردم تهران را توضيح دهند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
6- دخالت امريكا در نظام سياسي ايران در روي كار آوردن دولت منصور و اهداف نظام شاهي از آزاد كردن امام خميني را درك كنند. |
6- موج دستگيريها و تبعيدها را پس از سركوب و كشتار مردم در 15 خرداد را توضيح دهند. |
* |
* |
* |
|
|
| |||||||||
|
|
پيش نيازهاي درسي: |
تحوّلات بين المللي، منطقهاي در آستانه نهضت روحانيت، زمينههاي پيدايش نهضت روحانيت- لايحه انجمنهاي ايالتي و ولايتي- اعتراض علما به آن، رفراندوم انقلاب سفيد، و تحريم رفراندوم و قيام مردم تهران و قم... | ||||||||||||||
|
|
ارزشيابي تشخيصي: |
دانشآموزان بايد سياستهاي خارجي امريكا در مورد ايران و خاورميانه را توضيح دهند. اهداف و علل داخلي انجام اصلاحات در ايران توسط دولتهاي شريف امامي و اميني را بدانند. تغييراتي كه در دورة نخست وزيري علم در شرايط انتخابات انجمنهاي ايالتي و ولايتي ايجاد شد و عكس العملي كه علما و روحانيون نشان دادند، توضيح دهند. موضع امام خميني و ديگر علما را در مقابل رفراندوم اصول ششگانه انقلاب سفيد توضيح دهند. | ||||||||||||||
|
عنوان درس: درس 16 تاريخ معاصر ايران |
موضوع درس: قيام 15 خرداد |
منبع مطالعه: تاريخ سياسي معاصر ايران- مدني |
مدّت جلسه: 90 دقيقه |
صفحات كتاب: 136-128 |
كتاب: تاريخ معاصر ايران |
تهيه كننده:گروه درسي تاريخ- ناحيه 2 تبريز | ||||||||||
|
هدف كلّي: آشنايي دانشآموزان با چگونگي گسترش نهضت امام خميني (ره) و قيام 15 خرداد 42 و تصويب لايحه كاپيتولاسيون و تبعيد امام خميني (ره) | ||||||||||||||||
|
فعاليت قبل از تدريس |
تدوين هدفهاي جزئي |
منظور معلّم از آموزش عبارتند از: |
تدوين هدفهاي رفتاري |
فراگير پس از پايان قادر خواهد بود: |
حيطههاي شناختي | |||||||||||
|
دانش |
درك و فهم |
كاربرد |
تجزيه |
تركيب |
ارزشيابي | |||||||||||
|
7- چگونگي بازگشت كاپيتولاسيون توسط دولت منصور و نحوة آگاهي امام خميني با اين لايحه و واكنش ايشان را بشناسند. |
7- دستاوردهاي قيام 15 خرداد 42 را فهرست وار بيان كنند. |
* |
* |
|
|
|
* | |||||||||
|
8- علت و چگونگي دستگيري و تبعيد امام پس از اعتراض به لايحه كاپيتولاسيون را درك كنند. |
8- نحوة تصويب لايحه كاپيتولاسيون در مجلس و محتواي آن را توضيح دهند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
|
9- واكنش امام خميني نسبت به تصويب لايحه كاپيتولاسيون و چگونگي و علّت دستگيري ايشان را توضيح دهند. |
|
* |
* |
* |
* |
| |||||||||
|
|
پيش نيازهاي درسي: |
| ||||||||||||||
|
|
ارزشيابي تشخيصي: |
| ||||||||||||||
فعاليتهاي حين تدريس |
مراحل تدريس |
روش و فعاليتهاي پيشنهادي |
وسايل مورد نياز |
معلّم |
فراگير |
زمان |
|
1- حضور و غياب و... حل تمرينات جلسه قبل |
پرسش و پاسخ از سئوالات و نكات اساسي درس قبل كه بعنوان هدفهاي رفتار در نظر گرفته شده بود. |
سئوالات آزمون تشخيصي |
* |
* |
¢20 | |
|
2- آمادگي و ايجاد انگيزه |
مروري بر خلاصه درس قبل و بيان اهداف آموزشي درس جديد. همانطوري كه در درس پيش خوانديد رژيم پهلوي در راستاي اجراي سياستهاي امريكا، دست به رفراندوم انقلاب سفيد زد و مورد اعتراض علما و مردم واقع شد، زيرا سياستهاي امريكا علاوه بر گسترش وابستگي كشور و نابودي بنيادهاي اقتصادي، سياستهاي اسلام زدايي را همراه داشت |
گچ و تخته سياه يا ماژيك و وايت برد |
سخنراني |
توجه و دقت به توضيحات معلّم |
¢5 | |
|
3- معرّفي درس |
عناوين و تيترهاي درس جديد را نوشته و ارتباط آنها را مختصر بيان ميكنيم. |
گچ و تخته سياه يا ماژيك و وايت برد |
سخنراني |
توجه و دقت به توضيحات معلّم |
¢3 | |
|
4- ارائه تدريس |
- حمله به فيضيه- بيان دلايل و زمينههاي حمله به فيضيه ومدرسه طالبيه تبريز و اشاره به پيامدهاي آن[1] - قيام 15 خرداد- اشاره به سخنراني امام (ره) در عصر عاشوراي خرداد 42 و دستگيري ايشان بعد از اين سخنراني در بامداد 14 خرداد 42 و انعكاي خبر دستگيري امام و واكنش مردم شهرهاي مختلف. - قيام مردم تهران- در واكنش به دستگيري امام خميني - توضيح دستاوردهاي قيام 15 خرداد 42 - بيان نقش امريكائيها در روي كار آمدن دولت حسنعلي منصور و چگونگي آزادي امام توسط دولت منصور - توضيح در مورد نحوة تصويب لايحه كاپيتولاسيون و محتواي آن و نحوة آگاهي امام از اين ماجرا - انجام سخنراني امام در اعتراض به اين لايحه در 4 آبان 1343 و بدنبال آن دستگيري ايشان در 13 آبان 43 و تبعيد ايشان به بورساي تركيه و... |
گچ و تخته سياه يا ماژيك و وايت برد |
سخنراني |
توجه و دقت به توضيحات معلّم |
¢45 | |
|
5- جمع بندي درس |
مرور درس و تكيه بر نكات اصلي (باختصار) |
|
* |
* |
5 | |
|
6- ارزشيابي درس |
ضمن تدريس بصورت شفاهي بمنظور جلب دقت نظر دانشآموزان از مطالب كليدي درس و پس از تدريس شامل سئوالاتي: 1- حمله به مدرسه فيضيه چه پيامدهايي بدنبال داشت؟ 2- دستگيري امام در 15 خرداد چه واكنشهايي در جامعه ايجاد كرد؟ 3- دستاوردهاي قيام 15 خرداد 42 را ذكر كنيد. 4- مخالفت امام بالايحه كاپيتولاسيون چه واكنشي بدنبال داشت؟ |
تست و سئوال |
پرسش |
پاسخ |
10 | |
|
7- تعيين تكليف |
ضمن يادگيري درس،انجام فعاليت فكر كنيدوپاسخ دهيد و مطالعه برگي از تاريخ و بيشتر بدانيد و... |
|
* |
* |
2 |
فعاليتهاي بعد از تدريس |
روش و فعاليتهاي پيشنهادي |
وسايل مورد نياز |
معلّم |
فراگير |
زمان |
|
ارزشيابي: بصورت شفاهي يا كتبي از سئوالاتي كه از هدفهاي رفتاري تدوين شده و همچنين از پرسشهاي نمونه درس
|
تست و سئوال |
* |
* |
¢20 | |
|
تجزيه و تحليل نمرات:
|
|
|
|
| |
|
تعيين فعاليتهاي تكميلي براي فراگير: مطالعه فصول بيست و بيست و يك و بيست و دو كتاب تاريخ سياسي معاصر ايران، جلد 2، سيد جلال الدين مدني- (از ص 44 تا 98)
|
تهيه كتاب از كتابخانه و يا ... |
|
* |
|
طرح درس شماره: 2
دفتر آموزشهاي نظري و پيش دانشگاهي
|
عنوان درس: درس 17 تاريخ ايران و جهان (1) |
موضوع درس: ايران در قرون نخستين اسلامي(1) |
منبع مطالعه: دو قرن سكوت زرين كوب + تاريخ ايران بعد از اسلام عباس اقبال آشتياني |
مدّت جلسه: 90 دقيقه |
صفحات كتاب: 153-146 |
كتاب: تاريخ ايران و جهان (1) |
تهيه كننده:گروه درسي تاريخ- ناحيه 2 تبريز | ||||||||||
|
هدف كلّي: آشنايي با جنبشهاي سياسي- اجتماعي ايرانيان در زمان عباسيان و چگونگي تشكيل اوّلين حكومتهاي نيمه مستقل ايراني در زمان عباسيان | ||||||||||||||||
|
فعاليت قبل از تدريس |
تدوين هدفهاي جزئي |
منظور معلّم از آموزش عبارتند از: |
تدوين هدفهاي رفتاري |
فراگير پس از پايان قادر خواهد بود: |
حيطههاي شناختي | |||||||||||
|
دانش |
درك و فهم |
كاربرد |
تجزيه |
تركيب |
ارزشيابي | |||||||||||
|
1- نقش خراسان را بعنوان مهد استقلال ايران و تداوم دهنده فرهنگ ملي بشناسند. |
1- نقش خراسان را خصوصاً سياه جامگان را در آزادي از حاكميت سياسي امويان و ايجاد مقدمات استقلال سياسي در دورة عباسيان را توضيح دهند. |
* |
* |
* |
* |
* |
| |||||||||
|
2- انواع جنبشهاي سياسي- اجتماعي ايرانيان در زمان عباسيان را درك كنند. |
2- ديدگاههايي را كه در عصر خلافت عباسيان جنبشهاي سياسي – اجتماعي متعدد را شكل دادند توضيح دهند.. |
* |
* |
* |
* |
* |
| |||||||||
|
3- ديدگاههاي متفاوتي كه منجر به پيدايش جنبشهاي سياسي اجتماعي شدند را بشناسند.. |
3- علل شكست بعضي از جنبشهاي سياسي اجتماعي ايرانيان در عصر خلافت عباسيان را بيان كنند. |
* |
* |
|
* |
|
* | |||||||||
|
4- چگونگي تشكيل نخستين حكومت نيمه مستقل ايراني را (طاهريان) بشناسند. |
4- چگونگي تأسيس حكومت طاهريان را توصيح دهند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
5- علّت واگذاري حكومت به جانشيتان طاهر بعد از فوت وي را بدانند. |
5- علّت واگذاري حكومت به جانشيتان طاهر بعد از فوت او را ذكر كنند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
6- اقدامات مهم عبدالله بن طاهر را درك كنند. |
6- اقدامات مهم عبدالله بن طاهر را درك كنند. |
* |
|
|
|
|
| |||||||||
|
7- عواملي كه طاهريان را در نظر مردم مستقل نشان ميداد را ذكر كنند. |
* |
* |
|
|
|
| ||||||||||
|
|
پيش نيازهاي درسي: |
| ||||||||||||||
|
|
ارزشيابي تشخيصي: |
| ||||||||||||||
طرح درس شماره: 2
دفتر آموزشهاي نظري و پيش دانشگاهي
|
عنوان درس: درس 17 تاريخ ايران و جهان (1) |
موضوع درس: ايران در قرون نخستين اسلامي(1) |
منبع مطالعه: دو قرن سكوت و تاريخ ايران بعد از اسلام |
مدّت جلسه: 90 دقيقه |
صفحات كتاب: 153-146 |
كتاب: تاريخ ايران و جهان (1) |
تهيه كننده:گروه درسي تاريخ- ناحيه 2 تبريز | ||||||||||
|
هدف كلّي: آشنايي با جنبشهاي سياسي- اجتماعي ايرانيان در زمان عباسيان و چگونگي تشكيل اوّلين حكومتهاي نيمه مستقل ايراني در زمان عباسيان | ||||||||||||||||
|
فعاليت قبل از تدريس |
تدوين هدفهاي جزئي |
منظور معلّم از آموزش عبارتند از: |
تدوين هدفهاي رفتاري |
فراگير پس از پايان قادر خواهد بود: |
حيطههاي شناختي | |||||||||||
|
دانش |
درك و فهم |
كاربرد |
تجزيه |
تركيب |
ارزشيابي | |||||||||||
|
7- عواملي كه حكومت طاهريان را در نظر عامه مردم مستقل نشان ميداد بدانند. |
8- علل انحلال حكومت طاهريان را پس از نيم قرن ذكر كنند. |
* |
* |
|
|
|
* | |||||||||
|
8- علل انحلال حكومت طاهريان را نام ببرند. |
9- عواملي كه باعث پيدايش انديشههاي استقلال طلبانه و آزادي خواهي در مردم سيستان شد را بيان كنند. |
* |
* |
* |
|
|
| |||||||||
|
9- عواملي كه باعث شده بود سيستان بعنوان دوّمين كانون استقلال طلبي و آزادي خواهي مطرح شود را درك كنند. |
10- نيروهايي كه پيش از تأسيس حكومت صفاريان در سيستان فعاليت ميكردند نام برده و ماهيت آنها را توضيح دهند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
10- چگونگي تأسيس حكومت يعقوب ليث صفاري و مراحل مختلف حكومت او را بشناسند |
11- مراحل مختلف حكومت يعقوب را نام برده و ويژگيهاي هر دوره تجزيه و تحليل كنند. |
* |
* |
* |
* |
* |
| |||||||||
|
11- علّت تيره شدن روابط يعقوب با خليفه و سرانجام نبرد او با خليفه را بدانند. |
12- سرانجام يعقوب را توضيح دهند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
12- با سياستهاي محتاطانه عمرو ليث برادر يعقوب پس از مرگ او آشنا شوند و علّت اختلاف او با امير اسماعيل ساماني و سرانجام او را درك كنند. |
13- چگونگي سياست عمرو ليث بعد از يعقوب را توضيح داده و به سرانجام او در برخورد با امير اسماعيل ساماني اشاره كنند. |
* |
* |
|
|
|
| |||||||||
|
|
پيش نيازهاي درسي: |
عصر خلفا نخستين- حكومت امويان، سقوط حكومت بني اميه، خلافت عباسيان، عواملي كه حكومت عباسيان را تهديد ميكرد (ابومسلم، جنبش علويان، اختلافات خانوادگي) علويان و عباسيان. | ||||||||||||||
|
|
ارزشيابي تشخيصي: |
دانشآموزان اساساً بايد؛ اوضاع خراسان در اواخر حكومت بني اميه را توضيح دهند. چگونگي تأسيس حكومت عباسيان توسط سفاح توضيح دهند. عوامل تهديد كنندة حكومت عباسي را نام برده و توضيح دهند. نقش خاندان ايراني برمكي و سهل را در پيشرفت امور فرهنگي، اقتصادي و... را توضيح دهند و... | ||||||||||||||
فعاليتهاي حين تدريس |
مراحل تدريس |
روش و فعاليتهاي پيشنهادي |
وسايل مورد نياز |
معلّم |
فراگير |
زمان |
|
1- حضور و غياب و... حل تمرينات جلسه قبل |
پرسش و پاسخ از سئوالات و نكات اساسي درس قبل |
سئوالات آزمون تشخيصي |
* |
* |
¢20 | |
|
2- آمادگي و ايجاد انگيزه |
مروري بر خلاصه درس قبل و بيان اهداف آموزشي درس جديد. همانطوري كه قبلاً مطالعه كرديد، با توسعه قلمرو مسلمانان، خلفا به فكر افتادند كه ادارة بخشهايي از حكومت را به اميران و سرداران خود واگذار كنند. در آغاز خلفا سرداراني را براي امارت يك ايالت انتخاب ميكردند ولي بتدريج سرداراني كه جوياي نام بودند در پي قدرت، توسل به نيروي نظامي حكومتهايي نيمه مستقل از دستگاه خلافت تأسيس كردند كه طاهريان و صفاريان از اوّلين نمونههاي آنهاست. |
گچ و تخته سياه يا ماژيك و وايت برد |
سخنراني |
توجه و دقت به توضيحات معلّم |
¢5 | |
|
3- معرّفي درس |
عناوين درس جديد را نوشته و ارتباط آنها را مختصر بيان ميكنيم. |
گچ و تخته سياه يا ماژيك و وايت برد |
سخنراني |
توجه و دقت به توضيحات معلّم |
¢3 | |
|
4- ارائه تدريس |
- خراسان تداوم دهنده فرهنگ ملي و مهد استقلال ايران- توضيح اينكه چگونه خراسانيها مقدّمات استقلال سياسي ايران را در زمان عباسيان فراهم كردند. - توضيح ديدگاههاي متفاوتي كه باعث پيدايش جنبشهاي سياسي- اجتماعي ايرانيان در زمان عباسيان شد. اشاره به قيامهاي به آفريد، اسحاق ترك، سنباد، المقنع و بيان علل شكست اين جنبشها و ديدگاههاي دوّم و سوّم و... - توضيح چگونگي تشكيل حكومت طاهريان و اعلام استقلال توسط طاهر و بيان علّت برگزيده شدن وي به امارت خراسان توسط مأمون و اشاره به اقدامات مهم عبدالله بن طاهر و توضيح اينكه آيا واقعاً طاهريان مستقل بودند؟ و بيان علل انحلال حكومت آنها. - اشاره به نقش سيستان در ايجاد انديشههاي استقلال طلبانه و آزادي خواهانه. و توضيح نيروهاي سه گانه، خوارج مطوعه و عياران و بيان نقش عياران در پيدايش حكومت صفاري. - بيان مراحل مختلف حكومت يعقوب ليث صفاري (عادي بودن روابط با خليفه- ياغي شدن يعقوب و تيرگي روابط) - توضيح حكومت صفاري بعد از يعقوب |
گچ و تخته سياه يا ماژيك و وايت برد |
سخنراني |
توجه و دقت به توضيحات معلّم |
¢50 | |
|
5- جمع بندي درس |
بيان خلاصه و چكيده درس با تكيه بر هدفهاي رفتاري |
|
* |
* |
¢5 | |
|
6- ارزشيابي درس |
حين تدريس بصورت شفاهي بمنظور جلب توجه و دقت نظر دانشآموزان از مطالب كليدي درس و پس از تدريس طرح سؤالاتي از هدفهاي رفتاري تدوين شده |
تست و سئوال |
پرسش |
پاسخ |
¢5 | |
|
7- تعيين تكليف |
ضمن يادگيري درس جديد و پرسشهاي نمونه و مطالعة توضيحات (يك توضيح) داخل متن و بيشتر بدانيد |
|
|
|
¢2 |
فعاليتهاي بعد از تدريس |
روش و فعاليتهاي پيشنهادي |
وسايل مورد نياز |
معلّم |
فراگير |
زمان |
|
ارزشيابي: بصورت شفاهي يا كتبي از سئوالاتي كه از هدفهاي رفتاري تدوين شده تهيه شده و پرسشهاي نمونه آخر درس (جلسه بعد)
|
تست و سئوال |
* |
* |
¢15 | |
|
تجزيه و تحليل نمرات:
|
|
|
|
| |
|
تعيين فعاليتهاي تكميلي براي فراگير: تهيه كتب دو قرن سكوت يا تاريخ ايران بعد از اسلام عباس اقبال و مطالعه قسمتهاي مربوط به جنبشهاي سياسي- اجتماعي دورة عباسيان و سلسلههاي طاهري و صفاري
|
تهيه كتاب از كتابخانه مدرسه و يا ... |
|
* |
|
[1] - انجام همه پرسي فرمايشي عليرغم تحريم رفراندوم و اعتراضات مردم و بعضي از احزاب سياسي